روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
سه شنبه 22 آبان 1397 / 04 ربيع الأول 1440 / a 13 Nov 2018
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
چشم بيدار
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
چهارشنبه 23 بهمن 1387 - ساعت 19:44
شماره خبر: 100898807724
نمونه آثار مرکز بررسي اسناد تاريخي
زنان دربار به روايت اسناد ساواک - شمس پهلوي
ناشر: مرکز بررسی اسناد تاریخی
تعداد صفحات: بیست‌وهفت + 362 (مصور)‌
قیمت: 1800 تومان

چهارمین کتاب از مجموعه کتاب‌های اسنادی «زنان دربار به روایت اسناد ساواک» اسناد شمس پهلوی، اولین فرزند رضاخان و بزرگ‌ترین خواهر محمدرضا را در برگرفته است. مقدمه به زندگینامه شمس پرداخته و شئون مختلف زندگی او را، به اختصار و عمدتا براساس اسناد همین کتاب بررسی کرده است. یکی از فصول این مقدمه «مسیحی شدن شمس» نام دارد. در این فصل می‌خوانیم: ...«مسیحی شدن شمس، جسته و گریخته بین مردم شایعه بود، ولی به صحت و سقم آن چندان اطمینان نداشتند. البته دربار شاهنشاهی نیز علاقه‌ای نداشت که این خبر منتشر شود چون برای خاندان سلطنتی و شاه یک کشور اسلامی، زیبنده نبود که خواهرش به [این] آیین اعتقاد داشته باشد. به همین جهت شاه مستقیما از عَلَم خواست که در کتمان این قضیه و بی‌ سروصدا بودن آن تلاش کند. چنان که عَلَم در ذیل خاطرات سال 1351 خود چنین می‌نویسد «برنامه سفر شمس به رُم و واتیکان را تقدیم کردم، شاه آن را تایید کرد، به شرط این‌ که والاحضرت درباره ملاقاتش با پاپ، زیاد سروصدا راه نیندازد.... »

اولین سند کتاب که تاریخ19/6/1317 را وارد مربوط است به شرکت «اتو طهران»شرکت سهامی) که در آن نسخه حساب مربوط به اتومبیل شمس را که یک سال از آن گذشته و نپرداخته است، مطالبه نموده و آخرین سند هم نامه‌ای است خطاب به کارگزینی وزارت دربار شاهنشاهی در خصوص اعزام مأمور خدمت کار به لوس‌آنجلس برای شمس در تاریخ پنجم آذر سال 57. فهرست اعلام، تصاویر اسناد ضمایم و تعدادی عکس از شمس و اطرافیانش به صورت آلبوم پایان بخش این کتاب است.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: