روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
سه شنبه 25 مهر 1396 / 26 محرم 1439 / a 17 Oct 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
سيب
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
پنجشنبه 15 مهر 1389 - ساعت 19:00
شماره خبر: 100887727731
داروخانه سيب
کلد استاپ آبي بر آتش سرماخوردگي
کلد استاپ را خیلی‌ها با همان نام قرص سرماخوردگی بزرگسالان می‌شناسند اما بواقع کلد استاپ که نسل جدید داروهای ضد سرماخوردگی است، ماهیتی متفاوت دارد و به همین دلیل باوجود آن‌که چند سالی از ساخت این دارو می‌گذرد، جایگاهی ویژه را در میان داروها پیدا کرده است.

ماهیت کلد استاپ از کجاست؟

قرص‌های کلد استاپ که چند سالی است به بازار دارویی کشورمان پا گذاشته در حقیقت نشانه‌ای است از خلاقیت داروسازان کشورمان که توانسته‌اند با ساخت این دارو نقشی مهم را در درمان این بیماری شایع بردارند. قرص‌های کلداستاپ در حقیقت ترکیبی هستند از استامینوفن500میلی‌گرم،پسودوافدرین 30‌میلی‌گرم و دیفن هیدرامین که اثرات مسکن و ضد‌آبریزش بینی و ضد حساسیت دارند و مهم‌ترین عوارض سرماخوردگی را درمان می‌کنند. کلد استاپ از جمله داروهایی است که عموما برای بزرگسالان کاربرد دارد و از همین‌رو به شکل قرص در بازار موجود است. این دارو که پس از بلع جذبش آغاز می‌شود در افراد بزرگسال توصیه می‌شود و باید 8 قرص در روز مصرف کنند، یعنی به عبارتی در یک فرد بزرگ جثه توصیه می‌شود هر 6 ساعت 2 قرص میل کند.

عوارض کلد استاپ

1ـ از عوارض این دارو قدری احساس کرختی است به همین دلیل قویا توصیه می‌شود قبل از رانندگی یا کار با ابزارآلات خطرناک مصرف نشود.

2ـ به دلیل وجود ترکیب پسودوافدرین این دارو در افراد دارای فشارخون بالا و بیماران قلبی نباید خودسرانه مصرف شود، چراکه فشارخون فرد را می‌تواند بالا ببرد.

3ـ کسانی که کلد استاپ مصرف می‌کنند باید جدا از مصرف الکل و نوشیدنی‌هایی از این قبیل پرهیز کنند چرا که سمی شدن شدید کبدی برایشان به همراه دارد.

4ـ خشکی دهان از جمله عوارض کلد استاپ است. برای رهایی از این عارضه می‌توانید از آدامس یا بهتر نوشیدن مداوم مایعات استفاده کنید.

5 ـ در صورتی که عمل جراحی در پیش دارید از 5 روز قبل از آن مصرف کلد استاپ را کنار بگذارید.

6 ـ اگر از کلد استاپ استفاده می‌کنید دیگر لازم نیست از ضد حساسیت و آنتی‌هیستامین بهره ببرید.

7ـ در دوران شیردهی یا بارداری نباید خودسرانه از کلد استاپ استفاده کرد.

دکتر شیرین فرجی گودرزی


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: