روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
يكشنبه 02 مهر 1396 / 03 محرم 1439 / a 24 Sep 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
سي بهار
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 22 بهمن 1387 - ساعت 23:21
شماره خبر: 100898734307
چهره انقلا‌ب
آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني
پدرش حاج میرزاعلی هاشمی بهرمانی، هنگام رسیدن محصول، نیازمندان روستا را می‌خواست و به هر یک از آنها چیزی می‌داد و این وضع در همه فصول سال ادامه داشت. مورد اعتماد مردم بود. مادرش نیز علاوه ‌بر خانه‌داری در امور زندگانی با پدر همکاری می‌کرد. او بیسواد بود، اما اطلاعات خوبی از خواص گیاهان دارویی داشت. اطلاعات و تجربیات او برای اعضای خانواده و حتی اهالی روستا سودمند بود. اکبر هاشمی بهرمانی (آیت‌الله هاشمی ‌رفسنجانی) در چنین خانواده‌ای به دنیا آمد؛ برخوردار و بخشنده.

بهرمان، یکی از دهات قدیمی نوق از جلگه‌های رفسنجان. به معنی یاقوت سرخ است. وی 5 برادر و 4 خواهر دارد. تاریخ تولد او 1313 است. تحصیل را از 5 سالگی به همراه برادرش قاسم که 2 سال بزرگ‌تر بود، شروع کرد.

14 ساله بود که تصمیم گرفت همراه کاروانی برای تحصیل علوم دینی به قم سفر کند. در حوزه علمیه قم دروس مختلف را در محضر استادانی چون آیات عظام بروجردی، امام خمینی(ره)، گلپایگانی، شریعتمداری، حائری یزدی، نجفی مرعشی، علامه طباطبایی، زاهدی آموخت. سال 1337 در رفسنجان ازدواج کرد. ثمره این ازدواج 5 فرزند به ترتیب: (فاطمه، محسن، فائزه، مهدی، یاسر) هستند.

 هاشمی‌رفسنجانی از عنفوان جوانی در حوزه علمیه به تحصیل علوم دینی پرداخت و به درجه اجتهاد نائل شد. وی از سال 1337 تا دوران پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران در تمامی صحنه‌های مبارزاتی حضوری چشمگیر داشت، چنان که دستگیری‌های مکرر در 7 دوره متناوب از سال‌های 1337 تا 1357 در مجموع چهار سال و پنج ماه نتوانست در عزم او بر تداوم نهضت اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) خللی ایجاد کند.

رفسنجانی به همراه آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای، دکتر محمدجواد باهنر، آیت‌الله محمد بهشتی، آیت‌الله مرتضی مطهری، آیت‌الله عبدالکریم موسوی‌اردبیلی عضو شورای انقلاب ایران و مشاور امام خمینی(ره) بود. وی همچنین از بانیان حزب جمهوری اسلامی است.

وی در سال 1358 ترور شد اما با مداخله همسرش جان سالم به در برد. علاوه ‌بر مسوولیت‌های گوناگون، او در اولین دوره مجلس شورای اسلامی ایران ــ تا سال 1368 ــ به ریاست مجلس برگزیده شد. رفسنجانی از تاریخ 26 مرداد 1368  تا 1376 طی 2 دوره رئیس‌جمهور ایران بود. طی سی سال اخیر مسوولان رده اول کشور هر کدام در حد توان به خدمت پرداخته‌اند، اما هاشمی رفسنجانی در خیلی از موارد در بین همرزمانش بی‌بدیل است. کمتر کسی از یاران انقلاب را می‌توان در زمینه «رودررویی با بحران‌های مختلف» با هاشمی رفسنجانی همطراز دانست.

در آذر 85 هاشمی در انتخابات دوره چهارم مجلس خبرگان به عنوان نفر اول از حوزه انتخابیه تهران موفق به ورود به مجلس و سپس در تاریخ 13 شهریور 1386 به ریاست مجلس خبرگان رهبری انتخاب شد.  وی هم‌اکنون رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام است. «امیرکبیر قهرمان مبارزه با استعمار» که در آن به زندگی و وقایع دوران امیرکبیر می‌پردازد، از جمله تالیفات اوست . اثر مهم دیگر وی، «تفسیر راهنما» است که از تفاسیر موضوعی قرآن بوده و بخشی از آن از مجموعه فیش‌های تهیه شده در زندان دوره پهلوی فراهم آمده است. «مجموعه خاطرات روزانه هاشمی» نیز که به نام‌های مختلف به چاپ رسیده، کتابی است جالب. وقایع‌نگاری سال‌های پیش از انقلاب با نام «دوران مبارزه» و همچنین ترجمه کتاب معروف اکرم زعیتر با نام «سرگذشت فلسطین» از دیگر آثار اوست.

رهبر معظم انقلاب جمله معروفی درباره ایشان دارد: «هیچ‌کس برای من هاشمی نمی‌شود.»

هاشمی‌ نیز بارها اعلا‌م کرده است که عشقمآقای خامنه‌ای است و از من و رهبری به هم نزدیکتر پیدا نمی‌کنید.

عمده فعالیت‌های آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی قبل از انقلاب:

ایراد سخنرانی‌های متعدد در مجامع مختلف بر ضد نظام ستمشاهی / تاسیس مکتب تشیع  / ترجمه سرگذشت فلسطین / تالیف امیرکبیر یا قهرمان مبارزه با استعمار / تالیف تفسیر راهنما / نشر مقالات گوناگون

عمده فعالیت‌های آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی بعد از انقلاب:

از اعضای حزب جمهوری / سرپرست وزارت کشور /ریاست مجلس شورای اسلامی / امام جمعه موقت تهران / جانشین فرماندهی کل قوا / نیابت ریاست مجلس خبرگان / ریاست جمهوری / ریاست شورای عالی انقلاب فرهنگی /  ریاست شورای عالی امنیت ملی و ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام

محمد زرین‌قلم


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: