روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
يكشنبه 28 بهمن 1397 / 11 جمادي الثاني 1440 / a 17 Feb 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه نوروز 88
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 27 اسفند 1387 - ساعت 14:43
شماره خبر: 100901646807
آقاي کسري بودجه
آمار استیضاح در این وزارتخانه آن‌قدر بالا بوده که وزرای آموزش و پرورش همواره بیش از همکاران خود در کابینه در عرصه زورآزمایی مجلس و دولت، در صف اول پاسخگویی بوده‌اند، بسیاری از وزرای آموزش و پرورش در این عرصه، کرسی را واگذار کرده‌اند. علیرضا علی‌احمدی نهمین وزیر آموزش و پرورش در نظام جمهوری اسلامی و دومین وزیر دولت نهم است که ابتدا قرار بود بر کرسی وزارت تعاون تکیه بزند، اما چنین نشد و او که به مرز 50 سالگی نزدیک می‌شود، صبر کرد تا با استعفای محمود فرشیدی، رسما سکان هدایت نظام آموزش کشور را در دست بگیرد.

علی‌احمدی امسال از اجرای طرح ساماندهی نیروی انسانی در بدنه نظام آموزش خبر داد، اجرای این طرح که از ابتدا به دلیل کسری بودجه 6 هزار و 800 میلیارد تومانی آموزش و پرورش در سال 87 با سیاست‌های انقباضی روبه‌رو بود در برخی موارد نقدهای کارشناسان را به همراه داشت. اما به هر حال علی احمدی خواهان کوچک شدن بدنه آموزش و پرورش بود. شاید به دلیل همین تنگناها او نتوانست به وعده چندساله وزاری پیشین مبنی بر جذب هزاران نیروی حق‌التدریسی جامه عمل بپوشاند.

کسری بودجه در مدت حدود 5/1 ساله وزارت علی‌احمدی، چنان فشاری بر او و همکارانش وارد کرد که لب به شکوه گشود و در برابر نمایندگان فراکسیون فرهنگیان مجلس از استیصال خود در اجرای برنامه‌ها خبر داد.

با وجودی که آموزش و پرورش پرمخاطب‌ترین وزارتخانه کشور است و فصل مشترک گسترده‌ای با مردم و خانواده‌شان دارد، اما در یک سال اخیر متاسفانه بسیاری از رسانه‌ها در ارتباط و گفتگوی اختصاصی با وزیر بی‌نصیب مانده‌اند. بیشتر ارتباط علی‌احمدی با رسانه‌های جمعی نه به صورت اختصاصی که به طور نمادین و در مراسم افتتاح یا نواختن زنگ‌های تشریفاتی بوده است. علیرضا علی‌احمدی غالبا وقتی در برابر پرسش‌های خبرنگاران قرار می‌گیرد، اگر به قول او منطقی نباشد، براحتی از جوابگویی امتناع می‌کند. حتی بسیاری از مدیران و معاونین این وزارتخانه از ارتباط و مصاحبه با خبرنگاران خودداری می‌کنند. به هر حال کمتر وزیری در دولت نهم می‌توان سراغ گرفت که کمتر حاضر به ارتباط با رسانه‌ها باشد. اما علی‌احمدی یکی از وزرای مصمم کابینه نهم است. او به هر حال باوجود کسری شدید بودجه توانسته مهار نظام آموزش را کنترل کند. همان طور که همگان امیدوارند این هدایت در سال آینده که قرار است لایحه نظام هماهنگ نیز در وزارت آموزش و پرورش اجرا شود، با تدبیر وزیر ادامه یابد.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: