روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
شنبه 04 خرداد 1398 / 20 رمضان 1440 / a 25 May 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
مجلس و مردم
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
چهارشنبه 10 آذر 1389 - ساعت 15:34
شماره خبر: 100892485200
خانه ملت
اولين روزنامه الکترونيکي ايران
درست در ایامی که شبکه‌ اینترنت تازه وارد فضای رسانه‌ای کشور می‌شد، اندیشه تأسیس نخستین روزنامه اینترنتی ایران در مجلس شورای اسلامی مطرح گردید. مجلس شورای اسلامی پنجمین دوره کاری خود را شروع کرده بود که ضرورت تأسیس «اتاق فکر» و «آینه رسانه‌ای» برای قوه مقننه مطرح شد. محمدجواد اردشیرلاریجانی، نماینده مردم تهران در پنجمین دوره مجلس و رئیس کمیسیون سیاست خارجی با طرح این دو ایده خود از سوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی مامور شد تا ایده‌هایش را عملیاتی کند. به زعم او اتاق فکر می‌توانست کیفیت بررسی طرح‌ها و لوایحی که قوه مقننه در دستور کار خود دارد را غنا ببخشد.

آینه رسانه‌ای نیز می‌توانست به عنوان سخنگاه و تریبون برون سازمانی مجلس شورای اسلامی عمل کند. تا آن ایام آنچه در مجلس شورای اسلامی رخ می‌داد، مصوبات و نطق‌های نمایندگان تنها بدان صورت و در آن حدی که دروازه‌بانان خبری رسانه‌های مکتوب، خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران و صدا و سیما می‌خواستند، منعکس می‌شد. البته «روزنامه رسمی کشور» که از سوی وزارت دادگستری منتشر می‌شود، مصوبات و رخدادهای مجلس را بدون گزینش منتشر می‌‌کند؛ اما این نشریه تنها به صورت خاص انتشار می‌یابد و در اختیار افراد معدودی قرار می‌گیرد. بر این اساس ایده تأسیس اتاق فکر به راه‌اندازی «مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی» انجامید و ضرورت تأسیس آینه رسانه‌ای به راه‌اندازی «روزنامه خانه ملت» منتهی شد. روزنامه خانه ملت در بهمن ماه سال یکهزار و سیصد و هفتاد و هفت در ساختمان قدیم مجلس، واقع در میدان بهارستان متولد شد و به عنوان یکی از دفاتر مرکز پژوهش‌های مجلس و به عنوان اولین روزنامه الکترونیکی ایران آغاز به کار کرد. این روزنامه هشت ماه پس از شروع به کار در مهرماه یکهزار و سیصد و هفتاد و هشت به ساختمان مرکز پژوهش‌ها (واقع در خیابان وصال شیرازی، تقاطع ایتالیا) منتقل شد و فعالیت خود را تا فروردین ماه یکهزار و سیصد و هشتاد و چهار به عنوان زیرمجموعه این مرکز ادامه داد تا اینکه در این زمان به ساختمان جدید مجلس شورای اسلامی انتقال یافت و به عنوان بخش اطلاع‌رسانی اداره کل فرهنگی و روابط عمومی در زیرمجموعه اداره اخبار و رسانه‌های خبری مجلس دوره جدیدی از فعالیت خود را با هدف تبدیل شدن به اصلی‌ترین منبع اخبار و گزارش‌های مربوط به مجلس و حوزه‌های وابسته آغاز کرد. سرانجام خانه ملت پس از انجام مجموعه تحولاتی در هدف‌گذاری، ساختار سازمانی و نهایتاً سیستم نرم‌افزاری در تیرماه یکهزار و سیصد و هشتاد و شش به عنوان خبرگزاری رسمی مجلس شورای اسلامی در جامعه رسانه‌ای کشور معرفی شد.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: