روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
يكشنبه 02 مهر 1396 / 03 محرم 1439 / a 24 Sep 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
سي بهار
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 22 بهمن 1387 - ساعت 15:53
شماره خبر: 100898707437
چهره انقلا‌ب
آيت‌الله محمد يزدي؛ مردي با دغدغه‌هايي مقدس
جوان، حس و حال خودش را دارد و پدر نیز دغدغه‌های خودش را. انگار که هر دو درست می‌گویند و هر دو حق دارند و صد البته هر دو شرایط هم را درک می‌کنند! با این حال، جمع همه اینها نمی‌تواند جفت و جور باشد و در عالم واقع اتفاق بیفتد.

یا طلبه جوان باید از ذوق و اشتیاق و آرزویش چشم‌پوشی کند و از سفر به قم و حضور در مرکز علم و دین و استفاده از درس آیت‌الله العظمی بروجردی محروم شود یا پدر باید همه دغدغه‌های پدرانه و چیزی دیگر را که انگار حس پنهانی در گوشه دلش خانه کرده است، کنار بزند و ندیده بگیرد. پدر می‌داند مخالفتش با سفر طلبه جوان و مستعد چقدر می‌تواند در آینده فرزندش نقش داشته باشد و پسر هم آگاه است که دوری از پدر و خانواده برای خود، خانواده و بویژه پدرش چندان آسان نیست. لابد باید پای زمان به معرکه باز شود و راهگشا شود یا شاید هم آدم‌هایی که پادرمیانی خیرخواهانه را به دوش بکشند.

و بالاخره تقدیر، شانس یا چیزی دیگر، سهم و روزی طلبه جوان ‌ محمد یزدی   را  حضور در قم و برخورداری از موهبتی بی‌نظیر که همان زانو زدن در محضر آیت‌الله العظمی بروجردی است، رقم می‌زند.

پدرش مرحوم‌ «شیخ‌ علی‌ یزدی‌» نام‌ داشت‌ و‌ از شاگردان‌ «شیخ‌ عبدالکریم‌ حائری‌» بود و امامت‌ جماعت‌ یکی‌ از مساجد اصفهان‌ را برعهده‌ داشت‌. از ویژگی‌های‌ او آشنایی‌ با علوم‌ غریبه‌ بود. مادر آیت‌‌الله‌ یزدی‌ نیز زنی‌ مومن‌ از خانواده‌ متدین‌ و دوستدار اهل‌ بیت‌(ع‌) بود که‌ پدرش‌ از مریدان‌ «شیخ‌ یزدی‌» به‌ شمار می‌آمد و ارادت‌ او به‌ «شیخ‌ یزدی‌» در ازدواج‌ پدر و مادر وی‌ بی‌‌تاثیر نبوده‌ است‌. و در چنین خانواده‌ای محمد یزدی‌ در  سال‌ 1310 هجری‌ شمسی‌ چشم‌ به‌ جهان‌ گشود. تحصیلات‌ خود را ابتدا نزد پدر آغاز کرد و پس‌ از آن‌، عازم‌ مکتبخانه‌ شد.در مدرسه‌ «کاسه‌گران‌» به ادامه تحصیل علوم دینی پرداخت و بعد هم ‌ به‌ مدرسه‌ «ملا عبدالله‌» رفت‌ و به‌ تحصیل‌ شرح‌ لمعه‌ مشغول‌ شد. در مدرسه‌ صدر هم به‌ خواندن‌ «قوانین‌» پرداخت‌.

در درس‌ خارج‌ علمای‌ بزرگ‌ حوزه‌، از جمله‌ آیت‌‌الله‌ بروجردی‌(ره‌) و امام‌ خمینی‌(ره‌) شرکت‌ کرد. تلاش‌ علمی‌ او‌ باعث‌ شد تا از حضرت‌ امام‌ خمینی‌(ره‌) اجازه‌نامه‌ اجتهاد دریافت‌ کند.

 نخستین‌ مقاله‌هایش در نشریه‌ «حکمت»‌ چاپ‌ شد. از جمله‌ کتاب‌هایی که در زمان‌ طاغوت‌ نوشت، کتاب‌ «گمشده شما» بود که‌ چاپ‌ آن‌ باعث‌ شد فردی‌ به‌ نام‌ «مردوخ‌» به‌ بهانه‌ آن‌ تهمت‌های‌ ناروایی‌ را به‌ ساحت‌ تشیع‌ ابراز دارد. این‌ مساله‌ باعث‌ شد که‌ آیت‌‌الله‌ یزدی‌ تهمت‌های‌ او را در کتابی‌ با عنوان‌ «پاسخ‌ تهمت‌های‌ مردوخ‌» پاسخ‌ دهد که‌ هر دو کتاب‌ «گمشده‌ شما و پاسخ‌ به‌ تهمت‌های‌ مردوخ‌» مورد توجه حضرت‌ امام‌ خمینی‌(ره‌) قرار گرفت‌. مگر می‌شود کسی در درس امام خمینی(ره) شرکت کند و با سیاست بیگانه باشد و نسبت به اطراف و اکناف بی‌تفاوت. آیت‌الله یزدی نیز با ورود به‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌، مبارزه‌ و درس‌ را توامان‌ پیگیری می‌کرد. او جدای شرکت‌ در درس‌ امام‌ خمینی‌(ره‌) در جلسات‌ عمومی‌ و خصوصی‌ ایشان‌، توانایی‌ و عزم‌ خود را برای‌ پیگیری‌ جریان‌های‌ سیاسی‌ و پیروی‌ از خط‌ مشی‌ امام‌(ره‌) اعلام‌ می‌دارد. ارتباط‌ وی‌ با امام‌ با حاضر شدن‌ در درس‌ خارج‌ اصول‌ ایشان‌ در مسجد سلماسی‌ و پرسش‌های‌ علمی‌ و سیاسی‌ در پایان‌ درس‌ آغاز شد. حضرت‌ امام‌(ره‌) با توجه‌ به‌ معضل فرهنگی موجود در آن زمان‌، از علما و طلاب‌ خواسته‌ بودند که‌ جلساتی‌ را در عصرهای‌ جمعه‌ برقرار کنند. رساندن‌ این‌ پیام‌ امام‌(ره‌) در برخی‌ از شهرها، به‌ عهده‌ آیت‌‌الله‌ یزدی‌ بود.  کتاب‌ «حسین‌ بن‌ علی‌ را بهتر بشناسیم‌» حاصل‌ این‌ سخنرانی‌های بعدی آیت‌الله یزدی بود که‌ چند بار، ساواک‌ آن‌ را از بازار جمع‌آوری‌ کرد. ساواک‌ که‌ این‌‌گونه‌ افشاگری‌ها را برنمی‌تافت‌، آیت‌‌الله‌ یزدی‌ را بارها دستگیر و ممنوع‌‌المنبر کرد. ‌پناه‌ دادن‌ به‌ سربازان‌ فراری‌ که‌ پس‌ از دستور امام‌(ره‌) و پیش‌ از پیروزی‌ انقلاب‌، از ارتش‌ گریخته‌ و به‌ مردم‌ پیوسته‌ بودند از دیگر فعالیت‌های آیت‌الله یزدی بود. منزل‌ او در آستانه‌ پیروزی‌ انقلاب‌ مرکز تلاش‌ها و نیز حل‌ و فصل‌ بسیاری‌ از امور جریان‌های‌ انقلاب‌ بود. این خانه پس‌ از پیروزی‌ انقلاب‌ جایی بود که امام خمینی(ره) پس از بازگشت به وطن در آن‌ ساکن‌ شدند. در اولین‌ سخنرانی‌ امام‌(ره‌) در فیضیه‌ که‌ شور و شوق‌ فراوان‌ و کثرت‌ جمعیت‌ مانع‌ از انجام‌ این‌ سخنرانی‌ بود، حضرت‌ امام‌ از وی‌ می‌خواهند برای‌ آرام‌ کردن‌ مردم‌ سخن‌ بگوید که‌ خاطره‌ آن‌ سخنرانی در اذهان‌ حاضران‌ در آن‌ روز بزرگ‌ باقی‌ است‌.

آیت‌‌الله‌ محمد یزدی‌، از آغازین‌ روزهای‌ تاسیس‌ جامعه‌ مدرسین‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌، با آن‌ همکاری‌ داشته‌ است‌ و این‌ همکاری‌ تاکنون‌ نیز ادامه‌ دارد. وی تاکنون مسوولیت‌های مهمی را بر عهده داشته‌است. از جمله :

- ریاست‌ دادگاه‌ انقلاب‌ اسلامی‌ قم‌  ریاست‌ دفتر امام‌(ره‌) در قم‌  - نمایندگی‌ مجلس‌ خبرگان‌ قانون‌ اساسی‌  نمایندگی‌ مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌ در دو دوره‌ متوالی‌ (دوره‌ اول‌ از قم‌ و دوره‌ دوم‌ از تهران‌) - نمایندگی‌ روسای‌ 3‌‌قوه‌ در هیات‌ 3 نفره‌ حل‌ اختلاف‌ بین‌ مرحوم‌ رجایی‌ و بنی‌صدر - نایب‌ رئیس‌ مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌ - عضویت‌ در شورای‌ نگهبان‌ پس‌ از استعفای‌ آیت‌‌الله‌ صافی‌ گلپایگانی‌ - عضویت‌ در شورای‌ بازنگری‌ قانونی‌ اساسی‌ - ریاست‌ قوه‌ قضاییه‌ با حکم‌ مقام معظم رهبری در دو دوره‌ 5 ساله‌ - نمایندگی‌ مجلس‌ خبرگان‌ رهبری‌ - نایب‌ رئیس‌ و قائم‌‌مقام‌ اجرایی‌ جامعه‌ مدرسین‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌. آیت‌‌الله‌ یزدی‌ هم‌‌اکنون‌ عضو شورای‌ نگهبان‌ است‌ و در حوزه‌ علمیه‌ قم‌ نیز به‌ تدریس‌ می‌پردازد.

 محمد زرین‌قلم


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: