روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
يكشنبه 05 خرداد 1398 / 21 رمضان 1440 / a 26 May 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه نوروز 88
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 27 اسفند 1387 - ساعت 14:40
شماره خبر: 100901638599
محسن ماندگاري
فرصتي براي نو شدن
نوروز، فرصتی است برای نو شدن، نو شدن ظاهر و باطن و این نوشدن هر سال تکرار می‌شود، اما همیشه تازه است و ما هماره در انتظار رسیدن آن هستیم.

نوروز، مجالی است برای حرکت دوباره، نیم‌نگاهی به عقب انداختن و چشم به روبه‌رو دوختن. بی‌گمان هر نو شدنی، پشت‌پا زدن به گذشته و شروع از صفر نیست بلکه به مانند جوانه زدن و رویش دوباره در شاخسارهای درخت تنومندی است که پایدار و استوار به حرکت رو به رشد خود ادامه می‌دهد.

نو شدن نیاز همه ما انسان‌ها است. برای یافتن انگیزه بیشتر و برای جلوگیری از توقف و درجا زدن. جامعه ما نیز به نو شدن بی‌نیاز نیست، برای رسیدن به وضعیتی بهتر و دستیابی به اهدافی والاتر.

نوروز 87 اما مجالی هم بود برای نو شدن جام‌جم. از همان اولین روزهای سال، صفحه جدیدی با عنوان «سلامت» به روی خوانندگان روزنامه گشوده شد تا هر روز فرصتی باشد برای آگاهی یافتن از تازه‌ترین یافته‌های بشری برای حفظ تندرستی و سلامت جسم و روحمان.

گشایش صفحه سلامت در جام‌جم تجربه ارزشمندی بود برای توجه و احترام به ذائقه مخاطب. از همین‌رو است که براساس ارزیابی‌ها، این صفحه از همان آغاز به یکی از پرخواننده‌ترین صفحات روزنامه تبدیل شد.

یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که روزنامه‌های ایرانی با ‌آن دست و پنجه نرم می‌کنند، خوانش روزنامه در دست مخاطب به سبک انگلیسی است! خوانندگان اگر چه روزنامه را از سمت راست در دست می‌گیرند و صفحه اول آن را می‌بینند اما برای خواندن آن از صفحات آخر شروع می‌کنند. براساس ارزیابی‌های صورت گرفته بسیاری از مخاطبان روزنامه‌ها، در همان ابتدا به سراغ صفحات ورزشی یا حوادث می‌روند و سپس اگر فرصتی باشد صفحات دیگر را هم تورقی می‌کنند. این،‌یعنی عدم توجه به نیازهای مخاطب، که مهم‌ترین مساله گذشته و حال رسانه‌های ایرانی است و بی‌‌تردید راز عدم اقبال مردم به روزنامه‌ها و تیتراژ ناچیز جراید ایرانی در همین نکته نهفته است.

تغییر صفحه آخر روزنامه نیز در اواسط سال 87 با همین هدف یعنی «مخاطب‌محوری» صورت گرفت، صفحه آخر جام‌جم فرصتی است برای ارتباط بهتر با خوانندگان و در این مدت با استقبال چشمگیر مخاطبان روبه‌رو شده است.علاوه بر این صفحه هفتگی «تلنگر» نیز که به واکاوی و تحلیل حوادث و آسیب‌های اجتماعی می‌پردازد در سال 87 به روی خوانندگان گشوده شد تا سهمی هرچند کوچک در کاهش بزهکاری‌های اجتماعی داشته باشد.

اما سال 88 در جام‌جم،‌ سال تغییر رویکرد به حوادث و رخدادها اجتماعی است. واقعیت این است که در حال حاضر صفحات حوادث همه روزنامه‌های داخلی مملو از اخبار مربوط به قتل و جنایت است. اگرچه اغلب حادثه‌ها و اتفاقات تاسف‌بار و تلخ است اما در گوشه و کنار کشورمان رخدادهای بسیار شیرین و جالب‌توجهی رخ می‌دهد که کمتر به صفحات حوادث روزنامه‌ها راه می‌یابد.

تغییر رویکرد در صفحه حوادث اگر چه اندکی سخت است اما کمتر صاحبنظری در ضرورت آن تردید دارد.

علاوه بر این در نظر داریم در سال پیش رو صفحه تاریخ را هم که مدتی است جای خالی آن در روزنامه احساس می‌شود، بار دیگر راه‌اندازی کنیم. ضمن این‌که ضمیمه هفتگی «کودک» نیز احتمالا‌ به جمع ضمائم روزنامه اضافه خواهد شد.

نوروز، فرصتی برای نو شدن است و ما بنا داریم در سال جدید برایتان بیشتر از «زندگی» بنویسیم، اگر خدا بخواهد.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: