روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
دوشنبه 03 مهر 1396 / 04 محرم 1439 / a 25 Sep 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه نوروز 88
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 27 اسفند 1387 - ساعت 14:42
شماره خبر: 100901646439
يک نگاه به کانون
برای اولین بار در ایران در سال 1348 کانون اصلاح و تربیت در تهران تشکیل می‌شود. این کانون پس از مدتی ماهیت اصلی خود را از دست می‌دهد و هدف آن یعنی اصلاح کودک، ایجاد ارتباط بین قاضی دادگاه و کودک بزهکار برای اتخاذ تصمیمات جدید عقیم می‌ماند. در سال 1357 این کانون دوباره تشکیل می‌شود، اما این بار تحقق اهداف آن با مشکل مواجه می‌شود، زیرا با گذشت زمان و ایجاد وقفه باعث از دست دادن مسؤولان مجرب و تعلیم ‌دیده می‌شود و از طرفی دیگر سازماندهی درست و اصولی نیز فراموش می‌شود.

با توجه به این‌که 70 درصد نوجوانان در این کانون، شهرستانی هستند و از طرفی چنین کانون‌هایی فقط در شهرهای محدود و انگشت‌شمار از جمله مشهد و اهواز تشکیل شده است لازم است که مسؤولان توجهات بیشتری را نه فقط برای اصلاح مجرم بلکه برای اصلاح جامعه مبذول دارند. البته ناگفته نماند که این کانون در سال 1370 مورد ارزشیابی علمی قرار گرفت و از سال 1372 تحولات جدیدی در آن به وجود آمده است.

«کانون اصلاح مرکزی است جهت نگهداری، اصلاح و تربیت و تهذیب اطفال بزهکار غیر بالغ و بزهکار یا بزهکارانی که کمتر از 18 سال تمام سن داشته باشند.»

کانون مذکور از سه قسمت تشکیل شده است:

1 ــ‌ قسمت نگهداری موقت2 ــ قسمت اصلاح و تربیت 3 ــ زندان

هر یک از قسمت‌های مذکور از یکدیگر کاملاً مجزا بوده و کودکان و نوجوانان  بر حسب سن و نوع جرم و سابقه ارتکاب جرم و تربیت‌پذیری طبقه‌بندی می‌شوند. مهم‌ترین جرایم ارتکابی توسط محکومین کانون به ترتیب اولویت سرقت، دعوا و چاقوکشی، مواد مخدر، جرایم جنسی و دیگر جرایم است.

شاید بتوان گفت که سرقت، جرم 70 درصد محکومان را تشکیل می‌دهد.

قسمت نگهداری موقت

بعد از تشخیص وضعیت زندانیان و مورد پذیرش قرار گرفتن آنها اگر اطفال بزهکار از آن دسته‌ای باشند که هنوز تصمیمی درباره آنان اتخاذ نشده باشد یا نتیجه قطعی دادگاه مشخص نشده باشد به قسمت نگهداری موقت (انتظامات) اعزام می‌شوند. افرادی که به این قسمت اعزام می‌شوند یا به سبب سنگین بودن جرم ارتکابی مستقیما از سوی دادگاه قرار بازداشت موقت برایشان صادر می‌شود یا این‌که قرار کفالت یا وثیقه برایشان صادر شده است، ولی به سبب نداشتن کفیل یا وثیقه مناسب قرارشان به قرار بازداشت موقت تبدیل می‌شود.

قسمت اصلاح و تربیت

تمامی افرادی که به طور قطعی پذیرش می‌شوند و وضعیت آنان کاملاً اعم از طبقه، درجه و گروه در خوابگاه و بندها مشخص شد؛ مورد توجه این قسمت قرار می‌گیرند. در این قسمت واحدی به نام اندرزگاه وجود دارد که حدودا هفته‌ای یک مرتبه شخصی که اندرزگو نامیده می‌شود بچه‌های شرور و سابقه‌دار را مورد موعظه و پند و نصیحت قرار می‌دهد و مشکلات اخلاقی‌شان را به آنان گوشزد می‌کند و آنها را در حل این مشکلات کمک می‌کند. با آنها رابطه عاطفی برقرار می‌کند با تقویت قوه ایمان آنان را از ارتکاب مجدد جرم باز می‌دارد.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: