روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
سه شنبه 04 مهر 1396 / 05 محرم 1439 / a 26 Sep 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
سي بهار
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 22 بهمن 1387 - ساعت 22:43
شماره خبر: 100898732069
مرواريد
شهر قم از دیرباز مرکز انقلا‌ب بوده و در طی تاریخ پربار خود قیام‌های مردمی مهمی را به چشم دیده که در بین آنها قیام مردم این شهر برای برپایی نظام مقدس جمهوری اسلا‌می به رهبری امام خمینی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این شهر که به داشتن مدرسه فیضیه و حرمی 1100 ساله به خود می‌بالد اقامتگاه آیت‌الله خمینی است.
بروس فن‌ورت، رئیس دفتر خاورمیانه‌ای تایم به قم رفت تا مصاحبه‌ای با ایشان انجام دهد.

این اولین بار بود که آیت‌الله خمینی با انجام مصاحبه با یک نشریه آمریکایی موافقت می‌کردند. این مصاحبه در اقامتگاه ایشان که خانه‌ای ساده، یک طبقه و چهار اطاقه است، انجام شد. آیت‌الله از همه مهمانان خود در اطاقی کوچک که زمانی اطاق نشیمن خانه بوده است، پذیرایی می‌کنند.

در ادامه فرازهایی از پاسخ‌های حضرت امام خمینی به سوالات مجله آمریکایی تایم آمده است.

- دوران تازه‌ای در ایران آغاز شده است. ایران امروز، ایران دوران شاه نیست. معجزه‌ای به وقوع پیوسته است. ملتی را که دچار تحول شده نمی‌توان به عقب بازگرداند اما دولت آمریکا هنوز این واقعیت را درک نکرده است.

- دولت آمریکا باید به اشتباهاتش در مورد ایران اذعان کند. اجازه دادن به یک قاتل برای ورود به آمریکا یکی از این اشتباهات است که حتی از قرار دادن او به عنوان حاکم ایران هم بدتر است.

- ما با هر قطعنامه و قراردادی که به منافع مسلمانان لطمه بزند مخالف هستیم. با این حال هر قرارداد و توافق‌نامه‌ای که به نفع ملت ما باشد مورد نظر ماست.

- ایرانی‌ها هیچ خصومت و دشمنی با مردم آمریکا ندارند بلکه از دولت ایالات‌متحده ناراضی و عصبانی هستند. وقتی آنان در شعارها و مخالفت‌های خود به آمریکا اشاره می‌کنند به دولت آمریکا اشاره دارند و نه مردم این کشور.

- دولت آمریکا محمدرضا پهلوی را پس از عزل پدرش به قدرت رساند و با وجود مخالفت مردم به او کمک کرد در راس هرم قدرت کشور باقی بماند.

- ما آمریکا را مسوول اقدامات دولت این کشور نمی‌دانیم. دولت آمریکا با اقداماتش نه تنها عامل خود را بر ملت ایران حاکم کرد که وجهه ملت آمریکا را هم مخدوش کرد. به خاطر همین عملکرد شرقی‌ها نظر مثبتی به کشور آمریکا ندارند.

- از نگاه ما حل بحران مستلزم در نظر گرفتن تمهیداتی برای جبران لطماتی است که به کشور ما وارد آمده است. بی‌شک لطماتی وجود دارد که قابل جبران نیستند. حداقل کاری که می‌توانند انجام دهند بازگرداندن ثروت‌های این ملت است که به سرقت رفته است.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: