روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
يكشنبه 02 مهر 1396 / 03 محرم 1439 / a 24 Sep 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
سي بهار
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 22 بهمن 1387 - ساعت 15:15
شماره خبر: 100898705174
دکتر کامران باقري لنکراني*
بهداشت در سال‌هاي اخير
تلاش دولت طی سال‌های اخیر در راستای ارتقای سلامت و ایجاد شرایط لازم برای دسترسی عادلانه و فراگیر آحاد ملت به خدمات بهداشتی درمانی مناسب، قابل توجه بوده است.

با شروع دولت نهم «طرح پزشک خانواده» به طور ویژه بسط و گسترش یافت. تعداد پزشکان و ماماهای طرح پزشک خانواده نسبت به سال 84، به ترتیب 9/4 و 5/27 برابر شده است. بهبود مطلوب شاخص‌های بهداشتی از نتایج موثر گسترش طرح پزشک خانواده است.

در بخش بهداشت گام‌های موثری برای کنترل، ریشه‌کنی و حذف بیماری‌های واگیر و غیرواگیر صورت گرفت و موفقیت چشمگیری در این زمینه کسب شده است که دریافت گواهی حذف تراخم از سوی سازمان جهانی بهداشت از این جمله است. طی این مدت صدها خانه بهداشت، مرکز بهداشتی -درمانی شهری و روستایی و آزمایشگاه در کشور مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

در بخش درمان طی 3 سال اخیر موفقیت‌های بزرگی حاصل شد که ترمیم ضایعات نخاعی و تولید رده سلول‌های بنیادی از بزرگترین آنهاست. با ساماندهی شبکه اورژانس کشور، تعداد پایگاه‌های اورژانس شهری و جاده‌ای از افزایش چشمگیری برخوردار شد. همچنین زمان رسیدن آمبولانس بر بالین بیماران نیز هم‌اکنون به 8 دقیقه در مراکز شهری و 14 دقیقه در مراکز جاده‌ای کاهش یافته است. گسترش درمان‌های تخصصی و فوق تخصصی، پیوند اعضا و پزشکی هسته‌ای نیز در کشور از رشد مطلوبی برخوردار شده و در این زمینه نیز پیشرفت‌های خوبی حاصل شده است.

در راستای تحقق اهداف ماده 90 و 91 قانون برنامه چهارم توسعه مبنی بر کاهش هزینه پرداختی از جیب مردم و تعمیم عدالت در بهره‌مندی از خدمات درمانی برای روستاییان و عشایر، اقدامات موثری صورت گرفت.

در بخش تولید دارو در کشور موفقیت‌های چشمگیری حاصل شده است. تولید داروی مقابله با ایدز (با عنوان )IMOD  و تولید داروی درمان زخم پای دیابتی (با عنوان‌)Angipars  برای نخستین بار در جهان از جمله بزرگترین این دستاوردهاست. همچنین داروهای نوترکیب برای بیماران ام‌اس (با عنوان سینووکس) و بیماران خاص (با عنوان اینترفون بتا و گاما) و هپاتیت (  Cبا عنوان اینترفرون پگیله)‌ در طی این 3 سال برای نخستین بار وارد بازار شد. هم‌اکنون 95 درصد داروی مورد نیاز کشور در داخل تولید می‌شود و در حالی که تدارک دارو و مواد اولیه دارویی از خارج کشور با مشکلات عدیده بین‌المللیوداخلی روبه‌رو است، آمار کمبود دارویی در کشور نسبت به سال‌های گذشته هیچ افزایشی نشان نداده است. از طرفی با تلاش دولت نهم در این مدت 163 میلیون دلار صادرات دارو به خارج از کشور داشته‌ایم. در زمینه دسترسی مردم به داروخانه‌ها در این مدت 875 داروخانه در سطح کشور ایجاد شده و بدین ترتیب 91 درصد هدف برنامه دولت در این زمینه محقق شده است. همچنین طی فعالیت دولت نهم رشد چشمگیری در تولید تجهیزات پزشکی به وجود آمد، و روش‌های کنترل کیفی براساس استانداردهای روز جهانی تغییر یافت.

در بخش آموزش پزشکی به گسترش کمی و کیفی مراکز آموزشی توجه شده است. در طی سال‌های 8683 مجوز تاسیس 28 دانشکده و 21 آموزشکده علوم پزشکی صادر شد و چندین رشته دکترای تخصصی پزشکیPHD  و رشته کارشناسی ارشد پزشکی ایجاد شد و ظرفیت پذیرش دانشجو در این دو مقطع و همچنین ظرفیت پذیرش دستیار تخصصی و فوق تخصصی نیز افزایش یافت . در کنار رشد کمی، ارتقای کیفیت آموزش پزشکی نیز مورد توجه قرار گرفت. در این مدت طرح بومی‌گزینی دانشجو در برخی رشته‌ها، پذیرش دانشجویان ممتاز به مقاطع بالاتر بدون شرکت در آزمون ورودی و راه‌اندازی تله‌کنفرانس و تله مدیسین در دانشگاه‌های علوم پزشکی و آموزش مجازی از راه دور اجرا شده است. همچنین واحدهای مدیریت کیفیت مراکز آموزشی در دانشگاه‌ها ایجاد شده است. به منظور کاهش روند مهاجرت برای تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی به خارج از کشور 11 واحد بین‌المللی دانشگاه‌های علوم پزشکی تاسیس شد و پذیرش دانشجو در رشته‌های مرتبط آغاز شده است. همزمان با توجه به کیفیت آموزش پزشکی فعالیت‌های نسبتا مطلوبی در زمینه تحقیقات و فناوری پزشکی نیز صورت گرفته است.

در حوزه توسعه مدیریت و منابع نیز گام‌های موثری در زمینه‌های توجه به نیروی انسانی بهداشت و درمان، امور عمرانی، اصلاح ساختار و چابک‌سازی سیستم و  ... برداشته شد. همچنین برای اجرای صحیح و مبتنی بر برنامه‌های علمی وزارت متبوع، پروژه «اصلاح نظام سلامت» با هدف ایجاد سلسله‌ای از تغییرات هدفمند مستمر برای بهبود کارایی و برقراری عدالت در برخورداری مردم از خدمات بهداشتی درمانی محافظت مردم در برابر خطرات ناشی از بار بیماری‌ها، اصلاح نظام پرداخت و  ... اجرا شده است.

* وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: