روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
سه شنبه 23 مهر 1398 / 15 صفر 1441 / a 15 Oct 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه نوروز 88
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 27 اسفند 1387 - ساعت 14:43
شماره خبر: 100901647018
درخدمت ازدواج
این روزها نام سازمان ملی جوانان تداعی‌کننده ازدواج است. کمتر خبر و گزارشی از ازدواج می‌خوانیم و می‌شنویم که سازمان ملی جوانان نسبت به آن اعلام موضع نکرده باشد. این تداعی، مدیون نگاه ویژه دولت نهم به امر ازدواج جوانان و از آن مهم‌تر پیگیری ریاست این سازمان نسبت به توجه ویژه مسوولان به این امر است. محمدجواد حاج‌علی‌اکبری با 44 سال سن اولین روحانی است که بر کرسی سازمان ملی جوانان تکیه زد و به عنوان معاون رئیس دولت نهم در امور جوانان همچنان فعالیت می‌کند.

موقعیت‌ خاص جمعیتی ایران که 36 درصد جمعیت را جوانان 14 تا 29 سال تشکیل می‌دهند، باعث شده تا دولت‌ها در سال‌های اخیر موضع‌گیری خاصی نسبت به جوانان اعمال کنند. طی ماه‌های اخیر از سوی سازمانی که حاج علی‌اکبری سکان آن را در دست دارد، بارها نسبت به افزایش سن ازدواج و جمعیت جوانان ازدواج نکرده در جامعه ابراز نگرانی شده است و شاید به همین دلیل کوشیده است تا با اطلاع‌رسانی، برپایی نشست‌های مختلف با کارشناسان و تشویق ‌رسانه‌های خبری به طرح مساله ازدواج در جامعه از بار این نگرانی بکاهد. هر چند برخی از کارشناسان را عقیده بر این است که حاج علی‌اکبری و همفکرانش در سازمان ملی جوانان، نگاه سنتی به ازدواج دارند و موقعیت روز جامعه و دشواری‌های اقتصادی موجود را در این زمینه نادیده می‌گیرند. اما سازمان تلاش کرده برای کمرنگ کردن این ادعا با استفاده از سیاست‌های تشویقی، اعطای وام و اولویت‌‌دهی به جوانان در خرید و کمک هزینه مسکن و... به مقوله تنگناهای اقتصادی ازدواج جوانان بی‌توجه نباشد.

به هر حال مرکز ثقل نگاه رئیس سازمان ملی جوانان، ازدواج، هویت و اوقات فراغت جوانان بوده و صد البته هنوز سیاست‌های اجرایی وی برای رسیدن تا مرز مطلوب، راه درازی در پیش دارد. ولی به هرحال نقطه قوت حاج علی‌اکبری در سازمان ملی جوانان، ارتباط مطلوب با رسانه‌های جمعی به عنوان پل ارتباط با جوانان، گفتگوی مستقیم با جوانان و تلاش‌ برای شکستن تابوهای فکری نسبت به نیازهای غریزی جوانان است. هر چند سازمان ملی جوانان در تشکیلات دولت، نهادی سیاستگذار است اما پیگیری حاج علی اکبری و مدیرانش منجر شده تا در سال‌های اخیر عملکرد سازمان شکل اجرایی‌تری به خود بگیرد. هنوز 6 ماه تا پایان دولت نهم باقی است شاید حاج‌علی‌اکبری بتواند مطالبات طرح شده جوانان را بیش از گذشته جامه عمل بپوشاند؛ چرا که جوانان به غیر از ازدواج نیازهای دیگری هم دارند که تامین آنها به مدد حرف برش‌دار رئیس روحانی سازمان ملی جوانان میسر خواهد بود.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: