روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
يكشنبه 02 مهر 1396 / 03 محرم 1439 / a 24 Sep 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
سي بهار
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
دوشنبه 21 بهمن 1387 - ساعت 21:07
شماره خبر: 100898632716
وزنه‌برداري همچنان در جاده افتخار و اقتدار
در آلبوم افتخارات ورزش ایران، وزنه‌برداری جایگاه ویژه‌ای دارد؛ از اولین حضور ورزشکاران کشورمان در بازی‌های المپیک که به سال 1948 لندن ارتباط پیدا می‌کند رد پا و افتخارآفرینی پولادمردان کشورمان به وضوح مشهود و قابل رویت است.

وزنه‌برداری صاحب رکورد و افتخار دیگری هم هست. اولین مدال‌آور المپیکی ورزش ایران از این رشته برخاست و این افتخارآفرین کسی نبود جز شادروان جعفر سلماسی که موفق به کسب مدال برنز از چهاردهمین دوره بازی‌های المپیک شد.

گرچه نام محمدجعفر سلماسی به عنوان اولین وزنه‌بردار و ورزشکار مدال‌آور تاریخ ورزش ایران در بازی‌های المپیک همیشه زنده و ماندگار خواهد ماند و به دنبال وی مردان پرآوازه‌ای چون محمود نامجو، رضا صفاسنبلی، پرویز جلایر، محمد نصیری، نصرالله دهنوی و ... راه او را طی کردند و با کسب مدال‌های باارزش از مسابقه‌های جهانی و بازی‌های المپیک، ایران را صاحب کلکسیون پرافتخار و جایگاه ویژه‌ای در جهان ورزش کردند، اما در سال‌های پس از انقلاب هم این رشته بیشترین مردان افتخارآفرین را در مسابقه‌های جهانی و المپیک معرفی کرد و از این جهت نه‌تنها وزنه‌برداری ایران نسبت به دوران اقتدار قبل از انقلاب عملکرد و دستاورد نازلی ارائه نکرد بلکه حتی از دهه 90 و پس از آن شاهد درخشش تحسین‌برانگیز وزنه‌برداران کشورمان در مسابقه‌های جهانی و بازی‌های المپیک بودیم.

تصاحب 3 طلا از بازی‌های المپیک همراه تعداد قابل توجهی مدال طلا از مسابقه‌های جهانی توسط حسین‌ رضا‌زاده، حسین توکلی، شاهین نصیری‌نیا، کورش باقری، محمدعلی فلاحتی‌نژاد و ... حکایت از توانمندی و اقتدار وزنه‌برداری ایران طی سال‌های پس از انقلاب در نبرد با پولاد سرد دارد.

پیش از آن‌که نسل افتخار‌آفرینان دهه 90 و 2000‌وزنه‌برداری ایران ظهور کند در سال‌های اولیه پس از انقلاب هم وزنه‌برداری ایران دارای پتانسیل قوی و صاحب شانس برای کسب مدال و صعود از سکوهای قهرمانی در مسابقه‌های جهانی و المپیک بود، اما شرایط و مشکلات پیش رو مانع از افتخار‌آفرینی زودهنگام وزنه‌بردارانی چون علی پاکیزه‌جمع، رمضانعلی تیموری، آذر مجیدی، علی مرادی، مهران اسلامپور، علی وادی، مدد نصیری، داراب ریاحی و ... در مسابقه‌های جهانی و المپیک شد.

از عمده‌ترین موانع بازدارنده، تحریم 2 دوره بازی‌های المپیک و حضور کمرنگ و یک خط در میان وزنه‌برداران در رویدادهای مهم بین‌المللی بود که یکی از عوامل قابل ذکر آن تداخل با 8 سال جنگ ایران و عراق و نبود بودجه لازم برای حضور مستمر پولادمردان کشورمان در عرصه‌های مهم بین‌المللی بود.

به هر صورت اکنون وزنه‌برداری ایران به آن درجه از توانمندی و ساختار مستحکم دست یافته که می‌توانیم همچنان به این رشته به عنوان ورزشی مدال‌آور و افتخار‌آفرین دل ببندیم.

اگر به تاریخ مردان افتخار‌آفرین ورزش ایران طی 60 سال حضور در مسابقه‌های جهانی و المپیک تعمق و نظر داشته‌ باشیم بدون شک حسین‌ رضا‌زاده یکی از اسطوره‌هایی است که می‌توان روی نام او مکث و احساس غرور کرد. دلاور مردی که با نمایش خیره‌کننده خود و تسخیر سنگین‌ترین وزنه‌های دنیای وزنه‌برداری به عنوان قوی‌ترین مرد جهان، شهره عام و خاص شد و نام ایران را در 2 المپیک سیدنی و آتن پرآوازه کرد.

بدون اغراق حضور و اقتدار بی‌نظیر این جوان رعنای اردبیلی‌ تحول و توجه خاص و شگرفی را برای وزنه‌برداری به همراه داشت و نگاه جهانیان را بیش از پیش معطوف ورزشکاران این رشته کرد.

کسب 2 طلای المپیک و 4 مدال طلا از مسابقه‌های جهانی، حسین‌رضا زاده را به یکی از اسطوره‌های جاودانه و فراموش نشدنی دنیای وزنه‌برداری تبدیل کرد. افتخاری که باعث غرور نه تنها ایرانی‌ها بلکه تمامی وزنه‌برداران دنیا شد و فدراسیون بین‌المللی وزنه‌برداری همواره به حسین‌رضازاده فخر فروخت و به خود بالید. حسین‌ رضازاده عملکرد ورزش ایران در سال‌های پس از پیروزی انقلاب را پربار و موفقیت‌آمیز توصیف می‌کند و معتقد است طی 30 سال گذشته ورزش ایران در حوزه قهرمان‌پروری و ساخت و ساز عملکرد با ارزش و قابل توجهی داشته و ورزشکاران ایرانی مدال‌های مرغوب پرشماری را از رویداد‌های بین‌المللی و بخصوص مسابقه‌های جهانی و بازی‌های المپیک به ارمغان آورده‌‌اند.

وی اضافه می‌کند: در این مدت ورزشکاران شاخص و افتخار‌آفرینی از رشته‌های مختلف کشورمان در جهان ورزش درخشیدند و از نظر طلای المپیک هم 2 طلا در کشتی، 2 طلا در تکواندو و 3 طلا در وزنه‌برداری کسب کردیم که دستاورد با ارزش و قابل توجهی است. در واقع ورزشکاران کشورمان بهترین مدال‌ها را در سال‌های پس از پیروزی انقلاب به دست آورده‌اند. در زمینه ورزش همگانی نیز سرمایه‌گذاری خوبی شده و کم‌کم دارد در جامعه جا می‌افتد. البته انتظار ورزشکاران و جامعه‌ ورزش نیز مضاعف شده و امیدواریم در سال‌های آینده این وضعیت بهتر و شتاب بیشتری بگیرد.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: