روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
جمعه 31 شهريور 1396 / 01 محرم 1439 / a 22 Sep 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
موج سوم
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
چهارشنبه 10 آذر 1389 - ساعت 19:34
شماره خبر: 100892499889
بازديد هماهنگ کننده برنامه ايدز سازمان ملل متحد از ايران
گزارش يک ديدار
در اکثر کشورها، شیوع بیماری ایدز درمیان زندانیان بیشتر از مردم عادی است و این افزایش به دلیل شرایط خاصی است که در ساختار زندان‌ها وجود دارد. مانند استفاده از تزریق غیر‌ایمن، ضعف خدمات سلامت ارائه شده در زندانها، خال‌کوبی با استفاده از وسایل آلوده و... .

در جمهوری اسلامی ایران میزان ابتلا به ایدز در میان افراد زندانی 8 برابر افراد عادی است و استفاده از سرنگ مشترک، شایع‌ترین راه ابتلا به‌این بیماری می‌باشد، به‌گونه‌ای که بیش از 70 درصد از مبتلایان به ایدز از این راه مبتلا شده‌اند.

در بازدید مایکل سیدیبه، مدیر هماهنگ‌کننده برنامه ایدز سازمان ملل متحد، فعالیت‌های پیشرو و ترویجی در زمینه کنترل میزان ابتدا در زندان‌ها مورد بازدید قرار ‌گرفت. این در حالی است که ایران دارای 250 زندان، کمپ‌های توانبخشی و مراکز اصلاح و تربیت (جوانان و نوجوانان بزه‌کار) که شامل 000/180 زندانی می‌باشد که بیش از نیمی از این تعداد، زندانیان با مرتبط با مواد مخدر می‌باشند.

«آنچه که من در زندان قزل‌حصار دیدم، یک رویکرد سند محور (گواهی محور) است که با صبر و دلسوزی در حال اجرا می‌باشد.» این سخنان سیدیبه پس از بازدید از زندان قزل حصار می‌باشد. وی با اشاره به فعالیت‌های جمهوری اسلامی در زمینه پیشگیری از ایدز در زندان ها گفت: «من واقعاً از دیدن این بسته‌های چند‌منظوره جامع شگفت زده شدم که همه زمینه‌های درمان، مراقبت و پیشگیری و خدمات مشاوره‌ای در آن دیده شده است.»

زندان قزل حصار دارای 19000 زندانی می‌باشد که اکثر آنها به دلیل مسائل مرتبط با سوء‌مصرف مواد مخدر در آن‌جا نگهداری می‌شوند. خدمات ارائه شده در این مرکز در راستای پیشگیری از بیماری ایدز شامل خدمات مشاوره‌ای، متادون‌تراپی، آزمایش و مشاوره رایگان، دسترسی به سرنگ استریل و یکبار مصرف و مداخلاترفتاری می‌باشد.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: