روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
شنبه 27 مهر 1398 / 19 صفر 1441 / a 19 Oct 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
راديو و تلويزيون
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 24 دي 1387 - ساعت 00:03
شماره خبر: 100896224110
در نشست نقد و بررسي سريال «طفلان مسلم» در انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان عنوان شد
کار «دلي» جاي خودش را پيش مخاطب باز مي‌کند
گروه رسانه: نشست نقد و بررسی سریال «طفلان مسلم» در انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ما، این مراسم با حضور سیدمجتبی یاسینی، کارگردان سریال و محمود جعفری، بازیگر نقش مشکور برگزار شد و جهانگیر الماسی هم برخلاف قرار قبلی نتوانست در آن حضور داشته باشد. اجرای این مراسم را هم محمدتقی فهیم به عهده داشت.

کارگردان این سریال در ابتدای سخنانش به دلایل ساخت این مجموعه تاریخی اشاره کرد و گفت: با این که تقریبا همه و مخصوصا مخاطبان بزرگسال با داستان زندگی طفلان مسلم آشنا بودند؛ ولی این کار ارزش این را داشت که از زاویه دیگری به ماجرا بپردازیم و مسیری را که این دو کودک بی‌گناه تا رسیدن به شهادت طی می‌کنند، به تصویر بکشیم. برای همین شخصیت‌پردازی و نوع نگاه به داستان بسیار مهم بود و همین مسوولیت ما را بیشتر می‌کرد.

یاسینی با مرور کارهای گذشته‌اش ادامه داد: من یکی از اولین کسانی بودم که روی تاریخ صدر اسلام کار کردم. سال 64 «پیر وفا» را در حالی کار کردم که هنوز سریالی مثل «امام علی» ساخته نشده بود. «پس از امروز» و «همراه آفتاب» را هم به ترتیب در سال‌های 71 و 80 کار کردم و هر بار تلاش کرده‌ام با نگاهی متفاوت به تاریخ صدر اسلام، آن را به تصویر بکشم.

وی افزود: در «همراه آفتاب» از سبک فاصله‌گذاری و بازیگران تحصیلکرده تئاتر استفاده کردم که با لباس‌های متحدالشکل و بدون گریم بودند. مخاطبان جوان تلویزیون هم وقتی دیدند یکی با شکل و شمایل خودش از تاریخ حرف می‌زند، برایشان جذاب بود.

محمود جعفری، بازیگر «طفلان مسلم» هم با اشاره به سابقه آشنایی‌اش با یاسینی گفت: وقتی فیلمنامه را خواندم، خیلی لذت بردم و دیدم کمتر سریالی است که در آن شخصیت‌پردازی و دیالوگ ها ، بخوبی انجام شده باشد. با ذوق و شوق به آقای یاسینی گفتم که باید آن را جوری کار کرد که ماندگار از کار دربیاید. ایشان هم نهایت تلاششان را به کار بستند.

این بازیگر به جذابیت‌های نقشش در این سریال پرداخت و ادامه داد: خیلی‌ها فکر می‌کردند من فقط بازیگر نقش‌های طنز و کمدی هستم و مناسب نقش‌های دیگر نیستم؛ ولی خوشبختانه این نقش اصلا زمینه طنز نداشت و خیلی هم جدی بود. من هم هرچه در توانم بود، برایش مایه گذاشتم.

یاسینی در ادامه و در پاسخ به سوالی از محمدتقی فهیم گفت: بچه‌های مسلم برای این زجر می‌کشند که به دین جدشان پایبندند. آنها به دشمنانشان می‌گویند درست است که اسیر شماییم؛ ولی آدمی نیستیم که ناله کنیم. البته ممکن است در تنهایی خودشان ناله کنند یا نگاه سوزناکی هم بینشان ردوبدل بشود؛ ولی در حالات معمولی‌شان مثلا در نشستن‌ها، دویدن‌ها و ایست‌هایشان محکم برخورد می‌کنند، چون واقعه کربلا را پشت سر گذاشته‌اند و در آن آبدیده شده‌اند. آنها نواده‌های پیامبرند و انسان معمولی نیستند. برای همین حضورشان در کوفه غوغایی به پا می‌کند و همه می‌دانند که آنها آتش زیر خاکسترند.

کارگردان سریال «طفلان مسلم» درباره گروه سنی‌ای که این سریال برای آنها تولید شده، گفت: نظرمان روی گروه سنی خاصی نبود. با این که در باکسی پخش شد که باکس کودک نبود،‌ولی در گروه کودک آرشیو شده است. این سریال قرار بود برای محرم سال قبل تولید شود ولی من اصلا از متن راضی نبودم. در نهایت هم بابک صفی‌خانی این متن را با نظارت خودم نوشت که 9 بار بازنویسی شد. اسفند 86 تقریبا بازیگران کار هم انتخاب شده بودند و ما از ابتدای سال 87 برای شروع کار آماده بودیم اما فکر می‌کردیم قرار است تاریخ پخش آن از اربعین تا 28 صفر باشد. برای همین در روزهای پایانی کار برای مونتاژ و موسیقی خیلی به عوامل فشار آمد. یاسینی در ادامه به اتفاقات و حوادث پیش آمده در طول کار اشاره کرد و گفت: شب روزی که قرار بود صحنه شهادت طفلان مسلم را ضبط کنیم، بازیگر نقش حارث تا صبح نخوابیده بود چون می‌دانست که صبح باید چنین صحنه‌ای ضبط بشود. وقتی هم که قرار شد صحنه هجومش به بچه‌ها و سر بریدن آنها را دوباره بگیریم، رفت پشت نیزارها و گریه می‌کرد.

این کارگردان در پاسخ به این سوال خبرنگار «جام‌جم» ‌که فیلمساز برای پرداخت دراماتیک و به تصویر کشیدن تاریخ تا چه اندازه باید به واقعیت وفادار باشد، گفت: بعضی چیزها مستند است و نمی‌شود رویش دست گذاشت. ما از این ماجرا فقط اصلش را می‌دانیم و چگونگی‌اش فقط به پرداخت من بستگی دارد. من برای این کار از چیزی که بیننده را گمراه می‌کند، استفاده نمی‌کنم.

مجتبی یاسینی در پایان افزود: طفلان مسلم کار من نیست و صاحب خودش را داشت. فکر می‌کنم اگر صاحبان اصلی این جور کارها به آنها نگاه نکنند، این کار اصلا درنمی‌آید. دیگر این که تمام عوامل سریال ما در آن کویر برهوت با جان و دل کار کردند. کاری هم که با دل ساخته بشود، مطمئن باشید که جای خودش را باز می‌کند.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: