روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
پنجشنبه 27 دي 1397 / 10 جمادي الأول 1440 / a 17 Jan 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
چشم بيدار
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
چهارشنبه 23 بهمن 1387 - ساعت 19:25
شماره خبر: 100898806558
دانشکده اطلاعات در يک نگاه
نهال دانشکده اطلاعات در سال 1365 به دست باغبان علم و معرفت (مقام عظمای ولایت) کاشته شد و امروز مبدل به درختی تنومند شده است که به راستی مصداق کلمه طیبه‌ای است که تاکنون به آموزش و تربیت هزاران افسر اطلاعاتی پرداخته است. افتخار دانشکده اطلاعات را می‌توان در چند نکته اصلی و بنیادین خلاصه نمود:

الف) توکل به خداوند و اخلاص در عمل براساس حدیث قدسی که می‌فرماید «اولیایی تحت قبایی لایعرفهم غیری» و حدیث منقول از پیامبر اعظم(ص) که می‌فرماید «احب االعباد الی الله الاتقیاء الاخضیاء» و نیز فرمایشات گوهربار امام راحل(س) که بارها به سربازان گمنام امام زمان(عج) می‌فرمودند که می‌توان آن را در بیت ذیل از خود ایشان خلاصه نمود:

عاشقان روی جانان جمله بی‌نام و نشان‌اند
نامداران را هوای او دمی بر سر نیاید

از این رو شیرازه معرفتی خدمت در عرصه جهاد علمی در دانشکده اطلاعات، خدمت به خلق خدا تنها در نظر و منظر خالق می‌باشد.

ب) جهاد علمی برای پی افکندن بنیان اطلاعات حرفه‌ای بومی. با توجه به مختصات اطلاعاتی دنیای امروز غالب سرویس‌های اطلاعاتی خصوصا در جنوب با اتکای به یک یا چند سرویس اطلاعاتی در شمال راه‌اندازی و در عرصه آموزش و پژوهش اطلاعاتی که از امور بسیار پیچیده و چندوجهی می‌باشد تحت نظارت اداره می‌شوند؛ لکن اطلاعات ج.ا.ا منزه از این گونه وابستگی‌ها و صرفا با اتکای به قدرت لایزال الهی و خودباوری و محقق ساختن فعل خواستن، توانستن است وارد عرصه جنگ اطلاعاتی با قدرت‌های به مراتب بزرگ‌تر و چند برابر شده است (جنگ اطلاعات نامتقارن)، آموزش و پژوهش اطلاعاتی نیز از این امر مستثنی نبوده و نیست. تلاش شبانه روزی و مجاهدت خاموش علمی در اخذ آخرین دستاوردهای علم اطلاعات از یک سو و اتکای مضاعف بر تجارب اطلاعاتی که محصول مبارزه با صدها توطئه اعم از جنگ خیابانی، کودتا، ترور، جاسوسی، خرابکاری، اغتشاش و... در حوزه پدافندی در کنار طراحی‌های اطلاعاتی و عملیاتی در حوزه آفندی مجموعه بی‌بدیلی از دانشکده اطلاعات به وجود آورده است که به اعتراف دوست و دشمن بنیان مرصوصی است که تاکنون توانسته است هزاران تن از کارشناسان اطلاعاتی و ضداطلاعاتی کشور اعم از جامعه اطلاعاتی و وزارت اطلاعات را آموزش داده و با مجهز نمودن آنها به علم جدید بومی اطلاعاتی بیش از گذشته در راه دفاع از آرمان‌ها، اهداف و ارزش‌های انقلاب اسلامی و نظام مقدس ج.ا.ا جان برکف آماده دفاع باشند.

در کنار آموزش، پژوهش‌های اطلاعاتی نیز به دلیل چندوجهی بودن، حرفه‌ای بودن، میان رشته‌ای بودن و... که از پیچیده‌ترین نوع تحقیقات قلمداد می‌گردند، در دستور کار قرار گرفته و محصول آن تاکنون هزاران پایان‌نامه در دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد، تدوین کتب و جزوات اطلاعاتی، همایش و سخنرانی‌های علمی، ترجمه متون اطلاعاتی مرجع و... با جهت‌گیری سه‌گانه پژوهش در خدمت آموزش، پژوهش در خدمت ماموریت‌های اطلاعاتی و پژوهش در خدمت توسعه و گسترش حوزه اطلاعات بوده است.

ج) دانشکده اطلاعات براساس «سازمانی استراتژی محور» تلاش می‌کند تا با برنامه‌ریزی مدون در جهت رفع نیازهای اطلاعاتی و ضداطلاعاتی کشور گام بردارد. از این رو چشم‌انداز دانشکده «توسعه جایگاه آموزشی و پژوهشی در جامعه اطلاعاتی کشور، افزایش ارتباطات آموزشی و پژوهشی و تحقق نهضت نرم‌افزاری علمی در حوزه‌های اطلاعاتی و ضداطلاعاتی» می‌باشد. رسالت دانشکده نیز «تربیت نیروی انسانی متخصص، تولید ادبیات بومی و انجام پژوهش‌های بنیادین و کاربردی در حوزه اطلاعات و ضداطلاعات» است. ضمنا دانشکده اطلاعات به تدوین استراتژی‌های سه‌گانه ذیل پرداخته و برنامه‌های سالیانه خود را بر این اساس تنظیم می‌نماید:

1 ــ ارتقای سطح کیفی آموزش در مقاطع چهارگانه و گسترش تحصیلات تکمیلی.

2 ــ تقویت بنیه پژوهشی و تحقیقاتی در خدمت نیازمندی‌های بالفعل و بالقوه اطلاعاتی کشور.

3 ــ تشکیل پژوهشکده اطلاعات برای تحقق نهضت نرم‌افزاری علمی در حوزه اطلاعات و ضداطلاعات.

امروز که به گذشته نگاه می‌کنیم، احساس شوق و غرور سراپای وجودمان را سرشار می‌کند و در پیشگاه احدیت سجده شکر بجا می‌آوریم که ما را لایق خدمت در عرصه گمنامی علمی دانسته و امیدوار هستیم که آیندگان نیز وقتی به گذشته خود نگاه می‌کنند همین احساس را داشته باشند. در پایان یاد و خاطره معمار بزرگ انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره)، شهدای گرانقدر بالاخص شهدای عرصه گمنامی، جانبازان، خانواده شهدا و ایثارگران را گرامی می‌داریم.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: