روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
يكشنبه 02 مهر 1396 / 03 محرم 1439 / a 24 Sep 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
سي بهار
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
دوشنبه 21 بهمن 1387 - ساعت 21:00
شماره خبر: 100898604353
کميته انقلاب اسلامي
نخستين نهاد انقلابي
در این مقطع از تاریخ می‌خواهیم در یک نگاه به سیر جریان انقلاب اسلامی به تحلیل یکی از عوامل اصلی و موثر شکلی و ساختاری که از ویژگی‌های برجسته و منحصر به فردی است و در سازماندهی انقلاب اسلامی از جمله عوامل مادر و بسترساز به شمار می‌آید، تحت عنوان کمیته انقلاب اسلامی، بپردازیم. در این رابطه ویژگی‌های ارزشمند و ماندگار این نهاد انقلابی را متذکر می‌شویم.

- کمیته‌ انقلاب اسلامی اولین نهاد انقلابی است که شالوده آن براساس انگیزه و ارزش‌های والای اسلامی شکل گرفته و به طور قطع یقین و مروری بر مستندات موجود می‌توان اثبات کرد که تنها و تنها انگیزه و ارزش‌های اسلامی و انقلابی پاسداران و متولیان این نهاد ارزشمند بدون هیچ چشمداشتی مادی مورد توجه بوده و در صحنه عمل هم با اخلاص در عمل به اجرا درآمده و زمینه‌ای شد تا دیگر نهادهای انقلابی با این آموزه که اولین تجربه حکومت‌داری به شمار می‌آمد، تشکیلات خود را سازماندهی کنند. در این مسیر این نهاد انقلابی که نقش عمده و اساسی را در مقاطع مختلف در حفاظت و صیانت از انقلاب اسلامی داشت به تناسب و به طور بی‌سابقه مورد هجوم، هتاکی و ترکتازی‌های ناجوانمردانه استکبار جهانی عوامل مزدور داخلی آنها قرار گرفت که مجال پرداختن به آن نیست. در مواجهه با این جریان ضدارزشی و ضدانقلابی تنها عامل پایداری و استقامت پاسداران کمیته انقلاب اسلامی در تداوم خدمت و تلاش صادقانه انگیزه‌های اسلامی و انقلابی بود.

-کمیته انقلاب اسلامی تنها نهاد انقلابی است که تولد آن به قبل از تولد انقلاب اسلامی برمی‌گردد و عمری طولانی‌تر از انقلاب دارد که آثار، تلاش و خدمات آن هرسه مقطع زمانی، قبل، حین و بعد از پیروزی را فرا می‌گیرد و در هر مقطع متناسب با شرایط با بهره‌گیری از آموزه‌های دینی، اعتقادات راسخ اسلامی به عنوان تنها نهاد پیشگام به صورت معجزه‌آسایی در ایجاد، حفظ و تداوم انقلاب بدون کوچک‌ترین چشمداشت مادی نقش‌آفرینی کرده به طوری که در اثبات این ادعا می‌توان اشاره به مقطع زمانی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی داشت. این مقطع از سخت‌ترین مقاطع تاریخ انقلاب به شمار می‌آید که از آن تحت عنوان شرایط خیلی سخت، غیرقابل پیش‌بینی، خطرناک با ضریب ریسک بالا و ... یاد می‌شود. این نهاد تحت عنوان کمیته استقبال از حضرت امام (ره) بدون هیچ سابقه و آموزه تجربه‌شده‌ای شکل گرفت و در این مقطع فرهنگ رفتاری حاکم بر اعضا و روسا و متولیان آن یاری گرفته از عرفان و اخلاق اسلامی و ارزش‌های والای انقلابی که مسائل مادی هیچ جایگاهی نداشت در یک محیط و فضای باصفا و ایده‌آلی که شباهت زیادی به مدینه فاضله طرح شده در تئوری‌های فلسفی و سیاسی و در عمل شرایط مورد انتظار که ان‌شاءالله در ظهور قائم آل محمد به صورت دقیق، کامل و همیشگی به بشر ارزانی می‌شود. - نماد و نشانه‌های دموکراسی با نیت خیر و مقدسی که حضرت امام (ره) در راستای تشکیل حکومت اسلامی در سر داشتند و همه همت خود را به کار بستند تا این مهم در چارچوب قانون با رای و نظر مستقیم مردم شکل بگیرد. برای اولین بار در نوع نگاه معظم‌له در تشکیل اولین نهاد انقلاب اسلامی نمود پیدا کرد و به همین مناسبت کمیته انقلاب اسلامی به صورت موقت در 23 بهمن 1357 به فرمان امام شکل گرفت.

- کمیته انقلاب اسلامی اولین نهادی است که بعد از شهدایی که مردم در قیام خودجوش خود تقدیم کردند در راه انجام وظیفه و خدمت به انقلاب اسلامی در برخورد با جریان‌های کور تروریستی منافقین و سازمان‌های ضد انقلابی و تروریستی غیرقانونی در سراسر کشور و جریان‌های براندازی و جدایی‌طلبانه گنبد، کردستان، خوزستان وشهدای زیادی را تقدیم نظام جمهوری اسلامی کرده است. این افتخار علی‌رغم مخاطره‌آمیز بودن آن تنها در باور و انگیزه‌های معنوی قابل توجیه و کسب کردنی است. کمیته انقلاب اسلامی به عنوان اولین تجربه در مدل‌سازی ساختار و تشکیلات حکومت اسلامی به شمار می‌آید و سنگ زیرین ساختار دولت ا‌سلامی را علی‌رغم همه تهدیدات آشکار و پنهان مادی و معنوی به نحو احسن بنا نهاد. از جمله این تهدیدات که شاید در ذهن نیاید و در باور نگنجد که انتخاب اسم کمیته بر این نهاد در ابتدای امر و در حالی که جریان‌های انقلابی اسلامی تجربه سازماندهی حکومت اسلامی را نداشتند و در مقابل گروه‌های غیرروحانی و روشنفکری آن زمان با تاسی از جریانات مارکسیستی و کمونیستی و تجربه انقلاباتی چند را در یاد و آموزه‌های خود داشتند، زیرکانه و به صورت تشکیلاتی وارد شدند و این نام توسط آنها و به صورت غیرمستقیم بر جریان انقلاب دیکته شد و با این کار درصدد بودند با در اختیار گرفتن این نهاد خودجوش مردمی منویات و اهداف شوم خود را به منصه ظهور برسانند. اگرچه در بدو امر به عنوان اصلی‌ترین تهدید برای این نهاد که نکند جریان‌های گروهکی و ضدانقلاب منحرف از خط امام موفق به ورود به آن شوند باعث شد تا پاسداران و فرماندهان آن از سر هوشیاری و اعتقاد و انسجام با سربلندی این تهدید را در هم بپیچند و با تمسک به خداوند متعال و پیروی بی‌چون و چرا از امام (ره) و روحانیون متعهد انقلابی که سردمداران انقلاب اسلامی به حساب می‌آیند در انتخاب سمت و سویی ولایی با پشت سر گذاشتن هر نوع تهدیدی در هیچ زمانی به خطا نرفته تخطی از ولایت در این نهاد ذره‌ای مشاهده نشود و تا آخر هم در صراط مستقیم بماند از دیگر ارزش‌های معنوی این نهاد انقلابی به شمار می‌آید.

محمدرضا جورکش


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: