روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
سه شنبه 30 بهمن 1397 / 13 جمادي الثاني 1440 / a 19 Feb 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
چشم بيدار
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
چهارشنبه 23 بهمن 1387 - ساعت 17:58
شماره خبر: 100898801376
پاسداشت 30 ‌سال مردانگي و غيرت
بسیاری از اندیشمندان معاصر وقوع انقلاب اسلامی ایران را یکی از بزرگ‌ترین تحولات سیاسی و اجتماعی در یکصد سال اخیر جهان می‌دانند. انقلاب اسلامی ایران، نه‌تنها در جهان الگو و سرمشقی برای ملت‌های ستمدیده و دیگر کشورهای اسلامی و ترغیب مسلمانان به بازگشت به هویت دینی و اسلامی خویش شد، که در داخل ایران نیز جهش عظیمی در زمینه‌های گوناگون اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، نظامی و امنیتی و دفاعی ایجاد کرده است. به همین دلیل است که پس از گذشت 30 سال از حیات دوباره ملت غیور ایران اسلامی و به رغم تحمیل مشکلات و فشارهای گوناگون دشمن، سال ‌گشت این واقعه مهم، مورد تکریم و پاسداشت ملت ایران قرار می‌گیرد و اقشار مختلف ملت، در دهه مبارکه فجر با نشان دادن اقتدار و وحدت ملی خود، خواستار تداوم آن می‌شوند.

ملت غیور ایران اسلامی، در پاسداشت انقلاب اسلامی در طول سی سال گذشته در دهه مبارکه فجر این واقعه فرخنده را جشن گرفته و به این مناسبت،‌ با راهپیمایی‌های عظیم و سراسری، تداوم راه حضرت امام‌خمینی(ره) را خواستار می‌شوند. اهمیت 22 بهمن و حماسه حضور مردم ایران از قشرهای مختلف در این روز و انضمام آن با قدرت مردمی در جمهوری اسلامی معنای عمیق و موسعی می‌یابد و مظهر اقتدار، اراده و عزم ملی است.

بهمن‌ماه، نماد مقاومت، زنده بودن و ظلم‌ستیزی ملت ایران است و در ایران اسلامی، ملتی وجود دارد که پس از گذشت سه دهه از انقلاب اسلامی و به رغم تحمل مشکلات زیادی از قبیل جنگ تحمیلی، تحریم اقتصادی، فشارهای سیاسی، انواع توطئه‌ها و حتی وجود برخی نارسایی‌های داخلی در عین حال به انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی وفادار مانده و با جان و دل از آن حمایت کرده، و هر روز برای حفاظت از آن مصمم‌تر شده است و در شرایط حاد و بحرانی منطقه و زیرفشارهای تبلیغاتی برخی رسانه‌های خارجی علیه ملت ایران، ملت نستوه و مقاوم ایران اسلامی بی‌اعتنا به همه جار و جنجال‌های تبلیغاتی و دروغین دشمنان قسم‌خورده اسلام و ملت، امسال نیز با حضور پرشور خود در راهپیمایی 22 بهمن و تجدید پیمان با امام و رهبری، شادی دوستان و ناامیدی بدخواهان نظام را رقم خواهند زد. (ان‌شاءالله)‌

اینک، نهال نو پای انقلاب اسلامی، به درخت تنومندی تبدیل شده است که ثمرات آن، هر روز کام ملت را شیرین می‌نماید. در طول 30 ‌سال گذشته، علی‌رغم سختی‌ها و مشکلات به وجود آمده، دستاوردهای بزرگی به پاس مردانگی و غیوری ملت،‌به دست آمده است که قطعا در این مقال کوتاه فرصت بیان آن نیست و مجال دیگری را می‌طلبد.

یکی از دستاوردهای بزرگ ملت ایران، تاسیس دستگاه اطلاعاتی مردمی و تامین امنیت مردم توسط فرزندان مردم می‌باشد. با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و تاسیس جمهوری اسلامی با رای قاطع ملت ایران اسلامی، نهادها و سازمان‌های جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی،‌ نظامی و دفاعی با دستان توانمند فرزندان ملت شکل گرفته، شروع به فعالیت کرد. دستگاه‌های بازمانده از رژیم فاسد پهلوی، به سرعت بازسازی شده و در سیستم جمهوری اسلامی جذب گردیدند و با توجه به شرایط جدید، نهادهای دیگری نیز تاسیس گردید.

اما برای ایجاد نهادهای اطلاعاتی و امنیتی، با توجه به این که بن‌‌مایه نهاد اطلاعاتی رژیم (ساواک) غیرمردمی و فاسد بود،‌ قابلیت جذب آن در سازمان‌های جدید وجود نداشت و در این حوزه، اقدامات جدید و متحول بیشتر نیاز می‌شد. به تعبیر دیگر، دستگاه امنیتی رژیم سفاک پهلوی، از نظر ساختار و نیروی انسانی، صرفا در خدمت حفظ منافع پلید رژیم غیرقانونی بنا گذاشته شده بود و نمی‌توانست پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مانند سایر سازما‌ن‌های به جا مانده،‌ جذب حکومت مردمی شود و باید از پایه و اساس، تغییر می‌کرد.

دستگاه‌های اطلاعاتی کشور،‌ از ابتدای پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، خدمات شایانی به انقلاب و مردم ارائه کرده است

از سوی دیگر، در نبود سیستم اطلاعاتی قدرتمند، دسیسه‌ها و توطئه‌های مختلف دشمنان خارجی و ضدانقلاب داخلی خودنمایی می‌کرد و این نیاز،‌ دوچندان می‌نمود. بنابراین، هسته‌های اولیه دستگاه‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران  از همان روزهای نخست، در ابتدا توسط خود مردم شکل گرفت و بنیان «اطلاعات مردمی»، گذاشته شد که این نهاد، در طول دوران گذشته، دستاوردهای سترگی به همراه داشته است. مواردی مانند دستگیری برخی از عوامل رژیم سفاک پهلوی، خنثی ‌نمودن توطئه‌های کودتای نوژه، مقابله با اقدامات تروریستی گرو‌ه‌های ضدانقلاب و... همه و همه، اقدام‌هایی بود ‌که توسط هسته‌های مردمی انجام شده است.

در همین دوران بود که با شدت گرفتن هجمه‌ها و توطئه‌های دشمن و فراخوان امام راحل(ره) ‌درخصوص تشکیل «اطلاعات 36 میلیونی»،‌ تلاش‌های مردمی نهادینه شد و سازمان‌هایی مانند کمیته انقلاب اسلامی، واحد اطلاعات سپاه، دادستانی، ارتش و... شکل گرفت. ولی همچنان، هماهنگی این نهادها و انسجام سیستمی‌تر آنها برای خنثی‌سازی توطئه‌های دشمن، احساس می‌شد.

بنابراین، در سال 1362، قانون تاسیس وزارت اطلاعات به تصویب نمایندگان ملت رسید و از سال 1363، این وزارتخانه، ‌با استفاده از همان نیروهای مردمی و سازمان‌دهی ‌نهادهای فوق، شکل گرفت که از آن زمان تاکنون، در راستای صیانت از اهداف مقدس نظام جمهوری اسلامی و صیانت از منافع مردم و خدمتگزاران ملت، اقدام‌های شایسته‌ای توسط فرزندان ملت در این وزارت صورت پذیرفته است.

دستگاه‌های اطلاعاتی کشور،‌ از ابتدای پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، خدمات شایانی به انقلاب و مردم ارائه کرده و پس از شکل‌گیری وزارت اطلاعات نیز این خدمات،‌ از طریق جذب و به کارگیری شایسته‌ترین فرزندان ملت و به صورت منسجم‌تر، ادامه یافته است.

مقابله اطلاعاتی با گروهک‌های تروریستی و سلب‌‌کنندگان امنیت جامعه در سال‌های آغازین انقلاب، ‌شناخت و‌ مقابله با توطئه‌های ‌‌دشمنان در طول این سال‌‌های آغازین انقلاب، شناخت و مقابله با توطئه‌‌های دشمنان در طول این سال‌ها، صیانت از ارزش‌ها و باورهای عمومی جامعه،‌ صیانت از دستگاه‌های خدمتگزار  و...  که در طول دوران 30 ‌ساله، تقدیم نظام و مردم شده است،‌ بخش‌هایی از اقدام‌های این وزارتخانه می‌باشد.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: