روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
پنجشنبه 26 مهر 1397 / 07 صفر 1440 / a 18 Oct 2018
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه نوروز 88
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 27 اسفند 1387 - ساعت 14:43
شماره خبر: 100901650092
کرمانشاه- هجيج
کفش‌هايتان لنگه به لنگه نمي‌شود
آنجا اگر کمی‌سر کیسه را شل کنید و یک جفت گیوه مرغوب هجیجی بخرید کفش‌هایتان دیگر هرگز لنگه به لنگه نمی‌شوند چون گیوه لنگه راست و چپ ندارد و یکی از اصلی‌ترین مکان‌های تولیدش، روستای هجیج از توابع بخش نوسود شهرستان پاوه در استان کرمانشاه است.

هجیج که بعضی‌ها آن را با «ح جیمی» می‌نویسند و می‌گویند به معنای دره سر سبز و عمیق است روستایی است که همه خانه‌هایش از سنگ هستند و حتی یک آجر در آنها به کار نرفته است.

در یکی از وب نوشته‌ها درباره هجیج قصه‌ای هست که می‌گوید  500 سال‌ها پیش در هجیج، آسمان خسیس شد و خشکسالی بیداد کرد. اهالی روستا سراغ مردی متدین که نسبش به امام موسی کاظم(ع)‌ می‌رسید، رفتند تا برای باریدن باران دعا کند، مرد دعا کرد و  چشمه‌‌ای پرآب دل خاک را شکافت و مرد از همان وقت صاحب احترامی ‌ویژه میان مردم شد و حتی پس از مرگش بقعه‌ای به یادش ساختند به نام: « بقعه سیدعبدالله» یا « بقعه کوسه هجیج.»

کسی نمی‌داند این ماجرا درباره روستای هجیج و بقعه سیدعبدالله در کنار رودخانه سیروان، راست است یا فقط قصه‌ای ساده است برای سنگین شدن پلک‌های بچه‌های هجیجی، وقت خواب. مهم این است که اهالی هجیج، اهل تسنن هستند، اما به امامزاده‌شان احترام می‌گذارند و این بقعه از 5 قرن پیش تاکنون سرپا بوده است و زیارتگاه دوستدارانش.

چند کار واجب هست که به محض رسیدن به هجیج باید انجام دهید، اولا دست‌کم یک جفت گیوه مرغوب بخرید چون پیشه بیشتر هجیجی‌ها، دوختن همین گیوه‌های فوق‌العاده است، ثانیا به چراگاه‌های خوش منظره «پیاز دول میشا» و «گاول» و آبشار بل در نزدیکی روستا که آب‌معدنی شفابخش دارد سری بزنید و ثالثا اگر فرصت کردید از یکی از قدیمی‌های ده بپرسید چرا هجیجی‌ها قاب‌های در و پنجره همه خانه‌های روستا را آبی آسمانی می‌کنند؟


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: