روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
چهارشنبه 26 مهر 1396 / 27 محرم 1439 / a 18 Oct 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
سي بهار
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 22 بهمن 1387 - ساعت 18:36
شماره خبر: 100898717198
محمدرضا تابش*
انقلاب سوارکاري را مردمي کرد
پیش از انقلاب ورزش سوارکاری در اختیار و مورد التفات ویژه رژیم سلطنتی بود و زیرنظر مستقیم وزارت دربار اداره می‌شد، بنابر این با وقوع انقلاب اسلامی، مردم و مسوولان با تفکری به جا مانده از دوران طاغوت یعنی طاغوتی بودن این ورزش مهم روبه‌رو بودند؛ در حالی که سوارکاری ورزشی مورد تاکید و تکریم اسلام بوده است.

هم در آیه قرآن به ‌آن اشاره شده، هم احادیثی از پیامبر و ائمه در این مورد وجود دارد. در تاریخ ملی ما هم اسب و سوارکاری وجه برجسته و بارزی دارد. در بنای تخت جمشید و حکاکی‌ و حجاری‌های باستانی دیگر به جا مانده از تاریخ، تصاویر زیادی از اسب می‌بینیم.

کار عمده‌ای که پس از انقلاب شد، فرهنگ‌سازی برای جایگاه سوارکاری و اسب در نظام جمهوری اسلامی با توجه به پیشینه دینی و تاریخی مردم ما بود تا جایی که خوشبختانه امروز سوارکاری از ورزشی طاغوتی به ورزشی مردمی تبدیل شده است. اگر زمانی وزارت دربار متولی این ورزش بود امروز مردم خود این ورزش را در150 باشگاه در سراسر ایران هدایت می‌کنند. آنها تاکنون با حضوری سخاوتمندانه 300 میلیارد تومان به علاوه هزینه‌های پرورش اسب به این ورزش تزریق کرده‌اند. این دستاورد بزرگ انقلاب در سوارکاری بوده است.

از دیگر موفقیت‌های سوارکاری ما این بود که نخستین بار در بازی‌های آسیایی 2006 قطر موفق شدیم سوارکارانمان را با اسب‌های شخصی شرکت دهیم. هر چند اسبی که در این مسابقه‌ها قهرمان شد قیمتی 10میلیارد تومانی داشت، اما ما با اسب‌هایی به قیمت 10 تا 20 میلیون تومان، مسابقه‌های خود را بدون خطا به پایان رساندیم و در پایان بالاتر از 4 تیم دیگر قرار گرفتیم که این نشان از ظرفیت و استعداد بالای ما در سوارکاری داشت.

در تیم 4 نفره ایران در بازی‌های آسیایی، 3 نفر مرد و یک زن حضور داشتند. خوشبختانه از دستاوردهای انقلاب در سوارکاری این است که با رعایت شئونات اسلامی حضور خانم‌ها و آقایان در مسابقه به صورت غیرتفکیک شده و در امتداد یکدیگر است و در جایی که در ورزش‌های دیگر عمدتا فقط آقایان تماشاگران مسابقه‌ها هستند، در سوارکاری خانواده‌ها مشوق و تماشاگرند.

اکنون طبق نظرسنجی‌ها این ورزش در بین ورزش‌های مورد علاقه مردم رتبه پنجم را داراست و اگر همچنان که رئیس جمهور و رئیس سازمان تربیت بدنی عنوان کرده‌اند از عمومی‌سازی ورزش حمایت می‌کنند، در سوارکاری هم این کار انجام شود گام‌های بسیار مفیدی برای کشور برداشته خواهد شد.

*رئیس فدراسیون سوارکاری


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: