روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
شنبه 27 مهر 1398 / 19 صفر 1441 / a 19 Oct 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
سلامت
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
چهارشنبه 20 مرداد 1389 - ساعت 00:04
شماره خبر: 100882735383
مسواک مرطوب، دندان‌ها را تميز نمي‌کند
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: مسواک هنگام استفاده باید کاملاً خشک باشد زیرا رطوبت موجب کاهش کارایی مسواک، در برداشتن پلاک‌های میکروبی دندان می‌شود.

فرزانه آقاحسینی در گفتگو با فارس در خصوص قراردادن مسواک در فضای سرویس‌های بهداشتی و احتمال آلودگی آن اظهار کرد: در این زمینه کار تحقیقاتی انجام نشده است، اما به طور کلی این موضوع مانند قراردادن مسواک‌های اعضای مختلف خانواده در داخل یک لیوان می‌تواند ارتباط آلودگی میکروبی را برقرار کند و هر چه این مساله کمتر باشد شانس تمیز ماندن مسواک بیشتر است.

وی با بیان این‌که در بحث مسواک زدن مهم‌ترین موضوع، روش و زمان مسواک‌زدن و نوع مسواک است تصریح کرد: به هیچ وجه موافق درپوشی که روی مسواک قرار می‌دهند نیستیم چرا که باید مسواک هنگام استفاده کاملاً خشک باشد و وقتی خشک باشد، می‌تواند پلاک میکروبی را بردارد. این متخصص بیماری‌های دهان خاطرنشان کرد: به دلیل این‌که مسواک‌زدن یک عمل مکانیکی است وقتی درپوش روی آن قرار گیرد رطوبت در آن حفظ می‌شود و سپس برس‌های مرطوب مسواک نمی‌تواند پلاک میکروبی را از دندان جدا کند.

وی ادامه داد: لذا اصل برداشتی پلاک میکروبی با مرطوب شدن مسواک زیر سؤال می‌رود. همچنین خیس‌کردن مسواک قبل از استفاده از آن اشتباه است و مسواک به هنگام استفاده باید خشک خشک باشد.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: