روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
يكشنبه 02 مهر 1396 / 03 محرم 1439 / a 24 Sep 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
سي بهار
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
دوشنبه 21 بهمن 1387 - ساعت 21:09
شماره خبر: 100898636679
پهلوي از زبان پهلوي (5)
سنگر آمريکايي!

مقابله با شوروی؛ شعاری که شاه و آمریکا با بهانه قرار دادن آن هر عملی را که دوست داشتند، انجام می‌دادند. اما براستی این شعار امری حقیقی بود یا ساخته ذهن و خیال آنان. روایت مادر زن شاه، فریده دیبا که از نزدیکان ودرواقع واز حافظان اسرار دربار بود در همین راستا می‌گوید:(بنابراین به نظر رسید افراط محمدرضا در کمونیسم‌ستیزی به خطر جلب اطمینان واشنگتن و لندن بود تا آنها مطمئن شوند که در ایران سنگر مستحکمی در برابر نفوذ کمونیسم وجود دارد.)

شاهی که تاریخ مصرفش سر آمده بود!

در منابع تاریخی به نشانه‌هایی از این امر برمی‌خوریم که شاه همه زندگی خود را در دست تدبیر و رضایت آمریکا می‌دانست و در امور مملکتی و حتی شخصی و خانوادگی با سفرای آمریکایی مقیم ایران مشورت می‌نمود که نمونه‌ای از آن را با هم می‌خوانیم:

(محمدرضا به عده‌ای از خبرنگاران حاضر در فرودگاه گفت که به علت خستگی برای استراحت کوتاهی به مصر می‌رود و پس از بهبودی مراجعت خواهد کرد. اما همه ما می‌دانستیم که آن طور نیست و ما دیگر به ایران بازنخواهیم گشت. بعدا محمدرضا در اسوان به انورسادات رئیس‌جمهور فقید مصر در حضور ما گفت که تاریخ مصرف او به سر آمده بود و آمریکایی‌ها و پسرعموی انگلیسی‌شان او را مثل یک دستمال مصرف شده دور انداختند...!)»

بی‌وفایی، بی‌وفایی؛ دل من از ...

در این اواخر انگار شاه قدری عاقلا‌نه‌تر به مسائل و اتفاقات پیرامون می‌نگریست و بعضا می‌توانست واقع‌بینانه‌تر حوادث جاری مملکت را ارزیابی نماید.

در این راستا نصیحت شاهانه و گلایه از اربابان قدیم و بی‌وفایان امروزی نیز خواندنی است:

(محمدرضا که بی‌نهایت از بی‌وفایی آمریکاییان و ناسپاسی آنها به یک دوست صادق و صمیمی ناراضی بود، به کیسینجر گفت: «سرنوشت من مسلما درس عبرتی برای سایر رهبران خاورمیانه و کشورهای جهان سوم خواهد شد تا به ایالات متحده دل نبندند.... » من نمی‌خواهم زحمات آقای کیسینجر در مسافرت شاه به آمریکا را نادیده بگیرم، اما همین آقای کیسینجر هم سهمی از ثروت محمدرضا و در واقع ثروت ما خانواده شاه را به یغما برد.)‌

کتاب: دخترم فرح، نوشته فریده دیبا مادر فرح پهلوی زن محمدرضا شاه، انتشارات به‌آفرین


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: