روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
سه شنبه 30 بهمن 1397 / 13 جمادي الثاني 1440 / a 19 Feb 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
چشم بيدار
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
چهارشنبه 23 بهمن 1387 - ساعت 19:01
شماره خبر: 100898805153
نمونه‌اي از اقدامات ساواک در آستانه پيروزي انقلا‌ب اسلا‌مي
تلا‌ش بي‌سرانجام
آخرین تیر ترکش کسانی که محمد‌رضا پهلوی را به تخت شاهی رساندند، برای حفظ او، به میدان کشاندن شاپور بختیار بود. در این موقع که انقلاب فراگیر اسلامی، حتی حکومت نظامی ازهاری را نیز در نوردیده بود، بیگانگان به این تصمیم رسیدند چهره‌ای را که به زعم آنان ملی! بود، روی کار آورند تا شاید از این طریق، حرکت توفنده انقلاب اسلامی را کند نمایند. کریم سنجابی و غلامحسین صدیقی کاندیداهای این مهم شدند و هنوز در حال فکر! بودند که شاپور بختیار، جاه‌طلبانه خود را وارد معرکه کرد تا سفارش سفرای آمریکا و انگلیس را مبنی بر مقاومت در برابر مردم، عمل کند. او با شعار: «من مرغ طوفانم، نیندیشم ز طوفان» خود را آماده حفظ رژیم پهلوی کرد، ولی نظر صریح امام خمینی ــ علی رغم تلاش‌هایی که برای متقاعد کردن ایشان به قبول بختیار می‌شد ــ این بود:

«هیچ دولتی را با بودن رژیم سلطنتی قبول نخواهم کرد. هدف، تشکیل جمهوری اسلامی است و برای من از روز روشن‌تر است که با وضع فعلی در آینده‌ای نزدیک به آن خواهیم رسید.» (1)

و در جای دیگر فرمودند:

«دولت بختیار غیر قانونی است؛ برای این‌که شاه و مجلسین هر دو غیر قانونی هستند.» (2)

در این دوران، که تلاش‌های مختلفی برای پذیرش بختیار صورت می‌گرفت و رهبر انقلاب، با صراحت با او به مخالفت برخاسته بود و شعار مردم نیز، به دنبال تعویض پی در پی نخست‌وزیران، این بود که: «ما می‌گیم شاه نمی‌خواهیم نخست‌وزیر عوض می‌شه» بختیار با عوامل ساواک و با هدایت بیگانگان سرگرم تدارک اقداماتی بود که به وسیله آن، آتش انقلاب اسلامی را به خاموشی بکشاند.

در جلسه‌ای که 22 روز قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در نخست‌وزیری تشکیل شد، تصمیم‌های متعددی اتخاذ گردید. یکی از این تصمیمات، درست کردن اعلامیه‌های متعدد جعلی با مهر امام خمینی بود، که سرنگونی رژیم شاه، فرصت آن را به دست‌اندرکاران فریب نداد.

گزارش

محترما به استحضار می‌رساند در اجرای امر ساعت 00/11 روز جاری (1/11/57) در دفتر کار آقای مشیری یزدی معاونت نخست‌وزیر حضور یافته و پس از معرفی به ‌آقای مهندس مرزبان مشاور نخست‌وزیر به اتفاق ایشان و ‌آقای معین‌زاده مدیر کل امور اجرایی و پیگیری نخست‌وزیری کمیسیونی تشکیل و مطالب مشروحه زیر تا ساعت 00/16 مورد بحث قرار گرفت.

آقای مهندس مرزبان بدوا نامه شماره 525/170 ــ 16/10/1357 ساواک و بولتن‌های ضمیمه آن را که در زمینه انحلال ساواک و جایگزینی سازمان دیگری به جای آن تهیه گردیده، ارائه و در مورد مفاد نامه و منضمات آن قصد نظرخواهی داشت که پاسخ داده شد در این مورد نظر تیمسار ریاست ساواک یا مقامی را که معظم له معرفی خواهند فرمود، خواستار شوند.

آنگاه مهندس مرزبان بیان کرد: «جناب نخست‌وزیر با طرز تفکر سیستماتیک معتقد است ملت باید خشونت نشان ندهد و جوانمردی مراعات شود .هر کارمندی مایل است زیر عکس شاهنشاه آریامهر خدمت نماید یا هر کسی خواهان خمینی است آزادانه بتواند در جهت پیشرفت مملکت خویش گام بردارد تا محیط آزاد بوجود آید و آنچه اکثریت تصمیم می‌گیرند اقلیت آن را پذیرا باشند و مایل نیست دست دولت در جهت خونریزی و ناراحتی کسی باشد و هر اقدام مشروع را تجویز کرده و عمل متقابل به مثل را قابل قبول می‌داند تا برنامه دولت سریعا اجرا گردد.»

مشاور نخست‌وزیر دستورات آقای دکتر بختیار را به شرح زیر تشریح نمود:

1 ــ شناخت کلیه گروه‌های چریکی با هر نوع وابستگی و محل استقرار و طرز عملکرد و قدرت و امکانات هر یک.

2 ــ شناخت رابطین گروه‌‌های فوق‌ الذکر و نحوه ارتباط آنها با کارکنان وزارتخانه‌ها.

3 ــ شناخت عوامل به اصطلاح ناراحت چپی در وزارتخانه‌ها (کمونیست‌ها از هر نوع که باشند)‌.

4 ــ ایجاد مرکز عملیات چریکی شامل یک یا چند خانه در شهر تهران (در صورتی که عملیات موثر واقع شود تشکیل نظایر آن در شهرستان‌ها) با وسایل چاپ و غیره تحت نام‌های زیر پوشش حفاظتی به منظور تهیه کلیه اشخاص رده بالای کشور که بی‌تفاوت نشسته‌اند یا از طرف چریک‌های اصلی مرعوب و ساکت شده‌‌اند. چنانچه ایجاب کرد به این قبیل خانه‌‌ها، ضربه زده خواهد شد و از آن استفاده تبلیغاتی به عمل خواهد آمد.

5 ــ با اقداماتی که به عمل آمده ظرف هفته آینده سازمان رادیو و تلویزیون شروع به کار خواهد نمود و مناسب خواهد بود ساواک نیز به عوامل خود در این سازمان دستور دهد اعتراضاتی را در جهت شروع به کار آغاز نمایند تا گروه تهدیدکننده کارکنان رادیو تلویزیون در اقلیت قرار گیرند.

6 ــ مقارن شروع به کار کارمندان رادیو و تلویزیون ترتیبی داده شود به ساختمان‌ها و وسایل چاپی روزنامه‌های کیهان و اطلاعات تحت عنوان این‌که بی‌طرفی نقض شده و مرتبا مطالب مربوط به آیت‌الله خمینی درج و شوون سایر آیات عظام رعایت نمی‌گردد، ضرباتی وارد شود.

7 ــ ترتیب شناسایی مخالفین و محرکین اعم از نمایندگان مجالس، پرسنل دانشگاه‌ها و مراکز عالی آموزشی، قضات، وکلای دادگستری، اعضای کانون نویسندگان و کارمندان دولت و سایرین داده شود.

8 ــ اعلامیه‌های متعدد جعلی با مهر خمینی، عکس سایر آیات چون شریعتمداری، میلانی، خویی و... تهیه و تکثیر و توزیع گردد تا بت خمینی شکسته شود.

9 ــ عده‌ای از موافقین درخواست کرده‌اند اجازه داده شود راهپیمایی نمایند برای اجرای این برنامه در اداره کل امور اجرایی و پیگیری نخست‌وزیری سازمانی داده شده تا هماهنگی لازم را اجرا نمایند.

درخواست شد کسانی که مورد شناسایی ساواک می‌باشند تشویق به این اجتماع و راهپیمایی گردند ضمنا شماره تلفن‌های نخست‌وزیری که این تشکل را به وجود خواهد آورد در جراید درج خواهد شد.

قبلا عده‌ای از میهن‌پرستان تقاضای اجتماع و راه‌پیمایی کرده بودند و روز سه‌شنبه 26/10/57 از حضور تیمسار ریاست ساواک استدعا گردید مبالغی در اختیارشان قرار گیرد و مقرر فرمودند از مدیریت کل اداره سوم اخذ و پرداخت گردد و وقتی موضوع را مدیریت کل به عرض رساندند موضوع پرداخت پول منتفی گردید و ارتباط با آنان تا به امروز قطع شده است.

10 ــ در صورت لزوم عملیات ضد چریکی آغاز و با حداقل لطمه اشخاص فعال دستگیر و طبق ماده 5 فرمانداری نظامی در محل مناسبی بازداشت گردند.

11 ــ برای برقراری تماس اطمینان بخش تلفنی بین ساواک و نخست‌وزیری یکدستگاه رمزکننده تلفنی در اختیار آقای معین‌زاده قرار گیرد.

12 ــ چون احتمال دارد از طرف آقای نخست‌وزیر موضوع در شورای امنیت ملی مطرح گردد‌ آقای مهندس مرزبان شماره رمز طرح را از بند 1 تا 4 با کد «دی. دبلیو. وان» 1..D.W و طرح راهپیمایی را «دی. دبلیو. تو» 2.. D.W مشخص کرد.

نامبرده خواستار اجرای فوری طرح مذکور بود که به اطلاعشان رسید. تا آماده شدن مقدمات کار مناسب خواهد بود جناب آقای نخست‌وزیر شخصا خط‌مشی کلی دولت را به استحضار تیمسار ریاست ساواک برسانند تا به امر معظم له اقدامات اساسی صورت گیرد.

با تقدیم احترامات فائقه
به عرض برسد

1ــ در مورد میتینگ روز 5 شنبه 5/11/57 هماهنگی لازم انجام شده است.

2 ــ در مورد عملیات توضیح داده شده که ساواک وظیفه اجرایی ندارد اطلاعات مکتسبه به اختیار گذارده می‌شود. مراجع انتظامی هستند که وظیفه‌دار انجام امور اجرایی هستند.

3 ــ شناسنایی گروه‌های چریکی یا مخالفین ضمن وظائف ساواک است و این کار را انجام دهد. طباطبایی

پانوشت ها:

1 ــ صحیفه امام، ج 5، ص 355.

2 ــ همان، ص 381.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: