روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
سه شنبه 30 بهمن 1397 / 13 جمادي الثاني 1440 / a 19 Feb 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
چشم بيدار
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
چهارشنبه 23 بهمن 1387 - ساعت 19:19
شماره خبر: 100898806230
هشدار
از آنجایی‌ که سرویس‌های اطلاعاتی دنیا سعی دارند به روش‌های مختلف از اتباع سایر کشورها در جهت منافع خود سوء‌استفاده نمایند، لذا بر آن شدیم با یکی از مسوولان وزارت اطلاعات درخصوص اتباع بیگانه مصاحبه‌ای داشته باشیم تا به این وسیله آگاهی‌های لازم را در اختیار هموطنان عزیز قرار دهیم.
آیا تمام اتباع خارجی جاسوسند؟

خیر - اتباع خارجی که به کشور ایران تردد دارند یا در آن مقیم می‌باشند و فعالیت می‌کنند، قسمتی از واقعیت جامعه شناخته می‌‌شوند که می‌توانند مفید یا مضر باشند.

بیگانگان در چارچوب قوانین و مقررات حق حضور و فعالیت در داخل کشور ایران را دارند و تا زمانی که بتوانیم این قوانین و مقررات را خوب اعمال نماییم، بیگانگان نمی‌توانند خطری برای کشور داشته باشند، ولی در عین حال اتباع خارجی و بیگانگان همواره یکی از فرصت‌های اطلاعاتی برای سازمان‌های جاسوسی بوده و هستند و وظیفه وزارت اطلاعات کنترل و نظارت بر بیگانگان می‌باشد تا این گروه هم توسط سرویسهای اطلاعاتی مورد سوء‌استفاده قرار نگیرند و هم خود این افراد، فرصت پیدا نکنند که به کشور ایران خیانت نمایند.

در حال حاضر سرویس‌های اطلاعاتی علاوه بر اتباع خارجی برای اجرای ماموریت‌شان از اتباع ایرانی نیز در امور جاسوسی استفاده می‌کنند و به صورت کلی همان مقدار که باید مراقب فعالیت‌های جاسوسی و اقدامات سوء بیگانگان باشیم، به همان میزان باید نسبت به خودفروشی و وطن‌فروشی برخی از اتباع ایرا‌نی نیز نظارت‌های اطلاعاتی داشته باشیم.‌

اتباع بیگانه به علت عدم وابستگی ایمانی و ملی به بنیان‌های ارزشی کشور ایران و همچنین جهت کسب منافع فردی و مادی، بیشتر در معرض بهره‌ برداری اطلاعاتی هستند و سرویس‌‌های جاسوسی نسبت به آنها حریص‌تر می‌باشند.

در هنگام سفرهای خارجی نسبت به چه مواردی باید حساس بود؟ 

-  نسبت به حفظ و نگهداری از گذرنامه خود حساس باشید.

- از به همراه داشتن اسناد و اطلاعات غیرضروری خودداری کنید.

- از بیان هرگونه مطلبی که حاکی از دسترسی شما به اطلاعات طبقه‌بندی شده است اجتناب کنید.

- به راحتی به کسانی که با شما ارتباط برقرار می‌کنند، اعتماد نکنید.

- شماره تلفن‌های سفارت‌ ج.ا.ا در آن کشور را به همراه داشته باشید و در صورت بروز مشکل با سفارتخانه‌های ج.ا.ا تماس بگیرید.

در بیان اطلاعات کشور چه چیزهایی را باید رعایت کرد؟

- اطلاعات کشور به عنوان امانت در اختیار شما قرار دارد.

- در صورتی که مخاطب شما بیگانه است، بدون کسب مجوز از مراجع ذی‌صلاح از بیان اطلاعات خودداری کنید.

- چنانچه ضرورت به بیان اطلاعات وجود دارد در حداقل موارد و با در نظر گرفتن این نکته که بیان آن اطلاعات لطمه به امنیت ملی وارد نسازد.

- در هنگام مصاحبه برای دریافت روادید سایر کشورها، توجه داشته باشید که ممکن است مصاحبه‌گیر، یکی از عناصر اطلاعاتی باشد که به دنبال کسب اطلاعات و شناسایی افراد دارای دسترسی به اطلاعات محرمانه کشور است، تا بعدا به عنوان جاسوس استفاده کند.

آیا وزارت اطلاعات با کسانی که رعایت حفظ اطلاعات را نمی نمایند برخورد ‌‌می‌کند؟

- بله. حفظ اطلاعات کشور وظیفه آحاد مردم است،‌ لذا وزارت به محض شناسایی کسانی که اخبار و اطلاعات را در اختیار غیر قرار داده‌اند، طبق قانون و متناسب با جرم (از طریق تشکیل پرونده قضایی) برخورد می کند.

قابل ذکر است افرادی که ناخواسته یا ناآگاهانه مرتکب این جرم شده‌اند و به محض اطلاع از اشتباه خود، برای پیشگیری از تبعات موضوع، آن موارد را منعکس کرده باشند با نگاه مثبت مورد بررسی قرار می‌گیرند.

مراقبت‌های مردم در چه زمینه‌هایی باید باشد؟ 

- ارتباط مستمر افراد با سفارتخانه های بیگانه، کشورهای بیگانه و اتباع خارجی بدون توجیه.

- توجه به کسانی که کنجکاوی غیرعادی داشته و آنچه که با شغل و فعالیت فرد، مرتبط نیست ولی برای بیگانگان مفید است را دنبال می‌کند.

- چنانچه دسترسی به اطلاعات محرمانه دارند، اجازه دسترسی به افراد غیرمجاز ندهند.

آیا مردم در شناسایی جواسیس دشمن می‌توانند نقشی داشته‌اند؟

بله. همچنان که تاکنون برخی از سرنخ‌های جواسیس از طریق گزارش‌های مردمی بدست آمده است که بنابر ملاحظات حفاظتی یا بدلیل حفظ هویت گزارش‌دهنده، موضوع به صورت پنهان دنبال شده و به نتیجه رسیده است.
اساسا تشکیل ستاد خبری وزارت (شماره تلفن 113) برای دریافت اطلاعات از مردم است و هر کشوری که ملت حساس‌تری نسبت به امنیت ملی خود داشته باشد از آسیب‌پذیری کمتری برخوردار است.

باید توجه داشت چنانچه گزارش‌دهنده،‌ اطلاعات صحیح و حتی‌المقدور کامل را ارائه کند، در سرعت‌‌دهی به رسیدگی، موثر خواهد بود.