روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
چهارشنبه 01 اسفند 1397 / 14 جمادي الثاني 1440 / a 20 Feb 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
کليک
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 31 مرداد 1389 - ساعت 19:01
شماره خبر: 100883769511
درست فارسي بنويسيم!
استاندارد موجود برای زبان فارسی در وب توسط متخصصان و شرکت «فارسی‌وب شریف» منتشر شده و توسط سازمان استاندارد «موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران» به‌ثبت رسیده است.

این استاندارد (ISIR 9147) مشکلاتی که کیبورد استاندارد فارسی در سیستم عامل ویندوز دارد را حل کرده است (در سیستم عامل لینوکس کیبورد مطابق با همین استاندارد است). یکی از مشکلاتی که کیبورد پیش‌فرض ویندوز از آن رنج می‌برد، پیاده‌سازی کیبورد فارسی بر مبنای استاندارد Windows Arabic 1256 است، چون این استاندارد بر مبنای استاندارد عربی است، برخی از کلید‌ها مانند «ی» و «ک» مطابق با استاندارد زبان فارسی نیستند، بلکه وقتی شما کیبورد خود را در این حالت قرار می‌دهید، عربی نوشته می‌شوند.

این غلط است و بزرگ‌ترین مشکل با این حروف در زمان جستجوی یک عبارت فارسی در اینترنت بروز می‌کند. وقتی شما با «ی» و «ک» فارسی جستجو کنید، نتایج منطقی‌تری پیدا می‌کنید. برای رفع این مشکل، کافی است کیبورد خود را مطابق با استاندارد  ISIR 9147 تنظیم کنید. برای این کار می‌توانید از لینک زیر استفاده کنید:

http://www.clicklinks.ir/29515b


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: