روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
سه شنبه 31 ارديبهشت 1398 / 16 رمضان 1440 / a 21 May 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
چشم بيدار
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
چهارشنبه 23 بهمن 1387 - ساعت 18:29
شماره خبر: 100898803224
گمنامي در کلا‌م امام و رهبري
امام خمینی (ره)

1- از افتخارات جمهوری اسلامی این است که افراد متدین و متعهد و شخصیت‌های روحانی در چنین وزارتخانه‌ای (وزارت اطلاعات) هستند.

2- امروز ملت ما احتیاج به اطلاعات دارد، هر کس خوب‌تر است باید در این امر شرکت کند.  اسلام ما را موظف می‌کند در این امر دخالت کنیم، کنار رفتن و کنج خانه نشستن و دعا کردن فایده‌ای ندارد.

3- اگر فاتحان دنیا افتخار می‌کنند به سرباز گمنام، اسلام بزرگ و ملت شریف و فاتحان عزیز ما افتخار می‌کنند به هزاران سرباز گمنام بزرگواری که در پی نام و نشان نیستند و برای کشور اسلامی خویش و اسلام عزیز و ملت انسان پرور افتخاراتی می‌آفرینند معجزه‌آسا و پیروزی‌های ژرف. فرق است بین سرباز گمنامی که قدرت‌های مادی دنیا به آن فخر می‌فروشند و بین سربازان گمنامی که پرورده‌اسلام و مکتب توحید است که انگیزه آنان تحصیل قدرت و اکثرا ستمکاری است و انگیزه‌ی اینان خدا و طلب حق است.

4- سربازان گمنام ما در تمام جبهه‌ها و پشت جبهه‌ها که شب و روز و جوانی و هستی خود را برای اسلام و مکتب الهی فدا می‌کنند و نام و نشانی نمی‌خواهند و ندارند، چه بسا که به سبب ضرورت تشکیلاتی، همسران و مادران و نزدیکان آنان ندانند که اینان چه حماسه‌ها می‌‌آفرینند و چه ارزش‌ها برای انقلاب خلق می‌کنند.

مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی)

1- از افتخارات دستگاه اطلاعاتی کشور و پرسنل آن، این است که امام بزرگوار (ره) از آنها راضی بود و تلاش مخلصانه شما را که از روی ایمان انجام می‌گیرد، ارج می‌گذارد، این برای شما مایه افتخار است که توانستید رضایت آن مرد الهی و ملکوتی و حکیم و بزرگ و هوشمند را جلب کنید.

2- خداوند ان‌شاءالله به شما توفیق بدهد، تا بتوانید کارهای اساسی و مهم و تکلیف سنگینی که بر دوش شماست، به بهترین وجه انجام دهید؛ تا همچنان که امام(ره) در حیات خودشان از شما راضی بودند، ان‌شاءالله در عالم ملکوت هم روح مطهر ایشان نسبت به شما سرشار از رضایت باشد.

3- امام عزیز(ره) علی‌رغم آن که سابقه ذهنی با مسائل اطلاعات نداشتند، اما چقدر نسبت به این مسأله اهتمام داشتند. آنقدر ایشان برای وزارت اطلاعات و مسوولان آن اهمیت قایل می‌شدند و حرف آنها را ملاک می‌دانستند که من نمونه آن را برای هیچ دستگاهی ندیدم. این، بلوغ فکری آن بزرگ مرد را نشان می‌داد که همه چیز را با دید حکمت الهی نگاه می‌کرد. ایشان خیلی سنجیده فرمودند: برادران مشغول در جبهه اطلاعات، سربازان گمنامند.

4- علت اهتمام امام عزیز به شما، همین موضوع بود که کار اطلاعات را مهم می‌دانستند و اخلاص را در شما مشاهده می‌کردند.

5- لازم است از برادران عزیز تشکر کنم که این فرصت را فراهم کردند تا از زحمات و تلاش‌های شبانه روزی و مجاهدت‌های خاموش و آرام و بی‌ریایشان سپاسگزاری کنم.

6- بهترین کارها آن کاری است که در او ریا و سمعه نیست؛ و این در محدوده مسائل اداری به کار شما خوب می‌خورد. اگر مسوولان دستگاهای دیگر قاعدتا اینجا و آنجا اظهار می‌کنند که ما رئیس فلان دستگاه هستیم، طبیعت شغل شما این است که آن را پوشیده می‌دارید، و زحماتتان و تلاش‌هایتان و دلهره‌هایتان و بی‌خوابی‌هایتان و کار مستمرتان از آفت ریا و سمعه دور می‌ماند؛ این یک توفیقی است.

7- حقیقا کار شما سنگین، حساس، خطیر، پرمشغله، پرد غدغه و یقینا موجب ثواب الهی است. ان‌شاءالله موفق باشید و بتوانید با نشاط بیشتری این راه و این مسوولیت بزرگ را پیش ببرید.

8-  مجموعه وزارت توانسته است همچنان یک اعتماد مستحکمی را نسبت به خودش در دل بنده و بسیاری از مسوولان حفظ کند.

9- خوشبختانه دستگاه اطلاعاتی ما ظرفیت کاریش بیش از سابقه عمرش است یکی به همین دلیل که گفته شد که چون نیروهای مومن هستید و دیگر استفاده از تجربه‌های گذشته، این تجربه‌ها بعضی تجربه‌های بعد از انقلاب است و برخی تجربه‌های پیش از انقلاب است.

10- بخش ضدجاسوسی یک بخش بسیار مهمی است. یعنی شما مرزبانان هوشیار و تیزنگر در عرصه‌ عظیم فعالیت اطلاعاتی هستید. از دشمن نمی‌شود توقع داشت که به فکر توطئه، نفوذ و افساد نباشد اگر نبود که دشمن نبود. دشمن نظام جمهوری اسلامی امروز، دشمن با انگیزه‌ای است، این حقیقت را باید بپذیریم چون احساس می‌کند منافع او از طرف جمهوری اسلامی به‌طور جدی مورد تهدید است.

11- شما برادران عزیز که حقا و انصافا این مسوولیت عظیم را بر دوش گرفتید. قبول این مسوولیت، تحمل این مسوولیت، ادای این مسوولیت، یکی از آن برجسته‌ترین حسناتی است که انسان در نظام اسلامی می‌تواند بجا بیاورد و آن را تقدیم کند. البته کار سختی هم است. اجر زیادش هم به‌خاطر همین سختی‌اش است. به تعبیر معروف، ورود در میدان‌هایی که برای انسان هم زحمت دارد هم خطر دارد، هم پاداش دنیوی محسوسی مثل ستایش‌های مردم و اینها ندارد.

12- ورود به چنین میدان‌هایی با آن خطرات، جگر شیر می‌خواهد و شما الحمدلله این جگر شیر را داشتید و وارد این میدان شدید، ان‌شاءالله خدا کمکتان کند.

13- بعضی از نعمت‌های الهی برای غالب مردم قابل لمس و درک نیست؛ مگر وقتی که وجود ندارد، که از آن جمله همین دو نعمت معروف صحت و امنیت است: <نعمتان مجهولتان الامن و العافیه.> وقتی انسان، سالم و صحیح حرکت می‌کند، هیچ توجه ندارد که سالم است؛ اما اگر خدای نکرده یک سرماخوردگی یا عارضه‌ دیگری پیدا شد  قلب و کبد و کلیه اختلال پیدا کرد  آن گاه انسان می‌فهمد که عجب، سلامتی ندارد! همچنین وقتی ما راحت و بدون مزاحمت به مسافرت می‌رویم یا در کوچه و خیابان حرکت می‌کنیم و شاهد حضور دشمن در کشور و در زندگی روزمره و در کارهای دولتی نیستیم و کارهایمان را انجام می‌دهیم تا آن موقع معنای امنیت و به طریق اولی و به تبع آن، نقش حافظان و پاسداران امنیت را درست نمی‌فهمیم؛ اما وقتی خدای نکرده در جایی بمبی منفجر شد، تروری انجام گرفت یا جاده‌ای مسدود گشت، آنگاه معنای امنیت را می‌فهمیم.

14- اگر امنیت نباشد  چه به صورت ناامنی‌ای که ایجاد می‌کنند و مانع کارها می‌شوند و چه به صورت ایجاد اختلال در درون دستگاه‌های کننده‌ کار‌  و دشمن شناسایی و تعقیب و محاصره نشود و ضربه نخورد، کدام وزارتخانه و کدام تشکیلات تولیدی و سازندگی و غیره‌ وجود دارد که بتواند کارش را انجام دهد؟ شما فرض بفرمایید یک آدم ناباب زرنگ در یک دستگاه برنامه‌ریزی در کشور وجود داشته باشد و خرابکاری‌های او شناخته نشود؛ مگر این دستگاه برنامه‌ریز می‌تواند موثر باشد؟ هر کاری بکنند، آن آدم خرابکار که در درون دستگاهی پنهان شده و چهره خودش را پوشیده نگه داشته، کار را خراب خواهد کرد و اصلا توفیقی پیدا نخواهد شد.

15- خوب است برای همه‌ مردم عزیز ما این نکته روشن باشد که اگر ما می‌بینیم در سال‌های اخیر  برخلاف سال‌های حضور فعال دشمن در جامعه‌ ما  مردم کارهایشان را انجام می‌دهند، کسبشان را می‌کنند و دولت برنامه‌های خودش را انجام می‌‌دهد، به خاطر این است که مجموعه عظیم و تشکیلات مقتدر و عاقل و دلسوزی حضور دارد. معنای این حرف آن نیست که دشمن از ضربه‌زدن منصرف شده است؛ نخیر، همین حالا هم اگر برای دشمنان مانعی در کار نباشد، همان ضربه‌های سال شصت را خواهند زد و همان اختلالات ایجاد خواهد شد. این نشان‌دهند‌ه نقش مجموعه اطلاعاتی و حافظ امنیت کشور در مقابل دشمنان است.

16- صحنه‌ای که شما درگیر آن هستید، صحنه‌ بسیار عجیبی است. شاید در میان سنگرهایی که جمهوری اسلامی مبارزه می‌کند  مبارزه به معنای خاص آن و دست به یقه‌شدن و ضربه‌زدن و ضربه خوردن  هیچ سنگری با فضیلت‌از سنگر شما نباشد؛ چون همیشه و در همه جا، خطر از ناحیه نفوذ اطلاعاتی دشمن بیشتر است.

17- شما عزیزان جزو زحمتکش‌ترین و دلسوزترین مأموران و مسوولان دستگاه اداری نظام جمهوری اسلامی هستید و حقیقتا این تعبیر سربازان بی‌نام و نشان و ناشناخته درباره شماها و کسانی که با شما کار می‌کنند تعبیر درستی است. با همین روحیه کار کنید، با همین نیت.

18- خیلی‌ها به طور ناخودآگاه شاید از تمجیدها و ستایش‌ها و معرفی شدن‌ها و این که مردم آنها را می‌شناسند بتوانند برخی از انگیزه‌های بشری را در خودشان اشباع کنند در شما این هم نیست.

19- اولین چیزی که شما احتیاج دارید، اعتماد مردم به دستگاه اطلاعات است؛ به نظر من این نکته‌‌ی اساسی را هیچ وقت نباید فراموش کنید و باید اطلاعات جمهوری اسلامی این باشد، اعتماد مردم را جلب کنید. همان اندازه‌ای که مردم به دستگاه‌های اطلاعاتی در کشورهای دیگر و در کشور خود ما قبل از انقلاب بدبین بودند، به همان اندازه باید به دستگاه اطلاعاتی ما خوش‌بین باشند و اعتماد داشته باشند، زمینه هم آماده است. خوب وزیر اطلاعات بحمدالله جناب آقای ری شهری از چهره‌های موجه و محترم ما هستند و مورد تأیید مسوولین کشور، مورد تایید امام، این یک روحانی با سابقه و شناخته شده، خوب این خودش یک امتیاز است و برادران مورد اعتماد و سابقه‌دار در دستگاه رهبری اطلاعات مشغول کار هستند. این یک زمینه‌ی مناسبی است برای این که اطلاعات بتواند واقعا حمایت مردم را جلب بکند و باید بتوانید شما کاری بکنید که مردم پناه بیاورند به شما، این کی خواهد شد؟ این در هنگامی خواهد شد که آن بی‌غرضی مطلق، یعنی واقعا لاتنظر الی من قال در اطلاعات به معنای واقعی کلمه وجود داشته باشد.

20- البته باید پشتیبانی عظیم مردمی شما حفظ شود. مردم باید هوشیاری اطلاعاتی خود را حفظ کنند و در مقابل تحرک دشمن حساسیت داشته باشند. در نظام جمهوری اسلامی، حضور عظیم مردم، اقتدار الهی را نشان می‌دهد و به میزان زیادی دشمن را مایوس می‌کند؛ اما این نکته به معنای آن نیست که تحرکات دشمن و خباثت‌های او تمام شده است؛ خیر، نمی‌توان انتظار داشت که دشمن خباثت‌های خود را متوقف کند. آنچه موجب می‌شود که دشمن نتواند ادامه دهد، هوشیاری مردم است. ارتباط با مردم را قوی کنید و اخلاص و تقوا و رابطه‌ی با خدا را سرلوحه‌ی کار خود قرار دهید.

21- این چیز بسیار بسیار مهمی است که وظیفه خودتان شما باید بدانید و به همه زیردست‌هایتان این را تذکر بدهید و به کسانی که با شما کار می‌کنند، که آبروی افراد محفوظ باشد. چون گاهی اوقات می‌شود که با یک عجله در قضاوت و سرعت در تصمیم‌گیری یک مثلا چیز بی‌ارزشی، بی‌اهمیتی به عنوان یک چیز مهم تلقی می‌شود و جلوه می‌کند و نتیجه این می‌شود که حیثیت افرادی از بین می‌رود، عرص افراد پامال می‌شود که نبایستی این کار بشود. این هم در کنار آن؛ یعنی آن بی‌اعتمادی خلاصه به معنای این نیست که ما نسبت به هر جایی که شک کردیم فورا یک حرکتی را آنجا انجام بدهیم که نادرست باشد.

22- عامل پیشرفت وزارت اطلاعات و سرویس اطلاعاتی دینی جمهوری اسلامی، ایمان قلبی است؛ چون با ایمان و با عشق و با محاسبه‌ی الهی کار کردند. شما در زیارت امام حسین(ع) و دیگر ائمه، یک جاهایی می‌خوانید:

«صیرا و احتسابا»؛ تو صبر کردی در مقابل این حادثه و مصبیت؛ این تکلیف سنگین و این محرومیت، و آن را پای خدا حساب کردی. بی‌خودی که نمی‌شود پای خدا حساب کرد؛ تا برای خدا نباشد که نمی‌شود پای خدا حساب کرد؛ مگر می‌شود سر خدا را کلاه گذاشت؟! انسان کاری را از روی شهوت و غضب خودش انجام دهد، بعد بگوید این هم برای خدا! نه؛ آن کاری که شاید برای شما خوشایند هم نیست؛ سود مادی هم ندارد؛ اما شما آن را برای خدا انجام می‌دهید، این می‌شود که کار برای خدا؛ عمل صالح این است.

23- شما که خودتان بهتر از دیگران اینها را می‌دانید و با آن آنات و لحظات و ساعات دشواری که حافظان امنیت می‌گذرانند تا این هدیه قیمتی الهی به دست آید، بیشتر از هر کسی آشنا هستید و خودتان آن ساعات دشورا را می‌گذرانید. از این جهت وقتی خدای متعال توفیق داد تا شما کار خوبی را انجام دهید، اولا باید خدا را شکر کنید.  می‌توانست این توفیق را به شما ندهد.

24- شکر کنید. خدا را ازیاد نبرید و این توجه موجب خواهد شد که این نعمت برای ما بماند و همچنین، توسعه و افزایش پیدا کند.

25- اگر چه دستگاه اطلاعاتی ما جوان است و در دنیا هم تنهاست و از کمکهای معمولی و رایج ‌  که معمولا دستگاه‌های اطلاعاتی بهره‌مندند  بی‌بهره است، اما همان روح ایمان و خلوص نیت و احساس وظیفه و تعهد و اعتنا و پایبندی به ارزش‌های اخلاقی، کارایی بیشتری به شما می‌بخشد و نقص‌های دیگر را جبران می‌کند؛ قدر این روحیه را بدانید.

26- ما باید قدر موضع قاطع امام را بدانیم. بدون شک این موضع، موضع شخصی او نبود؛ بلکه موضع نظام جمهوری اسلامی را منعکس می‌کرد، که مظهر و معلم و معمار و خط‌دهنده‌اش امام(ره) بود. موضع ما هم بدون هیچ کم و زیاد، همین است. در چنین شرایطی، تمام نیروهای دفاع‌کننده از مرزهای انقلاب  ازجمله نیروهای اطلاعاتی  باید قوی و هوشیارانه عمل کنند. با قوت و نیروی شما، دشمن عقب‌نشینی می‌کند. با اعمال اقتدار نظام جمهوری اسلامی، دشمن مایوس می‌شود. با ضعف و سستی، هیچ از تعرض دست برنمی‌دارد.

27- البته باید پشتیبانی عظیم مردمی شما حفظ شود. مردم باید هوشیاری اطلاعاتی خود را حفظ کنند و در مقابل تحرک دشمن حساسیت داشته باشند. در نظام جمهوری اسلامی حضور عظیم مردم، اقتدار الهی را نشان می‌دهد و به میزان زیادی دشمن را مایوس می‌کند؛ اما این نکته به معنای آن نیست که تحرکات دشمن و خباثت‌های او تمام شده است؛ خیر، نمی‌توان انتظار داشت که دشمن خیاثت‌های خود را متوقف کند آنچه موجب می‌شود که دشمن نتواند ادامه دهد، هوشیاری مردم است. ارتباط با مردم را قوی کنید واخلاص و تقوا و رابطه‌ی با خدا را سرلوحه‌‌ی کار خود قرار دهید.

28- مواظب باشید اخلاصتان را از دست ندهید. اگر توانستید با همین اخلاص و صفا و دلسوزی، برای مردم و انقلاب و اسلام کار کنید و احساسات و انگیزه‌ها و نیت‌های خود را خالص کنید، بدانید پیروزید.