روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
پنجشنبه 27 دي 1397 / 10 جمادي الأول 1440 / a 17 Jan 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه انقلاب ماندگار
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
دوشنبه 21 بهمن 1387 - ساعت 17:14
شماره خبر: 100898544856
نگاهي به توانمندي‌هاي جمهوري اسلامي در عرصه دفاعي
توان بازدارنده
مولفه دفاعی به عنوان پشتیبانی کننده سیاست‌های کلی، در صدر سلسله مراتب قدرت ملی قرار دارد. به دنبال بروز انقلاب در حوزه دفاعی، بیشتر کشورهای توسعه‌یافته در صدد ایجاد تحول و تجدید ساختار در صنایع دفاعی خود بر آمدند؛ به صورتی که راهبرد دفاعی به سمت نیروهای کم حجم با کیفیت حرکت کرد و سیستم سلاح به سمت سلاح‌های هوشمند کشیده شد.

قبل از انقلاب

ساختار دفاعی ایران در قبل از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی متناسب با نقش ژئوپلتیکی و ژئواکونومیکی کشور برای مقابله با تهدیدهای بالقوه و بالفعلی که در این حوزهها وجود داشت، در راسـتـای راهـبـرد جـهـانـی ابـرقدرت غرب و در چــارچــوب جـنــگ ســرد شـکــل گــرفـتــه بـود و سیاست‌های تسلیحاتی به گونه‌ای طراحی شده بود که کشور بیشتر مصرف کننده تسلیحات و ابزار و آلات دفاعی در جهت مقابله با تهدیدات امنیتی بـلـوک شـرق بـود. بـه عـبـارت دیـگـر به دلیل قـطـب‌بـنـدی‌هـای سیاسی موجود و نیز نقش منحصر به فردی که کشور به عنوان متحد <ناتو> در قـالـب پیمان سنتو در منطقه ایفا می‌کرد، اختلاف‌های مرزی کشورهای همجوار و حتی اختلافات منطقه‌ای را بده- بستان‌های سیاسی یا فعالیت‌های دیپلماتیک حل و فصل می‌کرد و کمتر نیاز به عامل دفاعی نظامی جهت حراست از مرزهای کشور احساس می شد.

در رژیم شاهنشاهی طرحریزی‌های اصلی دفاعی شامل تهدیدات، راهبردهای مقابله با تهدیدات، الگوهای تسلیحاتی و طرح ترکیب و گسترش نیروها، جملگی توسط طراحان و مـسـتـشـاران آمریکایی تهیه می‌شد. طـبـیـعـتاً در چنین سیستمی آنـچـه در وهله اول برای طراحان اهمیت داشت، حفظ منافع فرامنطقه‌ای آمریکا بود و نه منافع کشور ایران.

پس از انقلاب

روند وابستگی کامل صنایع نظامی به غرب با پیروزی انقلاب اسلامی دچار تحول اساسی شد و در سیاست‌های روابط خارجی کشور، تغییر و دگرگونی به عمل آمد. در نـتـیـجـه اداره سـازمـان‌هـایـی هـمانند صنایع دفاعی در دوره‌های مختلف با راهبردهای متفاوتی روبرو و مدیریت شد. برای روشن نمودن فضای حاکم بر صنایع دفاعی در این زمان، می‌توان آن را به چهار دوره تقسیم کرد:

الف- دوران کوتاه 1359-1357:

ساختار اداری صنایع دفاعی همچون سایر واحدهای وابسته به ارتش، ایستا بود و صنایع دفاعی از جمله ماشین‌ها و تجهیزات و کارخانه‌های متعدد با خروج کارشناسان خارجی از ایران عملاً تا سال‌های پس از انقلاب اسلامی بدون استفاده ماند. در این دوره نیازهای نیروهای مسلح به علت از هم پاشیدگی ارتش، بسیار کاهش یافت. این دوره کوتاه با توجه به شرایط انقلاب، بسیار آشفته و متغیر بود، بطوری که می‌توان آن را دوره نابسامانی صنایع دفاعی نام برد. علیرغم اینکه راهبرد مشخص برای آن تدوین نشده بود ولی مدیران عملاً از راهبرد حفظ وضع موجود بهره می‌گرفتند؛ ضمن اینکه عمر خدمتی مدیران عامل سازمان صنایع دفاعی بسیار کوتاه و نامعلوم سپری می‌شد.

ب- دوان دفاع مقدس 1367-1359:

با شروع جنگ تحمیلی، در زمان کوتاهی انبارهای مهمات و تسلیحات ارتش خالی از این‌گونه وسایل مورد نیاز شد. بنابراین به انگیزه تامین نیازهای نیروهای مسلح برای جنگ، خطوط تولید مربوطه آغاز به کار نمود. در این راستا، پروژه‌های زیادی تعریف و منابع مالی مورد نیاز به‌موقع از سوی نظام برای صنایع دفاعی، تامین شد و دغدغه‌ای از این لحاظ متوجه صنایع دفاعی نبود؛ بطوری که این پشتیبانی مالی در سال 1364 به اوج خود رسید و سالیانه 600 میلیون دلار ارز به همراه ریال معادل آن به این صنایع اختصاص داده میشد. ساختار تولیدی صنایع دفاعی در سال 1364 به شرح ذیل بوده است:

- مواد ناریه و مهمات

- جنگ افزار، تسلیحات و راکت

- صنایع هواپیمایی و بالگرد

- صنعت باطریسازی

- وسائل موتوری

- صنایع فلزات آهنی

- وسائل ارتباطی و الکترونیکی

مطالعه ساختار صنایع دفاعی در این دوره نشان می‌دهد که سهم بالایی از ارزش افزوده، مربوط به صنایعی است که کالاهای مصرفی نیروهای مسلح مانند مهمات، راکت، موشک و وسایل انفرادی را تولید میکردند و صنایع تولید کالاهایی مانند تانک، توپ، نفربر، تعمیرات پرنده‌های هوایی به مراتب ارزش افزوده کمتری را در ساختار صنایع دفاعی به خود اختصاص می‌دادند.

در شرایط بحرانی جنگ، با توجه به مسائل و مشکلات پـیـشـرو، فـرصـتی برای پرداختن به مسائل راهبردی و برنامه‌هایی با اهداف میان‌مدت و بلندمدت در زمینه صنایع نـظامی وجود نداشت و بالطبع رویکردهای اجرائی و پرداختن به مسائل و مشکلات روز در جهت اداره و پشتیبانی از جبهه‌ها از اهمیت بیشتری برخوردار بود و در اولویت قرار می‌گرفت.

ج- دوران پس از جنگ 1380-1367:

با ادغام دو وزارتخانه دفاع و سپاه و به تبع آن ادغام صنایع دفاعی و صنایع خودکفایی سپاه در سال 1368، زمینه‌های همکاری جدید روی تعداد بیشتری از زمینه‌های تحقق و توسعه گشوده شد بطوری که صنایع دفاعی نمی‌توانست بیش از این به اتکاء بودجه‌های دفاعی، خود را حفظ و تقویت کند. بنابراین، با بررسی فعالیت‌ها، شناسایی نیازهای بازار و با استفاده از ظرفیت‌هایی خالی خطوط، بخشی از ظرفیت‌های خالی برای تولید کالاهای غیرنظامی بکار گـرفـتـه شـد. در ایـن زمـان در واقـع راهبرد استفاده از ظرفیت‌های خالی برای تولید کالا و خدمات غیرنظامی مورد نیاز از مهمترین رویکردی بود که در وزارت دفاع اتخاذ گردید.

د- پس از حادثه 11 سپتامبر:

دوره چهارم وضعیت صنایع دفاعی از زمانی شروع شد که خطرات آمریکا پس از اشغال عراق و افغانستان و بهانه‌های تهدید از سوی امریکا نظیر انرژی هسته‌ای، فقدان دموکراسی و حمایت از تروریسم، متوجه ایران اسلامی گردید. در این دوره، صنایع دفاعی می‌بایست نیازمندی‌های نیروهای مسلح به تجهیزات نظامی را برای مقابله‌های احتمالی دشمن، تهیه و در اختیار نیروهای مسلح قرار می‌داد. در این دوره هم بخشی از منابع مورد نیاز صنایع دفاعی برای اداره سازمان‌ها از طریق فروش کالا و خدمات غیرنظامی تامین گردید.

در این دوره با رویکرد بکارگیری ظرفیت‌های موجود و تلاش به منظور تقویت هرچه بیشتر بنیه دفاعی از طریق توسعه کمی و کیفی صنایع دفاعی، وزارت دفاع علا‌وه بر تامین نیازمندی‌های نیروهای مسلح که البته نسبت به دوران جنگ تحمیلی کاهش یافته بود، در خدمت پیشرفت و سازندگی کشور قرار گرفت.

حوزه‌های اقدام سازمان‌های صنعتی و تحقیقاتی وابسته به وزارت دفاع

وزارت دفاع در حال حاضر دارای 12 مجموعه بزرگ تحقیقاتی، صنعتی، تولیدی و خدماتی است که شامل سازمان‌های صنایع دفاع، صنایع هوافضا، صنایع هوایی، صنایع دریایی، مهندسی، جغرافیایی، اتکا، تامین اجتماعی، شرکت‌های صنایع الکترونیک ایران، باتری‌سازی نیرو، موسسه آموزشی و تحقیقاتی صنایع دفاعی و دانشگاه صنعتی مالک اشتر است. در زیر به توانمندی و حوزه اقدامات تعدادی از این سازمانها اشاره میکنیم.

1ــ‌ سازمان صنایع دفاع

طراحی و ساخت انواع تانک و تجهیزات زرهی پیشرفته، سیستم‌های مدرن کنترل آتش تانک، توپ‌های خودکششی با برد بلند، کوتاه و متوسط، انواع مهمات کالیبر سنگین، کـالـیـبـر سبک و نیمه‌سنگین، گلوله‌های توپ و انواع راکت‌انداز، کلاه و جلیقه ضدگلوله، انواع مسلسل و سلاح انفرادی، قطعات برقی و الکترونیک سازه‌های زرهی، خـودروهـای فـرمـانـدهـی و دو دیفرانسیل، خودروهای تاکتیکی یک چهارم و سه‌چهارم تن و بمب هدایت‌شونده.

2ــ سازمان صنایع هوافضا

تحقیقات، طراحی، ساخت و تولید انواع موشک‌های زمـیـن بـه زمین، ضدزره، پدافند هوایی، ضدموشک و موشک‌ های دوش‌پرتاب، سامانه‌های کنترل آتش و کشف رادار، موشک‌های ارتفاع متوسط، هدایت‌شونده لیزری و مـجـمـوعـه‌های زمینی مربوط به آن، تعمیرات اساسی، بازسازی و نوسازی انواع موشک‌ها و مجموعه‌های زمینی مربوط به آن، تعمیرات اساسی، بازسازی و نوسازی انواع موشک‌ها و مجموعه‌های زمینی مربوط به آنها، همکاری فنی برای طراحی و توسعه فعالیت‌های مربوط به ساخت و پرتاب ماهواره.

3ــ سازمان صنایع هوایی

طـراحـی و سـاخـت انواع بالگردهای ترابری سبک، نیمه‌سنگین و هجومی، طراحی و ساخت بالگرد ملی ساخت هواپیماهای جت آموزشی، ساخت هواپیماهای ترابری و پشتیبانی نزدیک توربوپراب، ساخت موتورهای مینی ‌جت ، اورهال انواع موتورهای هواپیماهای شکاری، ترابری و مسافربری غربی و شرقی، تولید و ساخت انواع ملخ کامپوزیتی ، چترهای نجات و چترهای فرود خودکار و غیرخودکار، سیستم‌های الکترونیک پرواز، تصویربرداری هوایی، هدف‌یابی، ره‌گیری و رهیابی اپتیکی ـ اویونیکی، طراحی و ساخت هواناو، هواپیماهای آموزشی مافوق صوت و قطعات موتورهای توربینی.

4 ــ سازمان صنایع دریایی

طراحی و ساخت انوع شناورهای تندرو گشت پلیسی و راکت‌انداز، ناوچه‌های جنگی و موشک‌انداز و اژدرافکن ذوالفقار، ناوشکن، سامانه کروز دریایی، حوضچه‌های شناور، زیردریایی، بارج 10 هزار تنی، انواع لندینگ کرافت و سازه‌های دریایی.

5 ــ موسسه آموزشی و تحقیقاتی صنایع دفاعی

موسسه آموزشی و تحقیقاتی پشتوانه عالی علمی و تکنولوژیک وزارت دفاع را در فرآیند ساماندهی آموزش و تحقیقاتی که به منظور توسعه تکنولوژیک و نوسازی صنایع دفاعی صورت می‌گیرد، تشکیل می‌دهد.

6ــ دانشگاه صنعتی مالک اشتر

این دانشگاه صنعتی، علاوه بر تامین نیروهای فنی صنایع دفاعی (تا مقطع کارشناسی ارشد)‌ و برگزاری دوره‌های بازآموزی برای نیروهای شاغل در صنایع مذکور، انجام فعالیت‌های تحقیقاتی در زمینه طرح‌های دریایی، هوایی، موشکی، زمینی، الکترونیک و طراحی انواع هواپیماهای جـت آمـوزشـی، طـراحـی، سـاخـت و پـرتـاب مـاهـواره، فناوری‌های نو در حوزه مواد و کاربرد آنها در سیستم دفـاعـی، ارتـبـاطـات و الـکـتـرونـیک، مشارکت در انواع پروژه‌های هوایی را برعهده دارد.

7ــ شرکت صنایع الکترونیک ایران

طراحی و ساخت انواع تجهیزات مخابراتی، الکترونیکی و ارتـبــاطــی پـیـشـرفـتـه، رادارهـا، لامـپ‌هـای پـرقـدرت، سیستم‌های اندازه‌گیری ادوات دقیق، رمزکننده‌ها، قطعات و ابزارآلات الکترونیک، مدارهای چاپی و هدایت ناوبری شـنــاورهــای دریــایــی و پــرتـاب شـونـده‌هـا، تـجـهـیـزات ضـدالـکـتـرونـیـک، انـحـراف و خـنـثی‌سازی سیستم‌های هدایت‌شونده متخاصم و هدایت و راهبری سیستم‌ها و رمز و جنگ‌های الکترونیکی و ضدالکترونیکی در ابعاد مختلف و همچنین هوشمند نمودن سیستم تسلیحاتی و تجهیزاتی نیروهای مسلح.

8 ــ معاونت مهندسی و پدافند غیرعامل

طراحی و اجرای ساختمان‌ها و مجتمع‌های اضطراری، نـظـامـی، سـنگرهای پیش‌ساخته، آشیانه‌های هواپیما و هـلـی‌کوپتر، شیلترهای ضدبمب هواپیما، باند فرودگاه اسکله، موج‌شکن، سایت‌های ماهواره‌ای و راداری

توانمندی‌های صنایع دفاعی وزارت دفاع

نـتـیـجـه آن رویـکـرد و ایـن سـازمـاندهی، پیشرفتهای چشمگیری بود که نصیب جمهوری اسلامی در حوزه دفاعی شد که نقش بازدارنگی زیادی را بازی میکند و دشمنان را از درگیری با ایران باز میدارد. در زیر فهرستی از این تواناییها ارائه می‌شود.

الف)‌ صنایع موشکی

1ــ الف)‌ موشک شهاب ــ 3

موشک شهاب 3 موشکی میان برد بالستیک (MRBM) ،‌ با سوخت مایع است.

سیستم اختصاصی ناوبری موشک‌های شهاب علاوه بر آن که قدرت شناسایی و اصابت به اهداف را به‌گونه‌ای بسیار دقیق در اختیار ایران قرار داده است، در صورت خروج از مسیر تعیین شده نیز می‌تواند آن را تصحیح کند و درصد اطمینان از برخورد را به نحو چشمگیری افزایش دهـد. نـکـتـه دیـگـر درخـصـوص بهینه‌سازی استفاده از موشک‌های شهاب، تغییر زاویه شارژ موشک شهاب است که با زاویه صفر با سطح افق مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تغییر موجب می‌شود فواصل آماده‌سازی شلیک موشک‌ها کمتر شود و قدرت متحرک‌سازی شلیک‌ها افزایش یابد تا شلیک‌هایی نامحدود را در زمان‌های کوتاه شاهد باشیم.

2ــ الف)‌ موشک فاتح ــ 110

ایـن موشک زمین به زمین هدایت شونده از جمله موشک‌های کوتاه‌برد است و از سوخت جامد بهره می‌برد و دقت بالایی در هدف‌گیری و انهدام اهداف تعیین شده دارد.

3ــ الف)‌ موشک شهاب ثاقب

این موشک کوتاه‌برد جهت دفاع ضدهوایی در ارتفاع پایین به کار می‌رود و دارای ردیاب برای حمله به هدف است. این موشک از سیستم هدایت فرماندهی و کنترل بی‌سیم برخوردار است.

4ــ الف)‌ موشک صیاد 1

صیاد 1 موشکی پدافنی است که در برد متوسط و بلند برای دفاع هوایی به کار می‌رود.

5ــ الف)‌ موشک ضدزره طوفان2

این موشک برای هدف قرار دادن تانک‌های مجهز به زره‌های واکنش‌گر، طراحی و تولید شده و قادر است کلیه اهداف خود را در روز و شب، رهگیری و منهدم سازد. این مـوشـک عـلاوه بـر خـصـوصـیـات ذکـر شـده بـه سیستم ضدجمینگ نیز مجهز است.

6ــ الف)‌ موشک نور

موشک نور نخستین موشک کروز ساحل به دریا است که قادر است اهداف سطحی را با دقت مورد اصابت قرار داده و منهدم نماید.

7ــ الف)‌ موشک دومرحله‌ای دراگون

این موشک با انهدام زره واکنشی در هدف زرهی مورد نظر نفوذ و آن را منهدم میکند.

8 ــ الف)‌ موشک توسن 1

این موشک برای انهدام هدف‌های زرهی، تانک‌های با زره واکنشی، انهدام مواضع بتونی و هدف‌های دریایی طراحی شده و دارای عمق نفوذی در حدود 800 میلی‌متر و سرعت متوسط 600 متر در ثانیه است.

9 ــ الف)‌ سلاح میثاق ــ 1

میثاق ــ 1، نوعی سیستم دفاع ضدهوایی نسل دوم و کوتاه‌برد به شمار می‌آید. با این سلاح قابل حمل می‌توان از روی شانه به تمامی جهات شلیک نمود. این موشک زمین به هوا است و قابلیت ردگیری جنگنده‌ها و بالگردهای دشمن را دارد و سبک و قابل حمل توسط نفر می‌باشد و از روی تمامی‌ شناورهای تندرو قابل پرتاب است.

10 ــ الف)‌ موشک کوثر

موشک «کوثر» نوعی موشک کروز است و سلاحی هوشمند به شمار می‌آید که می‌تواند در سه وضعیت: ساحل به دریا، دریا به دریا و هوا به دریا اهداف خود را مورد اصـابـت قرار دهد. این موشک در دو نوع رادیویی و تلویزیونی طراحی شده است که نوع تلویزیونی آن قابل ردیـابی نیست. همچنین این موشک از سیستم)FCS) )Fire Control Sysrem برخوردار است و در جنگ‌های الکترونیکی از سیستم جستجوگر بالا استفاده می‌کند به گـونـه‌ای کـه مـی‌تـوانـد از سـیـسـتـم‌هـای مـنـحرف‌کننده موشک‌های موجود در جهان گریز کند. موشک کوثر می‌تواند از روی یک شناور و یا یک خودرو هم پرتاب شود. این موشک علاوه بر توانایی دفاع از خطوط ساحلی و جزایر می‌تواند با هر گونه تهاجم ‌خارج از منطقه مقابله کند.

11 ــ الف)‌ توپ پدافند هوایی 35 میلی‌متری

توپ پدافند هوایی 35 میلی‌متری سلاحی مدرن با سامانه کنترل آتش و سیستم‌های راداری پیشرفته و برد کوتاه است که با حجم آتش بسیار بالای خود قادر است اهداف مختلف هوایی اعم از هواپیما، بالگرد و انواع موشک‌ها را هدف قرار دهد.

ب)‌ صنایع دریایی

1 ــ لندینگ کرافت

این شناور هزارتنی توانایی حمل سوخت، آب شیرین و ماشین‌آلات را دارد و از سرعت بالایی برخوردار است. این شناور دارای سیستم رانش و نیز سیستم‌های فرعی و جنبی دیگر ازجمله دیزل ژنراتورها، پمپ‌های آب شیرین و شور و همچنین مخازن حمل آب وسوخت، انبارهای خشک جهت حمل محموله در زیر عرشه است. شناور <لندینگ کرافت> هزارتنی، علاوه بر مخازن آب و سوخت مصرفی و امکان زیست برای خدمه می‌تواند برروی عرشه، بار حمل کند.

بدنه شناور و سازه آن از نوع مناسب برای دریا ساخته شده و تجهیزات داخلی آن همه از نوع دریایی است.

2 ــ ب)‌ حوضچه تعمیر شناور ــ 150

این حوضچه شناور جهت تعمیرات دوره‌ای و غیرمترقبه ناوچه‌ها و کشتی‌های آموزشی و منطبق با شرایط جوی دریای خزر طراحی شده است.

3 ــ ب)‌ ناوچه موشک‌انداز ذوالفقار

این شناور که به پیشرفته‌ترین تجهیزات الکترونیکی، مخابراتی و اپتیکی مجهز است، دارای سرعت و قدرت مانور قابل ملاحظه است و طراحی آن براساس شرایط آب و هوایی و ویژگی‌های منطقه خلیج فارس انجام شده است.

4 ــ ب)‌ زیردریایی السابحات 15

این زیردریایی از نوع مرطوب است و می‌تواند براحتی تا نقاط نزدیک دشمن، عملیات مختلف از جمله گشت شناسایی، پیاده کردن تکاور، حمل و نصب مین و هدایت توپخانه را انجام دهد. شناورهای زیر دریایی السابحات از نوع زیر دریایی‌های کلاس سبک و چابک هستند که به دست متخصصان توانمند داخلی کاملا بومی ‌شده و قابلیت تولید انبوه دارد.

5 ــ ب)‌ هواناو یونس

این هواناو ظرفیت حمل سرنشین و بار را دارد. این هواناو از سرعت و قدرت بالا‌یی برخوردار است و برد عملیاتی که دارد می‌تواند خلیج فارس و دریای عمان را بدون نیاز به سوختگیری مجدد طی نماید.

6 ــ ب)‌ قایق پرنده

قایق پرنده، شناوری است که اغلب کارکردهای عملیات هواپیماهای آب‌نشین را به طور ایمن و با کمترین هزینه انجام می‌دهد. قایق پرنده قادر است با سرعت زیاد و با ارتفاع کم از سطح آب دریا پرواز نماید. قدرت مانور بی‌مانند، امکان استفاده بهینه در تمام منطقه خلیج فارس و دریای عمان، پوشیده بودن از دید رادارهای سطحی و هوایی و غیرقابل رهگیری بودن، از جمله قابلیت‌های ویژه این قایق است. از این قایق پرنده می‌توان انواع پرتاب‌ها و شلیک‌ها را با قدرت رهگیری بسیار دقیق و در حال حرکت انجام داد. در حال حاضر تنها تعداد معدودی از کشورها این نوع شناور را در اختیار دارند.

7 ــ ب)‌ حوضچه شناور 4 هزار تنی

این حوضچه ماموریت بالابری و تعمیر شناورها تا وزن 4 هزار تن را انجام می‌دهد.

8 ــ ب )‌ اتاق‌های فشار

اتـاق‌هـای فـشـار در انـجـام عـمـلـیـات فشارگذاری و فشاربرداری بر روی غواص و همچنین امور پزشکی به کار می‌رود.

9 ــ ب)‌ زیردریایی قائم

شناور زیرسطحی در کلاس نیمه‌سنگین با قابلیت حمل و پرتاب انواع اژدر، موشک‌های زیرسطحی و جابجایی نیروهای عملیات ویژه را دارا است.

10 ــ ب) زیردریایی میدجت

زیردریایی میدجت، یک شناور زیرسطحی سبک است که در حمله به کشتی‌های ساکن یا متحرک، قطع دژهای حمل و نقل دشمن و شناسایی اهداف نظامی به کار می‌رود، قابلیت حمل تکاوران را دارد و می‌تواند چنان در زیر آب مخفی شود که حتی با تجهیزات روزآمد شناسایی، قابل شناسایی نباشد.

11 ــ ب) زیردریایی غدیر

زیـــردریـــایـــی کـــلاس غـــدیـــر یــکــی از مــدرن‌تــریــن زیردریایی‌های هم نسل خود در جهان محسوب می‌شود.

این زیردریایی سبک به جدیدترین تجهیزات نظامی‌و امکانات الکترونیکی مجهز است و طراحی و ساخت آن با همکاری دانشگاه‌های کشور انجام شده است. بررسی‌های کارشناسان نظامی‌دریایی ایران، از برابری توان این زیردریایی با نمونه‌های خارجی حکایت دارد و به دلیل سبکی آن، قابلیت انجام ماموریت‌های با سرعت زیاد را دارا است.

ج) صنایع الکترونیکی و اپتیکی

1ــ ج) پریسکوپ بصیر

این پریسکوپ در نفربر و تانک مورد استفاده قرار می‌گیرد و مانع از خیره و یا نابینا شدن چشم خدمه خودروهای زرهی در برابر لیزرهای نظامی می‌گردد.

2ــ ج) بی‌سیم جهش فرکانس0002ART-

این سیستم یک بی‌سیم جهش فرکانس در باند نظامی است که جهت برقراری ارتباط در شرایط جنگ الکترونیک، طراحی و ساخته شده است. این سیستم مجهز به رمزکننده درونی است.

3ــ ج) بی‌سیم استقراری / خودرویی 222 ــVRC

این سیستم به منظور کاهش حجم و فراهم‌شدن شرایط نصب بی‌سیم در نفربرها و تانک‌ها ساخته شده است. بی‌سیم مذکور علاوه بر کاربرد زرهی، کاربرد استقراری دارد که در سایر خودروها نیز قابل نصب است.

4 ــ ج) دوربین جویا ــ 7

این دوربین بر روی سلاح‌های7RPG- و تسلیحات مشابه نصب می‌شود و قابلیت تطبیق با انواع مسلسل‌های سـبــک و مـتــوسـط و سـلاح‌هـای بـدون عـقـب‌نـشـیـنـی، موشک‌اندازها و سلاح‌های انفرادی را دارد. تنظیم دوربین فوق با دمای محیط امکان‌پذیر است.

5 ــ ج) صنایع اپتیک

صنایع اپتیک طراحی و ساخت قطعات اپتیکی دقیق و پوشش چندلایه قطعات اپتیکی را بر عهده دارد و به پیشرفته‌ترین وسایل آموزشی و بازرسی شیشه مجهز است. انواع قطعات اپتیکی از جمله: پنجره‌های اپتیکی، سطوح مرجع اپتیکی و رتیکل، عدسی‌ها از جمله کوژ، کاو، ‌هلالی و منشور از جمله راستگوشه و پنجوجهی و آینه‌ها از جمله تخت و کروی در این صنایع تولید می‌شود.

6 ــ ج) رادار بصیر

رادار تاکتیکی بصیر که سیستمی قابل حمل برای مراقبت زمـیـنـی اسـت، بـه مـنظور تشخیص پستی‌ها و بلندیها، هدف‌یابی، محل‌یابی، نوع‌یابی و ردیابی اهداف متحرک سطحی به کار می‌رود.

7 ــ ج) دوربین حرارتی

این دوربین، امکان دید در تمام شرایط جوی و نیز از پشت موانع استتاری برای نیروها را فراهم می‌کند و تاثیر بسزایی در افزایش توان رزمی آنها دارد.

8 ــ ج)‌ فاصله‌یاب لیزری

فاصله‌یاب لیزری توانایی اندازه‌گیری فواصل از 150 تا 19995 متر با دقت 5 متر را دارا است. این محصول اپتیکی علاوه بر اندازه‌گیری سریع و دقیق فاصله اهداف قابل استفاده به صورت دوربین یک چشم دیده‌بانی است و همراه با سایر وسایل مانند دوربین‌های دید در شب نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

9ــ ج) بی‌سیم هدهد ــ 1

هدهد ــ 1 نوعی بی‌سیم زیرسطحی که برای ارتباط غواص با غواص دیگر، سطح و زیردریایی و همچنین ارتباط زیردریایی با سطح به کار می‌رود.

10 ــ ج) مدارهای مجتمع الکترونیکی

این مدارها برای کوچک و روزآمدسازی مدارهای الکترونیکی در سیستم‌های هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

11 ــ ج) دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی

این دستگاه امکان ارتباط بین مانیتورهای کنارتختی و سیستم مرکزی را به صورت بی‌سیم فراهم می‌سازد. دارای قـابـلـیت نشست و برخاست در انواع شرایط جوی و فرودگاه‌های کوچک است. این دستگاه از وسایل پزشکی مورد نیاز در مراکز بیمارستانی، سی‌سی‌یو، آی‌سی‌یو، اتاق عمل و مراکز جراحی به شمار می‌آید. دستگاه تولید شده امکان ارتباط بین مانیتورهای کنار تخت بیمار و سیستم مرکزی را به صورت بی‌سیم فراهم می‌کند. همچنین امکان دسـترسی به علایم حیاتی را از داخل آمبولانس مهیا می‌سازد و تلفات احتمالی در مسیر بیمارستان را کاهش می‌دهد.

12 ــ ج)‌ برج مراقبت سیار

سامانه‌ای پیشرفته که دارای قابلیت گیرندگی تعیین موقعیت ماهواره‌ای‌)GPS( ، علایم حریق، برق اضطراری، کنترل ارتباطات صوتی، هواشناسی و پردازش حمل و نقل آسان را داراست.

د)‌ صنایع هوایی

1 ــ د)‌ هواپیمای مسافربری ایران ــ 140

این هواپیمای 52 نفره توربوپراب که سرعت آن 570 کیلومتر در ساعت می‌باشد، از نوع بال بالا بوده و دارای قـابـلـیت نشست و برخاست در انواع شرایط جوی و فرودگاه‌های کوچک است.

2 ــ د)‌ هواپیمای86S -

86S - دومین هواپیمای جت آموزشی دنیا است که بدنه آن از کامپوزیت ساخته شده و قادر است تا سقف 38 هزار پا و با سرعت 657 کیلومتر پرواز کند.

3 ــ د)‌ هواپیمای جنگنده صاعقه

صاعقه و‌ آذرخش 2، نسلی از جنگنده‌های ساخت داخل هستند که با توان نیروهای داخلی به بهره‌برداری رسیده‌اند. یکی از ویژگی‌های مهم جنگنده صاعقه، پشتیبانی نزدیک هوایی است. این جنگنده می‌تواند انواع راکت، بمب و موشک را با موفقیت حمل و شلیک کند. صاعقه مجهز به سیستم رادار پیشرفته است و در طول سال‌های گذشته با ده‌ها سورتی پرواز آزمایشی، مراحل مختلف پرواز را با موفقت پشت سر گذاشته است. صاعقه هواپیمایی از تیپ 2 و با مشخصات فنی جنگنده‌های بالای 10 تن است.

4 ــ د)‌ مجتمع صنعتی بشیر

این مجتمع نخستین کارخانه سازنده شیشه انواع هواپیما در ایـران اسـت کـه آزمـون‌هـای مـحـصـولاتـش بـرابر با استانداردهای غربی انجام می‌گیرد و پس از سپری نمودن آزمون آزمایشگاهی، برای انجام آزمون‌های میدان پروازی روی هواپیما نصب می‌شود. مجتمع بشیر به فناوری ساخت شیشه مرکزی انواع هواپیماها دست یافته است.

5 ــ د)‌ هواپیمای فجر ــ 3

فجر ــ 3 یک هواپیمای چهار نفره و تمام کامپوزیت است که دارای گواهینامه استاندارد اروپا (نوع جار 23)‌ می‌باشد. فجر 3 یک هواپیمای ملخی با موتور پیستونی است که تمامی‌ مراحل طراحی و ساخت آن توسط متخصصان صنعت هوایی کشور انجام شده است. این هواپیما برای آموزش خلبانی، امور پستی، شناسایی، گشتزنی و کنترل ترافیک و امداد و نجات دریایی کاربرد دارد.

6 ــ د)‌ بالگرد 205

بالگرد 205 یک بالگرد ترابری نیمه سنگین است که در ترابری، حمل نیرو و امکانات، پشتیبانی از عملیات نظامی، امدادرسانی به مناطق آسیب‌دیده از سیل و زلزله، عملیات هلی‌بورن، اورژانس و بیمارستان هوایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

7ــ د)‌ تیربار ضدهوایی

تیربار ضدهوایی 7/12 میلیمتری سلاحی خودکار و برخوردار از سیستم پس‌زنی با گاز باروت است. کاربرد این سلاح در شلیک هوایی و زمینی است که جهت تیراندازی به هواپیماهای در حال پرواز با ارتفاع کم و یا در حال شیرجه، یگان سربازان چترباز دشمن، هدف‌‌های رزمی سبک و اهداف زمینی طرح‌ریزی شده است.

8 ــ‌د)‌ بالگرد 212

این بالگرد که مجهز به دو سیستم هیدرولیک مجزا، سیستم کشف حریق و اطفاء آن، سیستم تامین گرمای داخل کابین، سیستم تقویت پایداری و کنترل و سیستم کنترل پرواز خودکار است، می‌تواند در مواقع اضطراری بر روی آب فرود آید. 212 یک بالگرد دو موتوره پشتیبانی است که قابلیت تبدیل شدن به بالگرد تهاجمی را نیز دارد.

هـ ) صنایع زرهی و خودرویی

1ــ هـ ) نفربر زرهی براق

این نفربر پشتیبانی زرهی یکی از انواع نفربرهای شنی، آبی و خاکی با حفاظ زرهی مناسب و تحرک بسیار خوب است که با برخورداری از سیستم طراحی‌شده برای آن می‌تواند از موانع و ناهمواری‌ها با سرعت بالا عبور کند. این خودرو که حاصل تلاش متخصصان صنایع دفاعی ایران است، یکی از پیشرفته‌ترین خودروهای زره‌ای است که با داشتن زره‌پوش در برابر حملات میکروبی و شیمیایی جزو یکی دیگر از افتخارات متخصصان ایرانی است. نفربرهای آبی و خاکی براق، محصولی کاملا داخلی و متناسب با شرایط عملیاتی امروزه مدرنیزه شده و قادر به عملیات در تمامی شرایط نبرد است. روی این نفربرها خمپاره‌های123 میلی‌متری پدافند هوایی بدون هیچ تغییری طراحی شده است، به گونه‌ای که در شرایط مختلف می‌توان آن را نصب و یا جدا کرد. نفربر براق از بهترین نفربرهای جهان است که دارای زره پیشرفته و محافظ شیمیایی و میکروبی است که از ویژگی‌های این نفربر می‌توان به قابلیت بالای شلیک آن در شرایط ثابت و متحرک اشاره کرد.

2ــ هـ ) توپ خودکششی 155 میلیمتری هویتزر (رعد 2)

این توپ دارای قدرت آتش مناسب و کالیبر استاندارد می‌باشد.

3ــ هـ ) تانک ذوالفقار

این تانک با تجهیز به سیستم مدرن کنترل آتش، ضمن افزایش قدرت و قابلیت آفندی و پدافندی تانک فوق، توان مانور عملیاتی آن افزایش یافته است. در عین حال، مهمات 125 میلی‌متری تانک فوق در داخل کشور تولید می‌شود.

آخرین نمونه تانک ذوالفقار از جنبه‌های فنی کاملا بهینه شـده و دارای سامانه کنترل آتش پیشرفته رایانه‌ای و مسافت‌سنج لیزری مدرن است. راننده تانک می‌تواند با باز کردن دریچه دید بالای سر خود، به سمت راست به هدایت چشمی‌ تانک بپردازد یا این که از پریسکوپ استفاده کند. تانک ذوالفقار مجهز به سامانه دید در شب و سامانه تهویه هوا برای خارج کردن گاز ناشی از شلیک توپ است. همچنین تانک ذوالفقار مجهز به مسافت‌یاب لیزری و برجک آن نیز دارای سامانه برقی است. در تانک ذوالفقار همچنین از سامانه هشداردهنده و پدافند لیزری استفاده شده است که این سامانه می‌تواند کاربران خود را با تابش پـــرتــوهــای لـیــزر هــدایــت‌کـنـنــده، از جـنــگ‌افــزارهــای هدایت‌شونده ضدتانک آگاه کند. این سامانه قدرت واکنش خدمه تانک را در برابر تهدیدها افزایش داده و حتی امکان فعال شدن خودکار و به‌موقع واحدهای پدافندی را در سمت زاویه تهدید فراهم می‌کند.

4ــ هـ ) مین‌کوب تفتان

ایـن مـیـن‌کـوب قـابـلـیـت پاکسازی مین‌هایی تا وزن 10کیلوگرم و تا عمق 30 سانتی‌متر را دارد و در هر ساعت می‌تواند بین 3 تا 6 هزار متر مربع را پاکسازی کند.

5ــ هـ ) خودروهای تاکتیکی سه چهارم تن و یک چهارم تن

این خودروها دو دیفرانسیل با ظرفیت حمل تجهیزات نظامی تا سقف یک و نیم تن، قابلیت تبدیل به خودروی آتش‌نشانی و حمل آب و خودروی حمل نفر با 13 نفر و قابلیت جدا شدن سقف و قاب شیشه جلو جهت نصب جـنگ‌افزار را دارد. این خودروها قادرند تا از مناطق کوهستانی ناهموار، دشت، بیابان و رودخانه‌های کم‌عمق عبور نمایند.

6ــ هـ ) اتوبوس آمبولانسی

اتوبوس‌های آمبولانسی از لحاظ تجهیزات پزشکی دارای ساکشن مرکزی، سیستم اکسیژن مرکزی، تجهیزات نصب سوم، محل نگهداری دارو و لوازم پزشکی، یخچال مخصوص و جایگاه ملحفه و پتو، درب حمل برانکارد و سایر لوازم پزشکی مورد نیاز است و دارای ظرفیتی معادل 18 بیمار خوابیده و 6 بیمار سرپایی است.

7ــ هـ ) آمبولانس

آمـبــولانـس‌هـای تـولـیـدی در سـاصـد، خـودروی دو دیفرانسیل با قابلیت نصب تجهیزات پزشکی و قدرت عبور از موانع خارج از رده در مناطق محروم و صعب‌العبور دارند.

8ــ هـ ) خودروی میدل باس

میدل باس خودروی جمعی که خط تولید آن با ظرفیت هـزار دسـتـگـاه در سال، در خرمشهر راه‌اندازی شده از خودروی روز اروپا است و برای نخستین مرتبه در کشور، وزارت دفاع به فناوری تولید خودروی فوق دست یافته است.

9ــ هـ ) کامیون‌های سبک و سنگین

وزارت دفاع با راه‌اندازی خط تولید کامیون‌های سبک و سنگین با ظرفیت 5 هزار دستگاه در سال که به 8 هزار دستگاه نیز خواهد رسید، برای کسب 30 درصد سهام بازار کامیون در کشور گام برداشته است. این کامیون‌ها مجهز به سـیـسـتـم کـاهـنـده آلایندگی سطح یورو 3 است که از استانداردهای روزآمد زیست‌محیطی در جهان به شمار می‌آید.

و) صنایع تسلیحاتی

1ــ و) سلاح ملی خیبر

این سلاح که نخستین سلاح انفرادی ملی به شمار می‌آید، سلاحی اتوماتیک تهاجمی ‌سبک با کالیبر 5/56 است که با فشار غیرمستقیم گاز باروت مسلح می‌شود. این سلاح دارای برگه ناظم آتش چهار وضعیتی است شامل: ضامن، تک‌تیر، سه‌تیر و رگبار.

این سلاح دارای دو نوع دستگاه نشانه‌روی است که روی دستگیره حمل قرار دارد. از دسته حمل این اسلحه می‌توان برای نصب دوربین و دوربین دید در شب به منظور بالا بردن دقت آتش استفاده نمود.

هنگامی ‌که از سلاح با دوربین استفاده می‌شود می‌توان از دو پایه آن استفاده کرده و به عنوان اسلحه تک‌تیر‌انداز استفاده نمود. این سلاح عقب‌نشینی کم، دقت بالا، وزن کم و درجه اطمینان بالا دارد.

ساختار اسلحه به شکلی است که باز و بسته کردن آن به راحتی انجام می‌شود و تعمیر و نگهداری را راحت می‌کند. سرنیزه و دوپایه نیز روی اسلحه قابل نصب است.

2ــ و) سلاح تک تیرانداز

این سلاح انفرادی با وزن کم و دقت زیاد برای عملیات کمین از راه دور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

3 ــ و)‌ تندر 9 میلیمتری سبک

تندر 9 میلیمتری سبک نوعی مسلسل دستی است که می‌تواند 900 عدد تیر در هر دقیقه با حداقل برد 100 و حداکثر برد 1250 متر شلیک نماید. سرعت اولیه شلیک توسط این مسلسل 375 متر بر ثانیه است.

4 ــ و)‌ خمپاره‌انداز فاتح

این خمپاره‌انداز 60 میلیمتری قابل حمل، با حداقل برد 100 و حداکثر برد 1050 متر مورد استفاده نیروهای تکاور قرار می‌گیرد. این اسلحه با وزن 6 کیلوگرم و نواخت تیر 20 گلوله در دقیقه می‌تواند به راحتی جابه‌جا شود.

5 ــ و)‌ خمپاره‌انداز 81 میلیمتری

خمپاره‌انداز 81 میلیمتری می‌تواند به فاصله حداکثر 5200 متری شلیک نماید. این وسیله تا 20 گلوله در دقیقه نواخت تیر دارد و وزن آن نیز فقط 50 کیلوگرم است. این خمپاره‌انداز در دو نوع یک‌تکه و دوتکه به منظور سهولت حمل و نقل و استفاده ساخته شده است.

6 ــ و)‌ تیربار دوشکا

تیربار دوشکا با کالیبر 7/12 میلیمتری می‌تواند تعداد 600 تیر در هر دقیقه به فاصله 1600 متری برای اهداف هوایی و 3300 متر (برای اهداف زمینی)‌ شلیک نماید. سرعت اولیه شلیک با این تیربار 800 متر بر ثانیه است.

7 ــ و)‌ تیربار ام‌ ــ ژ3‌

تیربار ام ــ ژ3 با کالیبر 61/7 میلیمتری می‌تواند 1100 تیر در هر دقیقه به فاصله حداکثر 4000 متری شلیک نماید. سرعت اولیه شلیک توسط این تیربار 820 متر بر ثانیه است.

8 ــ و)‌ انواع اژدر

اژدر، سلاحی است که قابلیت نصب در انواع شناورهای سطحی و زیرسطحی و بالگرد را دارا است. این سلاح کارآمد، در آب‌های کم‌عمق مورد استفاده است و از مشخصات آن غیرقابل ردگیری بودن و سرعت عمل فوق‌العاده است. یکی از معروف‌ترین انواع اژدر ساخت ایران موشک حوت است. این موشک، یکی از سریع‌ترین مـوشـک‌هـای رادارگـریـز زیـرآبـی جـهان متعلق به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی‌ ایران است. از دیگر ویژگی‌های این موشک (حوت) این است که هیچ ناوی هرچند مجهز به سیستم‌های ضدموشک‌های دریایی باشد، نمی‌تواند از تیررس آن فرار کند.

9 ــ و)‌ نارنجک‌انداز 40 میلیمتری

سلاح نارنجک‌انداز 40 میلیمتری سلاحی سبک با قدرت مانور بالا است که با اجرای آتش بالا، قابلیت تنظیم سلاح در وضعیت تک‌تیر و رگبار و هدف‌گیری دقیق توسط دوربین و شلیک 300 گلوله در دقیقه از محاسن آن است. این سلاح قابلیت نصب روی انواع خودرو، بالگرد و شناور را دارد، همچنین در جنگ‌های نامتقارن نیز مورد اسـتـفـاده قـرار می‌گیرد. این سلاح همه نیازمندی‌های نیروهای مسلح در حوزه‌های دریایی، زمینی و هوانیروز را در این زمینه برطرف می‌کند.

10 ــ و)‌ راکت‌انداز 106 و 107 میلیمتری

سلاح‌هایی مدرن با سیستم کنترل آتش قوی، قابلیت استفاده در شناورهای تندرو و خودروهای تاکتیکی برای انهدام انواع استحکامات و موانع دشمن در آب و خشکی را دارد. کالیبر 107 میلی‌متری، با داشتن 11 لوله شلیک، حداکثر برد 5/8 کیلومتر، نواخت 11 موشک در مدت زمان 7 تا 9 ثانیه و مـیدان حرکت در برد 5 ــ تا 45 درجه از مهمترین قابلیت‌های این راکت‌انداز به شمار می‌رود. این راکت‌انداز همچنین قابلیت آن را دارد تا روی قایق‌های تندرو سوار شود و در حین حرکت با سرعت بالا با تنظیم الکترونیکی اهداف خود را به‌طور دقیق منهدم نماید. راکت‌انداز 107 میلیمتری در راستای بالا بردن توان نیروی دریایی در حفاظت از <آب‌های نیلگون خلیج فارس> و <دریای عمان> ساخته شده و هم‌اکنون در اختیار این نیرو قرار گرفته است. موشک‌انداز 107 میلیمتری با دارا بودن 12 لوله شلیک می‌باشد.

11 ــ و)‌ تفنگ ضدزره

تفنگ تک‌ تیرانداز ضد زره، یک سلاح سنگین است که قابلیت نفوذ در انواع زره‌ها، سنگرهای بتنی، خودروهای فرماندهی و افراد مسلح با لباس‌های ضدگلوله را دارد. این سلاح با کالیبر 12/7 میلیمتر دارای قدرت تخریب قابل ملاحظه می‌باشد.

12 ــ و)‌ بمب هوشمند قاصد

بمب 2 هزار پوندی قاصد، بمبی است هوا به زمین، هدایت شونده و دوربرد که با بهره‌گیری از پیشرفته‌ترین فناوری‌های روز جهان طراحی شده است و نیاز نیروی هوایی کشورمان را به یک سلاح توانمند، هدایت گستر و دورایستا تامین می‌کند.

13 ــ و)‌ پدافند هوایی 8 لول

این سلاح از هشت قبضه سلاح دوشکا تشکیل شده است که در شرایط شلیک با یک پدال می‌تواند نواخت 4000 تا 4800 تیر در دقیقه را تامین کند. این سلاح در مقابله با خـودروهـای فـرماندهی، بالگردها و هواپیماهای بدون سرنشین کاربرد دارد.

14 ــ و)‌ سلاح صیاد پلیسی

این سلاح در مدل‌های مختلف با وزن 40/2 تا 100/3 کیلوگرمی‌ در انواع مختلف با قنداق ثابت، قنداق تاشو و بدون قنداق تولید می‌شود و به دلیل کوتاه بودن لوله و برد کم از قدرت تخریب بالایی برخوردار است. سلاح مذکور در نیروی انتظامی‌ و عملیات چریکی کاربرد دارد.

15 ــ و)‌ سلاح زاویه‌زن

سـلاح زاویـه‌زن مـجـموعه‌ای شامل سلاحی کوچک (تپانچه) دوربین و صفحه نمایش است که با مکانیزم گردانی که دارد، تیرانداز را قادر می‌سازد از طریق صفحه نمایش هدف‌ها را در هر زاویه‌ای بدون خطر، شناسایی کرده و آن را مورد هدف قرار دهد. در واقع این سلاح به کاربر این امکان را می‌دهد تا بدون رویت شدن و مورد اصابت قرار گرفتن از طرف دشمن، به اهداف خود تیراندازی کند.

ز)‌ تجهیزات جغرافیایی

1ــ ز)‌ ایستگاه گیرنده ماهواره‌ای سپهر

این ایستگاه ماهواره‌ای قابلیت دریافت تصاویر به هنگام به شعاع 2500 کیلومتر از مرکز آنتن را دارد و می‌تواند اطلاعات دقیق را عرضه کند. تصاویری که ایستگاه سپهر از ماهواره دریافت می‌کند، در امور نظامی، کشاورزی، بررسی سوانح، زمین‌شناسی، اکتشاف، ذخایر، معادن و... کاربرد دارد.

2ــ ز)‌ نقشه‌برداری دریایی (هیدروگرافی)‌

بـا بـهـره‌گـیری از شناورهای نوین آبنگاری مجهز به اکوساندرهای تک‌بیم و مولتی‌بیم، سونار و سیستم‌های مـــاهـــواره‌ایGPS وDGPS و امــکــانــات نــرم‌افــزاری و سخت‌افزاری مناسب، انواع نقشه‌های دریایی از جمله نقشه‌های دریایی خطی و رقومی، نقشه‌های در مقیاس کوچک بین 25000/1 و 100000/1 جهت ناوبری، نقشه‌های در مقیاس بزرگ به منظور لوله‌گذاری انتقال نفت، آب، کابل برق و مخابرات، نقشه‌های مورد نیاز جهت انجام طرح‌های عمرانی و ایجاد اسکله‌ها و تعیین خط ترانزیت شناورها و... تهیه می‌شود.

3ــ ز)‌ نقشه‌برداری هوایی (فتوگرافی)‌

با بهره‌گیری از بخش‌‌های پرواز، عکسبرداری هوایی، تهیه و مثلث‌بندی، محاسبات و تبدیل و استفاده از امکانات و تجهیزات متعدد دستگاه‌های تحلیلی و دیجیتال، عکس‌های هوایی به نقشه در مقیاس‌های مختلف تبدیل می‌شود و کلیه دستگاه‌های فتوگرامتری از سیستم کلاسیک (آنالوگ)‌ به سیستم تحلیلی و دیجیتالی طراحی و تبدیل می‌شود. از جمله خـدمـات سـازمـان جـغـرافیایی می‌توان به تهیه و انتشار نـقـشـه‌هـای رقـومـی هوشمند، یک‌‌ده‌هزارم، اعلام دقیق تشخیص قبله و انتشار نقشه‌های ماهواره‌ای اشاره کرد.

ح)‌ انواع باتری‌ها

1ــ ح)‌ باتری‌های استارتر

بـاتـری‌هـای اسـتـارتـر در انـواع خـودروهـای نظامی و غیرنظامی به کار می‌روند که هزینه نگهداری آن به دلیل استفاده از آلیاژ سرب با درصد پایین آنتی‌موان کمتر از دیگر باتری‌ها است. این نوع از باتری‌ها سبک وزن و مقاوم در برابر ضربه است.

2ــ ح)‌ باتری زیردریایی

باتری‌های زیردریایی عملیات امن در زیر آب انجام می‌دهند و تحت حداکثر کنترل کیفیت از مرحله طراحی تا تولید هستند.

3ــ ح)‌ آجرهای نسوز

بخش آجرهای نسوز با تولید سالانه 12 هزار تن یکی از تولیدکنندگان کلیدی فرآورده‌های نسوز در ایران است که تـولـیـدات آن شـامـل گـل‌نـسـوز، آجرهای بالای آلومینا، خمپاره‌انداز و بتون‌های آلومینا می‌شود.

4ــ ح)‌ باتری زیردریایی

باتری‌های 14 هزار آمپر ساعت ویژه زیردریایی بهینه سازی شده و در اختیار نیروهای دریایی کشورمان قرار گرفته است.

نتیجه گیری

اگر چه جنگ پدیده ای منفور و ناپسند بشمار می رود اما مواجهه با آن به سبب نبود یک نظام قانونمند و قابل قبول در جامعه بشری اجتنابناپذیر است بویژه اینکه این امر به شکل دفاع به عنوان یک فرضیه و تکلیف در مکتب و دکترین دفاعی- امنیتی جمهوری اسلامی توصیه شده است. با تلقی دفاعی از پدیده جنگ، جمهوری اسلامی ایران با استفاده از تجارب هشت سال دفاع مقدس و تحریم‌های تسلیحاتی از جانب غرب، توانسته در شرایط طلایی ناشی از محدودیت‌ها و محرومیت‌های بوجود آمـده از سـوی کـشـورهـای بـیگانه با نوآوری به نحو چشمگیری به توانمندی‌هایی در بخش‌هایی که اشاره شد، دسـت یـابد و مصداقی باشد برای این ضربالمثل که Necssity is The Mother Of Invention احتیاج، مادر ابداع و اختراع است.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: