روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
سه شنبه 23 مهر 1398 / 15 صفر 1441 / a 15 Oct 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
سيب
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
پنجشنبه 09 دي 1389 - ساعت 19:00
شماره خبر: 100894993873
فيلم علمي ـ تخيلي
فضاي 1999 (SPACE 1999)
طراحان: گری اندرسون و سیلویا اندرسون

بازیگران: مارتین لاندو، باربارا بین و نیک تیت

تاریخ پخش: 1975 تا 1978

تعداد فصل‌ها: 2 فصل (هر فصل 24 قسمت)

رتبه در IMDb: 2‌/‌7 از 10

سریال «فضای 1999» سال 1975 پخش تلویزیونی خود را آغاز کرد. این زمان تنها 6 سال از فرود انسان روی ماه می‌گذشت. انسان سرمست از پیشرفت‌های سریعی که در کشف فضا داشت، چشم‌انداز وسیعی از حضور آینده‌اش را در فضا می‌دید. آن روزها صحبت از برگزاری اولین المپیک هزاره سوم روی ماه بود و این‌که طی 20 سال نخستین شهرک‌ها روی ماه ساخته شود، امری بدیهی به شمار می‌رفت. برای افرادی که شاهد این دوران پرشتاب بودند، رویاهای بسیاری در پیش چشمانشان شکل می‌گرفت.

در همین دوران بود که تلویزیون هم برنامه‌های متعددی با موضوع سفرهای فضایی پیش رو تهیه می‌کرد. یکی از معروف‌ترین سریال‌های این دوران پیشتازان فضا یا Star Trek بود که ساخت آن در چند مرحله ادامه یافت و جمع کثیری از مردم را در گوشه و کنار جهان تحت تاثیر قرار داد، اما در کنار این مجموعه پرطرفدار سریال‌های دیگری با موضوع اکتشافات فضایی ساخته شد. مجموعه یوفو و فضای 1999 نمونه‌هایی از این سریال‌های تلویزیونی بودند. فضای 1999 پیش‌بینی‌ای بود که بر مبنای شیب اکتشافات در سال 1975 برای سال 1999 و آستانه هزاره جدید مطرح شده بود.

داستان فضای 1999 داستان ساکنان یک پایگاه فضایی به نام آلفا را روایت می‌کند که روی ماه حضور دارند. این پایگاه تحقیقاتی و اکتشافی جمعی از دانشمندان و مهندسان را در خود جای داده است. داستان از جایی شروع می‌شود که براساس رویدادی در مدار زمین، ماه مدار گردشش به دور سیاره ما را ترک می‌کند و همراه ساکنان پایگاه آلفا در دل فضای بی‌پایان به سفر می‌پردازد.

از آنجا که ایستگاه و ساکنانش روی ماه حضور داشتند، سرعت بالای سفر ماه سرگردان در فضا تاثیری بر زندگی آنها نداشت و باعث ایجاد مشکل برای آنها نمی‌شد. در هر قسمت برای این گروه داستان و مشکلی پیش می‌آمد که آنها باید با اتکا به مواد و امکانات خود آن را حل کنند. در حقیقت این گروه کوچک یک جامعه بسته را تشکیل می‌دهد که برای تامین نیازها و حل مشکلات باید به خود رجوع کند. نکته جالب در این سریال، فناوری‌ها و ایده‌های علمی‌ای است که درباره پایگاه مستقر روی ماه بیان می‌شود. وقتی این سریال را نگاه می‌کنید نباید فراموش کنید که این مجموعه در میانه دهه 70 میلادی ساخته شده و آنچه برای دهه 90 به تصویر می‌کشد، ایده‌هایی بود که انتظار داشتند در حقیقت رخ بدهد. مقایسه این آینده‌نگری‌ها با آنچه واقعا اتفاق افتاد عملا می‌تواند مسیریابی برای آینده‌نگران دیگر باشد که قصد دارند از امروز آینده‌ای نسبتا دور را پیش‌بینی کنند. نکته جالب توجه دیگر این است که با وجود جلوه‌های ویژه ابتدایی، این سریال حتی در جذب مخاطب امروزی نیز موفق است و می‌تواند وی را با خود همراه کند.

پوریا ناظمی


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: