روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
يكشنبه 02 مهر 1396 / 03 محرم 1439 / a 24 Sep 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
سي بهار
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 22 بهمن 1387 - ساعت 23:16
شماره خبر: 100898734000
خنده‌جام
شعارهاي طنزناک!
رضا رفیع: در دوران مبارزات مردم ایران علیه رژیم پهلوی، در ماه‌های آخر 57 که دیگر قافیه حکومت بر رژیم تنگ شده بود، مسوولان سلطنت شاه گاه سیاست‌هایی اتخاذ می‌کردند و حرف‌هایی می‌زدند که خنده‌دار بود و باعث می‌شد برخی از شعارهای انقلابی مردم هم رنگ و لعاب طنز به خود بگیرد. طنزی انقلابی، بیدارگر و بامعنا که درجه‌داران به ظاهر خیلی جدی و پرهیبت و طمطراق را روز روشن به سخره می‌گرفت و مضحکه بودن حرف‌های آنها را برملا می‌کرد. تا آنجا که یکی از سران و فرماندهان ارتش، در تشبیهی جالب، در جمع دیگر سران ستاد بزرگ ارتشداران بی‌ارتش، مجبور شد بگوید: «ما مثل برف آب خواهیم شد.»

- از تمام آدم‌برفی‌های بی‌گناه و بی‌‌اذیت و آزار عذر می‌خواهیم...!

مثلاً ارتشبد ازهاری که سرکار آمد، حرف‌هایی سرکاری می‌زد که همه مردم خنده‌شان می‌گرفت. یکبار در اوج مبارزات مردمی‌ آمد مجلس شورای ملی و به نمایندگان گفت که خدمت اعلیحضرت رسیده و به ذات ملوکانه اطمینان خاطر داده است که در مملکت هیچ خبری نیست. یک عده ناچیزی آدم خرابکار (!) شب‌ها از تاریکی هوا استفاده می‌کنند و می‌روند روی پشت بام  نوار «الله‌اکبر» می‌گذارند توی ضبط و صدایش را تا آخر بلند می‌کنند. ازهاری که این حرف‌ها را زد، روز بعدش مردم ریختند توی خیابان‌ها و شعار انقلابی و طنزآمیز خود را سردادند.

شعار طنزآمیز 1:

ازهاری بیچاره                   ای سگ چار ستاره
بازم بگو نواره                    نوار که پا نداره؟!

یا مثلاً زمانی که حکومت نظامی ‌ازهاری ارتشبد هم جواب نداد و شاه احساس کرد که پهلوان را زنده خوش است و به سلامتی رژیم سلطنتی در رفت؛ مردم از خوشحالی زائدالوصف بیرون ریختند و فریاد شادی سر دادند.

شعار طنزآمیز 2:

شاه فراری شده                   سوار گاری شده!

... و نمونه‌هایی دیگر از این دست که فی‌الحال در اینجا مجال حمل و نقل همه‌اش نیست. برخی از دولتمردان بوش مانند آمریکا (آنهایی که کفش خورشان ملس است)! اگر یک جو عقل داشته باشند، باید از همین چند نمونه دستشان آمده باشد که آنها هم الان اگر بیش از اینها قدرت مردم ایران را نادیده بگیرند و حرف مفت بزنند؛  باید تن خود را برای این قبیل شعارهای طنزآمیزی چرب کنند!


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: