روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
سه شنبه 30 بهمن 1397 / 13 جمادي الثاني 1440 / a 19 Feb 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
چشم بيدار
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
چهارشنبه 23 بهمن 1387 - ساعت 18:34
شماره خبر: 100898803482
«موزه عبرت» تاريخ تلخ
اشاره: ساختمان توقیف‌خانه یا کمیته مشترک ضدخرابکاری ساواک و شهربانی سابق در حوالی میدان توپخانه از معدود شکنجه‌گاه‌های دنیاست که هزاران مرد‌‌‌و زن را با بیش از 90‌‌شیوه پیشرفته شکنجه می‌دادند و امروزه به نام «موزه عبرت» با مجسمه‌های شکنجه‌گران و شکنجه‌شدگان برای عموم بازدیدکنندگان به نمایش درآمده است و مدیر موزه به پرسش‌های ما اینچنین پاسخ داده است.

رسالت و وظایف این موزه چیست؟

در تعریف کنونی موزه‌ها، اصلی‌ترین هدف آنها نگهداری از آثاری است که دارای ارزش تاریخی هستند. ازجمله وظایف و اهداف این موزه روشنگری نسل جوان از طریق به تصویر کشیدن ظلم و جنایات رژیم پهلوی و انعکاس مبارزات و مقاومت افراد مبارزی است که در این راه همه هستی خود را به پای انقلاب نثار کردند تا به این وسیله نسل حاضر و نسل‌های آینده در جریان روند به وجود آمدن انقلاب اسلامی قرار گیرند.

اهداف موزه عبارت است از:

- به تصویر کشیدن اعمال و جنایات رژیم پهلوی و انتقال آن به نسل جوان

- احیای میراث غیرملموس (خاطرات زندانیان سیاسی قبل از انقلاب)‌ و انتقال آن به نسل‌های آینده

- به تصویر کشیدن گوشه‌‌ای از زوایای تاریک و پنهان تاریخ معاصر ایران

- بهره‌برداری‌های‌ آموزشی برای دانشجویان و دانش‌پژوهان در عرصه تاریخ

- فراهم آوردن زمینه‌های پژوهشی برای محققان و اندیشمندان داخلی و خارجی

غرفه‌های این موزه را معرفی کنید.

از آنجا که محمدرضا شاه در مصاحبه‌ها گفته بودند من از وجود شکنجه بی‌اطلاع بودم، این موزه غرفه‌ای را تحت عنوان «غرفه دستورات شاه» شامل اسنادی که وی دستور می‌داده است از مبارزان با اعمال شکنجه بیشتر اعتراف بگیرند و غرفه‌های دیگر شامل غرفه‌های وسایل مبارزاتی مبارزان است که به موزه اهدا شده و غرفه‌هایی همچون: غرفه حزب ملل اسلامی، هیئت‌های موتلفه، گروه انقلابی ابوذر نهاوند و ... در این موزه دایر شده است.

اهمیت این موزه در تاریخ انقلاب اسلامی چیست؟

با ظهور این موزه در عرصه فرهنگی، نقطه عطفی در حوزه تاریخ‌شفاهی انقلاب اسلامی به وجود آمد. بسیاری از زندانیان سیاسی قبل از انقلاب با بازدید از محل بازجویی و شکنجه‌های خود، خاطرات خود را بیان نمودند و محققان، نویسندگان و هنرمندان آن خاطرات را بازآفرینی کردند که مجموع اقدامات انجام گرفته در این موزه اشتیاق مردم را برای بازدید از این مکان تاریخی نگاه به تاریخ معاصر را در نظر مورخان دگرگون کرده است.

یادآوری و زنده نگهداشتن اهداف و ارزش‌هایی که ملت مسلمان ایران به رهبری حضرت امام خمینی(ره)‌ برای تحقق آن قیام کردند و ثبت و ضبط آن برای ماندگاری در تاریخ انتقال آن به نسل حاضر و آیندگان که معتقدیم در این صورت است ماندگاری و دوام انقلاب اسلامی تضمین خواهد شد.

چگونه می‌توان از این موزه دیدار نمود؟

بازدید از این موزه به دو صورت ذیل می‌باشد:

1- بازدید گروهی که با ارسال فکس به شماره 66727597 به موزه و هماهنگی و پیگیری با شماره تلفن‌های 8 - 66722096 صورت می‌گیرد.

2- بازدید عمومی که هر روزه به جز سه‌شنبه‌ها راس ساعت 10 و راس ساعت 14 می‌باشد. این موزه جمعه‌ها تعطیل است.

آیا این مرکز دارای انتشارات است؟

بله. یکی از مهم‌ترین معاونت‌های این موزه، معاونت تحقیق و پژوهش است که از بدو تاسیس موزه فعال بوده و تاکنون 5 کتاب با عناوین: یادداشت‌های زندان، شکنجه‌گران می‌گویند، از دانشگاه تهران تا شکنجه‌گاه ساواک، آن روزهای نامهربان و شکنجه در عصر پهلوی را تالیف و چاپ و منتشر نموده و کارهای دیگری نیز در دست اقدام و چاپ دارد.

برنامه‌های آتی این موزه چه می‌باشد؟

حفظ و بهینه‌سازی وضع موجود و گسترش آن که از جمله طرح‌های مهم در دست اقدام ایجاد دالان تاریخ است که از کودتای سال 1299 به دست رضاخان که با رهبری انگلستان صورت گرفت، تاجگذاری رضاخان، صحنه ترور شهید مدرس، کودتای 28 مرداد و ... که منتهی به سال 1357 گردیده است. این موضوعات به صورت مکتوب و مصور در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد و از خصوصیات این طرح آن است که بازدیدکننده را با خود به عمق تاریخ برده و او با مشاهده وقایع تاریخی همراه با زمان حرکت کرده و ضمن آشنایی با وقایع و مقاطع مختلف تاریخ، نهایتا به 22 بهمن 1357 رسیده و هنگامی از دالان تاریخ خارج می‌شود که خود را در فضای آزاد جمهوری اسلامی می‌یابد.

چهره‌های بارز زندانی شده در این موزه را بیان نمایید.

در این موزه (کمیته مشترک ضد خرابکاری)‌ بزرگانی چون شهید رجایی،‌ شهید باهنر، دکتر علی شریعتی، شهید بهشتی، شهید اشرفی اصفهانی، خسرو گلسرخی، شهید دستغیب، شهید هاشمی‌نژاد، رهبر معظم انقلاب، آیت‌آلله هاشمی رفسنجانی و ... زندانی بوده‌اند.