روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
يكشنبه 02 مهر 1396 / 03 محرم 1439 / a 24 Sep 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
سي بهار
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
دوشنبه 21 بهمن 1387 - ساعت 21:03
شماره خبر: 100898630225
پهلوي از زبان پهلوي (7)
قتل نوکر ديروز!
فرح درباره آخرین روزهای شاه معتقد است که آمریکاییان او را کشتند. او می‌نویسد:

(پروفسور فلاندرن که در همان زمان به او تلفن کرده بودم، سال‌ها بعد موضوع را برای پروفسور برنارد این‌گونه خلاصه کرد: «نظر به این که بیماری وجود سنگ در کیسه صفرا تشخیص داده شده بود و برداشتن طحال در عمل جراحی پیش بینی نشده بود، طبعا جراح تخصص لازم را نداشت و شکم را از راه محدودی در زیر دنده چپ باز کرده بود. اشتباه بزرگ‌تر جا گذاشتن سنگی در مجرای صفرای بیمار بود. زیرا در یک چنین عمل جراحی بایستی از مجرای صفرای بیمار قبل از اقدام به عمل، پرتونگاری نمود و اطمینان حاصل کرد که سنگی در این مجرا وجود ندارد. خیلی زود همسرم بار دیگر دچار دردهای شدید شد... چون تصمیم گرفته شد به جای باز کردن شکم، از راه اندوسکوپی(endoscopic )اقدام شود، پزشک جوانی که مسوول این کار بود، بهانه آورد که باید آن شب به اپرا برود. من در بهت و حیرت فرو رفته بودم. توان همسرم از درد و رنج به سر رسیده بود و این مرد که رسالتش درمان و آرام کردن بیمار بود، تنها به فکر رفتن به اپرا بود.)( ص 329)

کهن دیارا فرح پهلوی ‌ چاپ پاریس نشر فرزاد

هرچه آمریکا خواست بدهید!

سرتیپ هاشمی عضو ارشد ساواک و رئیس اداره هشتم آن در خاطرات خود می‌آورد:

(ارتشبد نصیری مرا به ایوان خانه دعوت کرد که به طور خصوصی صحبت کنیم. وقتی تنها شدیم بدون مقدمه گفت: «اعلیحضرت امر فرمودند، هر اطلاعی که آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها درباره مسائل جاسوسی و ضدجاسوسی مربوط به شوروی و کشورهای اقمار و همچنین فعالیت کمونیست‌ها خواستند، در اختیارشان بگذارید. اگر شما این کار را نکنید، خودشان مامور استخدام خواهند کرد» من در جواب گفتم ما در چهارچوب توافق و برنامه‌های مشترکی که داریم همین کار را انجام می‌دهیم و آنها را در جریان بعضی از کارهای [کارها] قرار می‌دهیم، ولی آنها بیشتر از این توقع دارند و در اغلب عملیات، می‌خواهند قبل از حصول نتیجه از جریان کار با خبر شوند و این امر با اصول کار و روش‌های عملیات ضدجاسوسی و اصول پنهانکاری مغایرت دارد...جوابی که ارتشبد نصیری در مورد توضیحات مفصل من داد، بدین خلاصه بود که «اوامر اعلیحضرت باید اجرا شود. شما مسوول این کار هستید. من نمی‌خواهم از جزئیات مطلع شوم.( )»صص 405 ‌404)

داوری ‌ سرتیپ منوچهر هاشمی عضو ساواک

‌ انتشارات ارس لندن


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: