روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
جمعه 31 شهريور 1396 / 01 محرم 1439 / a 22 Sep 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
موج سوم
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
چهارشنبه 10 آذر 1389 - ساعت 19:15
شماره خبر: 100892498735
تغيير نگاه تو، ادامه حيات من است
زن جوان با هزار امید و آرزو به سمت آزمایشگاه می‌رود تا از مادر شدنش مطمئن شود، مثل همیشه لبخندی پر از انرژی بر لب دارد و در صف انتظار ایستاده است. همه یک به یک پشت سر هم برگه‌های آزمایش را می‌گیرند و می‌روند و نوبت به او می‌رسد، مسئول پذیرش نگاهی سنگین به او می‌اندازد و از زن می‌خواهد که پیش دکتر برود. دلش شور می‌زند و آرام و قرار ندارد. دکتر نمی‌تواند حقیقت را کتمان کند و در حالی که گلویش به لرزه افتاده فقط یک کلمه را به زبان می‌آورد: «اچ‌آی‌وی مثبت». زمین، دور سرش می‌چرخد. باور نمی‌کند. با اولین قطره اشک بر روی صورتش، از شکی که به همسرش داشت مطمئن می‌شود!

زنان آسیب پذیر

بارها و بارها شنیده‌ایم که زنان به دلیل ساختار بدنی خاص، بیشتر از مردان در آستانه ابتلا به بیماری ایدز قرار دارند.

«مینو محرز» استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و رئیس مرکز تحقیقات ایدز می‌گوید: «در صورتی که فرض را بر این بگذاریم که زن و مرد در مرحله‌ای یکسان از بیماری قرار دارند، می‌توان گفت که احتمال ابتلا به بیماری از مرد مبتلا به زن سالم بیشتر است.»

مواظب خودت باش!

زنان مبتلا به اچ‌آی‌وی باید با انجام یکسری کارها مانع از پیشرفت بیماری شوند و در صورتی که تمایل به بارداری دارند باید زیر نظر متخصص این اتفاق صورت بگیرد.

«محرز» می‌گوید : «زنان مبتلا به اچ‌آی‌وی، باید مراقب سلامت خود و دیگران باشند و مسئله بیماری را به شریک جنسی خود بگویند. به این دسته از زنان توصیه می‌شود هر 6 ماه یکبار برای معاینه بیماری‌های زنان (مانند سرطان‌رحم و...) مراجعه کنند. در رابطه با بارداری توصیه می‌شود که تا جای ممکن جلوی این امر را بگیرند و در صورت بارداری به کمک متخصص از ابتلای جنین به بیماری جلوگیری کنند.»

خدمات رایگان در همه جا

معمولا افرادی که نتیجه آزمایش خونشان مثبت می‌شود با یک سردرگمی و شوکه‌شدن مواجه می‌شوند. برای کاهش این مساله مراکزی مثل کیلینک‌های مثلثی ایجاد شده‌است که خدمات بهداشتی درمانی و پزشکی را از زمان آزمایش خون تا ارائه دارو و... به شکل رایگان ارائه می‌دهند.

دکترمحرز در این‌باره چنین می‌گوید: «این مراکز در سراسر کشور خدمات رایگان را به مراجعه‌کنندگان ارائه می‌دهند و مبتلایان می‌توانند به‌راحتی به آن‌ها مراجعه کرده و از خدمات استفاده کنند.»

ناگفته‌های آخر

این که فرد اچ‌آی‌وی مثبت، زن باشد یا مرد فرق چندانی نمی‌کند ولی به هر حال زنان در رابطه با این بیماری از هر لحاظ آسیب‌پذیرتر هستند. آنچه که باید مورد توجه قرار بگیرد این‌است که مبتلایان حق حیات دارند و اینکه از چه طریقی به این بیماری مبتلا شدند مسئله‌ای است که تنها به خود آن‌ها و پزشکشان مربوط می‌شود. با همه این حرف‌ها مطلوب است که از برچسب‌زدن و تبعیض قایل‌شدن نسبت به این زنان دست برداریم و آن‌ها را با خوشرویی بپذیریم. چرا که راه‌های ابتلا به بیماری ایدز کاملاً مشخص است!

بهاره جلالوند


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: