روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
پنجشنبه 26 مهر 1397 / 07 صفر 1440 / a 18 Oct 2018
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه نوروز 88
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 27 اسفند 1387 - ساعت 14:43
شماره خبر: 100901648988
سفر ارزان ؛شدني است باور نمي کنيد؟
فرض محال که محال نيست
اگر شما هم جزء آن دسته از پدرها هستید که با شروع تعطیلات نوروز و تابستان سگرمه‌هایتان درهم می‌رود و بداخلاق تر می‌شوید، اگر از آن دسته پدرانی هستید که بی صبرانه انتظار می‌کشید تعطیلات زودتر تمام شود و بچه‌ها به مدرسه بازگردند، تا از تیغ نگاه‌های منتظرشان برای مسافرت رهایی یابید، اگر هزینه‌های سنگین را مهم‌ترین مانع برای این می‌دانید که چند روزی دست همسر و فرزندانتان را بگیرید و از فضای خسته‌کننده و تکراری زندگی روزمره خارج کنید، اگر فکر می‌کنید مسافرت یعنی اقامت در هتل‌های چندین ستاره با امکانات آنچنانی، غذا خوردن در رستوران‌های مجلل و لم دادن در ساحل دریا و نوشیدن نوشابه‌های رنگارنگ، اگر فکر می‌کنید سفر یعنی دست و دلبازی و ولخرجی‌های بی‌حساب و کتاب و گشت و گذار در پاساژهای گران قیمت و دست آخر اگر فکر می‌کنید دنیا تنها به کام پولدارها است و برای مسافرت باید یک حساب بانکی پر و پیمان داشت و بنابراین ترجیح می‌دهید خود و کودکانتان روزهای کشدار تعطیلات را پای تلویزیون دراز بکشید و سریال‌های آن را تماشا کنید، این گزارش را بخوانید. ما به شما ثابت می‌کنیم می‌توانید با حداقل هزینه تعطیلات خوبی داشته باشید و نوروز امسال را برای فرزندانتان خاطره انگیزتر از تمام سال‌ها کنید.

عیدی امسال شما به خانواده

در دنیا کم نیستند کسانی که با شما هم عقیده‌اند و به بهانه نداشتن پول کافی، خود و خانواده‌شان را از لذت سفر محروم می‌کنند، اما باید بدانید که‌عدم تعادل میان کار و تفریحات زیان‌های جبران‌ناپذیری به شما و زندگی‌تان خواهد زد. کار زیاد و استراحت کم، ممکن است هم از نظر روحی و هم جسمی‌ به شما آسیب برساند. بعضی وقت‌ها لازم است به خودتان استراحت بدهید و بگذارید روح‌تان زندگی جدیدی را تجربه کند.

بسیاری از بهانه‌جویی‌های همسران در محیط خانواده ناشی از همین زندگی یکنواخت و کسل‌کننده و ماشینی است. کار، کار و باز هم کار، و در نهایت خستگی مفرط، بی‌حوصلگی و بدخلقی. هر انسانی نیاز دارد از فشارهای کاری خود فاصله بگیرد و نیرویی تازه کند. یک تعطیلات خوب، شما را از محیط کار دور می‌کند و از استرس‌های بیهوده شما می‌کاهد. چند روزاستراحت مطلق، دور بودن از محیط کار و دور بودن از دنیای تلویزیون و اخبار، شما را برای یک سال کار کردن آماده می‌کند.

شجاع باشید و مسافرت را از همین امسال شروع کنید. کافی است نوع نگاه خود را به سفر کمی‌ تغییر دهید. شما می‌توانید، بدون این که ورشکست شوید، بدون این که از این و آن قرض بگیرید و بعد تا ماه‌ها استرس بازپرداخت قرض و قوله‌هایتان را داشته باشید، بدون این که حتی نیازی به کارت‌ها و بن‌های سفری داشته باشید که بارها وعده آن داده شد  و خوب، خیلی‌ها آن را در شأن خود هم نمی‌دانند- بدون آن که چشم امید به وعده‌هایی مانند سفرها و تورهای ارزان قیمت دوخته باشید، که حتی در صورت عملی شدن با وجودی که صفت ارزان بودن را یدک می‌کشند، برای بسیاری از جیب‌ها خیلی هم گرانند، خانواده خود را به یک مسافرت فراموش نشدنی و لذت‌بخش مهمان کنید.

گام اول: قبل از هر چیز این باور که سفر باید حتما در مسافت‌های دور و دراز و به مدت طولانی انجام شود را در ذهن خود و خانواده تغییر دهید. چنین باوری باعث می‌شود یا به کلی قید سفر را بزنید یا هزینه‌های زیادی را متقبل شوید و کیلومترها برای دیدن دریا، تماشای فلان آثار باستانی یا بازدید از فلان دریاچه و جنگل سفر کنید و از بسیاری از جاذبه‌هایی که در همین نزدیکی شماست، غافل بمانید. توجه داشته باشید این ذات سفر است که می‌تواند در بهبود روحیه و کسب تجارب جذاب و جدید برای شما و خانواده‌تان موثر واقع گردد، نه مقاصد دور و سفرهای پرهزینه! حشرات، گیاهان، جانوران، اکوسیستم، تاریخ، روستاها، طبیعت اطراف شهر و دیارتان و صدها جاذبه دیگر که در شهر و استان محل زندگی شما وجود دارد و از آن بی اطلاع هستید، می‌تواند برای شما و خانواده‌تان بسیار جذاب باشد و از همه مهم‌تر نقش مهمی‌ در آموزش فرزندانتان و درک آنها از محیط اطرافشان داشته باشد. این اصلا خوب نیست که شما چندین سال است در یک شهر و استان ساکنید، اما حتی اسم بعضی از مناطق و جاذبه‌های دیدنی آن را هم نمی‌دانید.

گام دوم : فهرستی از جاذبه‌های دیدنی شهر و استان خود تهیه کنید. بچه‌ها را در این کار هیجان‌انگیز سهیم کنید و از آنها بخواهید در صورت امکان عکس‌ها و مطالبی از این جاذبه‌ها جمع‌آوری کنند.

یک جلسه خانوادگی اضطراری تشکیل دهید، امکانات خود را ارزیابی کنید، بچه‌ها را در جریان محدودیت‌های مالی خود قرار دهید و با نظر آنها یکی از کم هزینه‌ترین مقاصد را برای سفر خود انتخاب کنید. مطمئن باشید حتی یک مسافرت کوتاه یکی دو روزه می‌تواند روحیه شما و فرزندانتان را بسیار شاد و برای ماه‌ها کار و فعالیت آماده تر سازد.

می‌توانید موضوع را با چند نفر از بستگان نزدیک خود نیز در میان بگذارید و با آنها همسفر شوید. این کار هم تا حد زیادی هزینه‌ها را کاهش خواهد داد و هم لذت سفر را دوچندان خواهد کرد. ضمن این که تجربه بسیار مفیدی در زمینه تعاملات اجتماعی برای فرزندانتان خواهد بود. قبل از سفر اطلاعاتی در زمینه اماکن اقامتی، قیمت‌ها و امکانات مقصد انتخابی خود به دست آورید، بهتر است بی‌گدار به آب نزنید.

گام سوم: در این مرحله هزینه‌های سفر را ارزیابی و برای آن برنامه‌ریزی کنید. اگر ثروت قارون را هم در اختیار داشته باشید، با ولخرجی‌ها و هزینه‌های بی‌حساب و کتاب خیلی زود کفگیر شما به ته دیگ خواهد خورد. ببینید چقدر پول دارید و چقدر می‌توانید برای این سفر کنار بگذارید. تا حد ممکن هزینه‌های اضافی را حذف کنید. برای اقامت، خورد و خوراک و هزینه‌های پیش‌بینی نشده مبلغی را در نظر بگیرید. سعی کنید تا حد امکان از این هزینه‌ها کم کنید. برای مثال تهیه یک چادر مسافرتی مناسب و با کیفیت، اگرچه ممکن است گران به نظر آید، ولی با صرفه‌جویی در هزینه محل اقامت خیلی زود هزینه شما را جبران خواهد کرد. ضمن این‌که، اقامت در چادر و در طبیعت، برای بسیاری لذت بخش تر از ماندن در زیر سقف هتل‌ها و ویلا‌های گران قیمت است، اگر هوا خوب است از این تجربه لذت ببرید، اما در صورت نامساعد بودن هوا در خیلی جاها می‌توانید در منازل اهالی محل اقامت کنید، با آنها دمخور شوید و از مصاحبت با آنها، آداب و رسومشان و غذاهای محلی آنها لذت ببرید. مسافرت به همراه دوستان و بستگان هزینه‌های این گونه اقامت‌ها را تا حد زیادی کاهش خواهد داد. برنامه آشپزی را نیز قبل از سفر تدارک ببینید. با به همراه داشتن مواد اولیه یا خرید آنها در محل خواهید توانست از غذایی سالم و ارزان استفاده کنید.

گام بعدی: اگر اتومبیل شخصی دارید و نگران کارت سوخت و بنزین نیستید، که چه بهتر، در غیر این صورت مسافرت با قطار و اتوبوس هم جذابیت خودش را دارد. به بهانه نداشتن اتومبیل از زیر بار مسافرت شانه خالی نکنید.

در طول سفر از دست و دلبازی‌های نامعقول بپرهیزید. خرید تنقلات آن هم از فروشگاه‌های بین راهی، صرف مداوم غذا در رستوران، تهیه نامعقول و بی‌حساب و کتاب سوغات، و مانند آن قطره‌هایی است که در پایان سفر به دریایی تبدیل خواهند شد که ناگهان لذت سفر را به کام شما تلخ خواهند کرد. تحت هیچ شرایطی از غذای آماده بین راهی استفاده نکنید، مگر این که از سلامت آنها اطمینان داشته باشید. مصرف مقداری نان و ماست سالم هزاران بار بر خوردن یک وعده چلو کباب ناسالم، که می‌تواند شما را راهی بیمارستان کرده و هزینه‌های ناخواسته‌ای را تحمیل کند، ترجیح دارد. بسته به طول سفر برای وعده‌های مختلف غذایی یکی دو وعده مواد غذایی اولیه خام، و مقداری مواد غذایی کنسروی و فاسد نشدنی همراه داشته باشید. گاهی هم از غذاهای ساده حاضری استفاده کنید. می‌توانید یک بار برای تنوع بچه‌ها را به یک رستوران مطمئن، چه از لحاظ بهداشتی و چه از نظر اطمینان از کنترل قیمت‌ها ببرید. اگر می‌توانید فقط کمی‌در کیسه را برای بچه‌ها شل کنید، مبلغ محدودی در اختیار آنها بگذارید، تا به میل خود خرید کنند، این تجربه‌ای فراموش نشدنی برای آنها خواهد بود.

حواستان به حساب و کتاب باشد و فاکتورها را با دقت کنترل کنید. متاسفیم از این که بگوییم بسیاری از سرویس‌دهندگان مسافرین از موقتی بودن حضور گردشگران سوءاستفاده و علاوه بر ارائه خدمات نامناسب و بی‌کیفیت ، قیمت‌های گزافی را نیز مطالبه می‌کنند. همیشه نحوه و میزان خدمات ارائه شده را جویا شوید و فاکتور یا رسید مطالبه نمایید؛ در صورت بروز هر گونه اختلاف و یا مواجهه با سوءاستفاده و گرانفروشی نیز می‌توانید موضوع را با ارائه مدرک به مراجع ذیصلاح منعکس کنید. این کار اگرچه ممکن است کمی ‌وقت شما را بگیرد، اما می‌تواند جلوی بسیاری از سوء استفاده‌ها را بگیرد.

قبل از هر چیز این باور را که سفر باید حتما در مسافت‌های دور و دراز و به مدت طولانی انجام شود، در ذهن خود و خانواده تغییر دهید، چنین باوری باعث می‌شود یا به کلی قید سفر را بزنید یا هزینه‌های زیادی را متقبل شوید

چند نکته دیگر: به یاد داشته باشید درصد قابل توجهی از دیدنی‌ها و لذت سفر در طول سفر اتفاق می‌افتد، نه در مقصد. به عبارت دیگر سفر از همان زمانی شروع می‌شود که از منزل به قصد مسافرت خارج می‌شوید. برای لذت بردن از سفر به انتظار رسیدن به مقصد نباشید. در طول سفر می‌توانید اطلاعات مختلفی جمع‌آوری کنید. همان اطلاعاتی که باعث می‌شود شما و فرزندانتان در پایان سفر پخته‌تر و با تجربه‌تر به نظر برسید. حال که فرصتی دست داده است در مورد مسائل مختلف با فرزندانتان صحبت کنید و بیشتر با آنها وقت بگذرانید. اگر در طبیعت هستید حرکات حشرات و پرندگان را زیر نظر بگیرید، و با کودکانتان از آنها عکس و تصویر تهیه کنید. با آنها درباره نحوه مراقبت از محیط زیست و حیات وحش، آداب و رسوم مردم محلی، و هر چه که می‌توانید صحبت کنید. خواهید دید چقدر روابط شما صمیمی‌تر خواهد شد. این تجربیات همه نکات آموزنده‌ای هستند که می‌توانند به جای چندین ساعت کلاس درس و چندین ساعت مطالعه مفید باشند. کودکان خود را از چنین تجربیات لذتبخشی محروم نسازید.

در طول سفر همسرتان را در کار آشپزی تنها نگذارید. حواستان باشد که او نیز برای تجدید قوا و یک سال رتق و فتق امور خانه نیاز به استراحت و تفریح دارد، حالا که قرار است در مسافرت نیز برای صرفه‌جویی در هزینه‌های خانواده آشپزی کند، بیشتر به او کمک کنید، توقع نداشته باشید همه چیز درست مانند منزلتان باشد.

همیشه مقداری آب سالم بهداشتی همراه داشته باشید. خرید یک بطری آب از فروشگاه‌های بین راهی مساوی است با یک بغل چیپس و پفک و بسیاری دیگر از موادی که متاسفانه هیچ نظارتی بر قیمت و کیفیت آنها نیست و قیمت آنها بسیار بیشتر از مغازه‌های داخل شهر است.

بسته‌ای حاوی لوازم کمک‌های اولیه، قرص‌های مسکن و ضد تهوع و کرم ضد آفتاب به همراه داشته باشید. کارت شناسایی، چتر و لباس گرم را بویژه در ایام نوروز فراموش نکنید.

از کم و کاستی‌های سفر شکوه و شکایت نکنید. از فرصت به دست آمده برای در کنار هم بودن، شاد بودن و گفتن و خندیدن استفاده کنید. مشکلاتی که ممکن است در طول سفر پیش آیند، پنچر شدن اتومبیل، سوختن غذا، منتظر همسفران ماندن، و مانند آن خاطره‌های لذتبخشی خواهند بود که در آینده اسباب نشاط شما را فراهم خواهند آورد.

با مردم محلی ارتباط برقرار کنید؛ به آنها احترام بگذارید و سعی کنید با برقراری یک رابطه دوستانه و همراه با صمیمیت، علاقه خود را به نحوه زندگی و آداب و سنن آنها نشان دهید. خواهید دید در طول مسافرت دوستان جدیدی نیز پیدا خواهید کرد.

به یاد داشته باشید بچه‌ها مثل شما از ساعت‌ها در یک جا نشستن و صحبت کردن لذت نمی‌برند. تهیه یک توپ پلاستیکی ارزان قیمت و ساعتی بازی کردن با آنان هزینه‌ای ‌برای شما نخواهد داشت. این لذت را از آنها دریغ نکنید.

پاکیزگی محیط زیست، هم در سفر فراموشتان نشود؛ یادتان نرود که فرزندانتان از شما الگو می‌گیرند و خیلی جدی به آنان بیاموزید که فضای اطرافشان ، زباله دانی نیست و به پنجره خودرو به عنوان دریچه یک سطل زباله بزرگ نگاه نکنند. دقت در استفاده از نمازخانه‌ها و سرویس‌های بهداشتی بینراهی و حفظ نظافت آنها نیز از مواردی است که کودکان در سفر با شما و از رفتار شما می‌آموزند. این وظیفه شما است که چنین آدابی را در عمل به آنها بیاموزید.

در پایان همین سفر کوتاه و در بازگشت متوجه خواهید شد که این سفر به اندازه چند سال تحصیلی و یا چندین سال زندگی روزمره، برای شما و خانوادهتان تجارب مفید و آموزنده به همراه داشته و روحیه شما در سال جدید چقدر شاداب‌تر و با نشاط‌تر شده است. اکنون خستگی یک سال کار بی‌وقفه را با کمترین هزینه از تن به در کرده و آمادگی دارید با انرژی بیشتری سال جدید را آغاز کنید. بد نیست از همین حالا به فکر مسافرت بعدی باشید و ماهانه مبلغی هر چند ناچیز برای این نیاز روحی بسیار ضروری همه اهل خانواده کنار بگذارید.

اما اگر این نوع مسافرت را نمی‌پسندید، دوست دارید در مسافرت آب از آب تکان نخورد و ترجیح می‌دهید در هتل اقامت کنید، یک سفر یک روزه را به شما پیشنهاد می‌کنیم. اتاقی را برای یک شب در مقصد خود در یکی از شهر‌های توریستی و یا زیارتی رزرو کنید، برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها با اتوبوس یا قطار مسافرت کنید، یک یا دو مورد از دیدنی‌های شهر را انتخاب و از آن بازدید کنید. مدتی را به استراحت و گشت و گذار در فضای هتل اختصاص دهید. دور شدن از فضای روزمره زندگی حتی برای همین چند ساعت تاثیر زیادی بر روحیه و نشاط شما خواهد داشت.  سفرتان بی‌خطر.

***

آیا می‌دانید گردشگری در عصر حاضر نه به عنوان یک مسافرت، سیاحت، تفنن و... بلکه به یک فعالیت عظیم اقتصادی بدل گشته است به طوری که درسال 2000 تعدادکل گردشگران در دنیا، بالغ بر 702 میلیون نفر بوده که از طریق مسافرت این تعداد نفر به نقاط مختلف جهان حدود 621 میلیارد دلار وارد چرخه اقتصادی جهان گردیده است. پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که تا سال 2010 میلادی این صنعت به مبلغ غیرقابل باور 15 تریلیون دلار در سال دست خواهد یافت ( جدول 1). آنچه در این مقوله از اهمیت اساسی برخوردار است، آن است که گردشگری با تمامی انواع و اشکالش در حال تبدیل به فعالیت اقتصادی پیشتاز جهان در ربع اول قرن 21 و   مهم‌ترین و سودآورترین تجارت جهان است.

گروه جامعه


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: