روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
يكشنبه 02 مهر 1396 / 03 محرم 1439 / a 24 Sep 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
سي بهار
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
دوشنبه 21 بهمن 1387 - ساعت 21:05
شماره خبر: 100898631337
دکتر ناصر اقدمي*
گام بزرگ در سال شکوفايي و نوآوري
بی‌شک تولید علم کتابخانه‌ای هرچند که از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است هدف اصلی محققان این عرصه نیست و کاربردی کردن علوم تولید شده در آزمایشگاه‌ها هدفی است که نه تنها همه مجموعه‌های علمی کشور بلکه پژوهشکده رویان جهاد دانشگاهی آن را به عنوان ماموریت اصلی خود قرار داده است. از این رو بعد از سال‌ها تلاش و تحقیق درخصوص سلول‌های بنیادی و نقش آنها در بهبودی بیماری‌ها، در سال 1387 همزمان با مراسم یادبود بنیانگذار پژوهشکده رویان، دانشمند فقید دکتر کاظمی آشتیانی و با حضور وزیر بهداشت، مرکزی را راه‌اندازی نمود که هدف اصلی آن توسعه مطالعات انسانی برای کاربردی کردن سلول‌درمانی در کشور است.

هرچند که سلول بنیادی را می‌توان از منابع مختلف جدا کرد ولی وجود سلول بنیادی مختص هر عضو و همچنین وجود شواهد مستدلی که نشان می‌دهد احتمالا این سلول‌ها از سلول‌های بنیادی مغز استخوان منشا می‌گیرند، سلول‌های بنیادی بالغین و بخصوص سلول‌های بنیادی مغز استخوان را در زمره بهترین کاندیداهای سلول‌درمانی در طب ترمیمی قرار داده است؛ لذا عمده تحقیقات در حال انجام در مرکز سلول‌درمانی روی کاربرد سلول‌های بنیادی بالغین در بهبود بیماری‌هایی همانند سکته قلبی، سیروز کبدی، زخم اندام تحتانی و شکستگی‌های دیرجوش و یا غیرقابل جوش متمرکز شده است. اما استفاده از سلول بنیادی در درمان بیماری‌ها فقط محدود به سلول‌های مغز استخوان نیست، در افرادی که مبتلا به لک و پیس هستند نیز می‌توان از سلول درمانی استفاده کرد.

همچنین در افرادی که دچار نقص در ناحیه سلول‌های بنیادی ناحیه قرنیه می‌شوند نیز برای درمان به جای سلول بنیادی مغز استخوان از سلول بنیادی مقیم در قرنیه استفاده می‌شود. اما محدودیت بزرگی که در این روش وجود داد این است که چنین راهبردی فقط یک بار قابل اجراست و اگر چشم شخص پیوند را دفع کند دیگر منبعی برای این سلول‌ها وجود ندارد. پژوهشکده رویان با همکاری مرکز لبافی‌نژاد روشی را ارائه کرده‌اند که در آن به‌جای نصف حلقه دور قرنیه کافی است تنها یک‌‌میلیمتر از ناحیه برداشته شود تا در آزمایشگاه به یک حلقه کامل تبدیل شده و برای بیمار پیوند زده شود تا در صورت دفع پیوند هنوز هم منبع کافی برای سلول‌های بنیادی قرنیه چشم داشته باشیم.

*مسوول مرکز سلول درمانی پژوهشکده رویان


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: