روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
سه شنبه 04 مهر 1396 / 05 محرم 1439 / a 26 Sep 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
سي بهار
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
دوشنبه 21 بهمن 1387 - ساعت 20:48
شماره خبر: 100898544521
حضور آفتابي
نقش مراجع ديني در مبارزه با استکبار
در طول تاریخ مراجع و علمای دینی نقشی محوری و اثرگذار در بسیج مردم بر ضد رژیم‌های استبدادی یا بر علیه قراردادهای استعماری داشته‌اند و در‌واقع حرکتی مردمی و اصیل را نمی‌توان نام برد که پیشاپیش آن مراجع دینی نباشند. مرحوم آیت‌الله آقا سیدعبدالله بهبهانی یکی از علمای پیشتاز نهضت مشروطیت بود که بدون واهمه و هراس و آشکار به مقابله با رژیم برخاست و جمله معروف ایشان «شهادت و کشته‌شدن ارث ماست»، همچنان بر تارک تاریخ می‌درخشد.اعتراض آیت‌الله شیخ فضل‌الله نوری به انحراف مشروطه‌خواهان سکولار نیز زبانزد خاص و عام است، همچنین نقش بزرگانی همچون آیت‌الله شیخ عبدالله مازندرانی، آخوند خراسانی و حاج میرزا حسین خلیلی‌تهرانی، در جنبش مشروطیت ایران و مخالفتشان با رژیم استبدادی آنقدر پررنگ است که به راحتی نمی‌توان از کنارشان گذشت یا هرگز نمی‌توان تاریخ ایران بررسی نمود و از مخالفت‌های شجاعانه مبتنی بر اعتقاد شهید مدرس با سردار سپه چشم‌پوشی کرد.

حضرت آیت‌الله العظمی بروجردی، مرجع علی الاطلاق شیعیان با درایت و شجاعت مثال‌زدنی خود توانست اجرای طرح اصلاحی‌ آمریکا که در پی آن بود تا مشکلات رژیم شاهنشاهی را کاهش دهد و از این طریق بر عمر آن بیفزاید، از واپسین سال‌های دهه 1330 تا هنگام درگذشتشان در آغاز دهه 1340 شمسی به تعویق بیندازد.

با فوت ایشان رژیم در پی انجام اصلاحات فرمایشی خود موسوم به «انقلاب سفید» برآمد و فکر می‌کرد شرایط برای انجام این رفرم سفارشی آماده است، اما سخت در اشتباه بود و این بار مردم به رهبری یکی دیگر از مراجع دلیر و دلسوز در برابر طرح‌های رژیم پهلوی ایستادگی کردند. در واقع این برهه از تاریخ با نام امام خمینی(ره)‌ آبرو می‌گیرد و نقش اساسی و محوری ایشان در بسیج مردم و اعتراض‌هایی که در 15 خرداد 1342 به اوج رسید و سپس در 22 بهمن 1357 به بار نشست را تمام جهانیان باور دارند.

البته نقش حضرت آیت‌الله گلپایگانی در اعتراض به لا‌یحه «انجمن های ایالتی و ولا‌یتی» و موضع‌گیری‌های حضرت آیت‌الله مرعشی نجفی و سایر مراجع نیز در این برهه از زمان در مبارزه با رژیم ستمشاهی و برنامه‌های فرمالیستی آنها بسیار اثرگذار بوده است.

با پیروزی انقلاب و گذشت سال‌ها اگرچه دست زمانه بسیاری از علما و مراجع دینی را از مردم مومن ایران گرفت و آنان را در سوگی عظیم فروبرد، اما مردم همچنان با الگو قرار دادن زندگی و فرمایشات حضرت امام خمینی و با رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن دفاع کرده و می‌کنند. صدالبته نقش آیات عظام و سایر علما در این حرکت الی‌الله بسیار مثمرثمر بوده و هست و این بزرگواران با رهنمودها و موضع‌گیری بجا و درست و منطقی خود، باعث شده و می‌شوند تا انقلابی که خودشان در شکل‌گیری آن نقشی پررنگ داشته‌اند، از خطرات احتمالی و کید زمانه برکنار باشد و ان‌شاء‌الله به نهضت آقا امام زمان متصل شود.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: