روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
يكشنبه 05 خرداد 1398 / 21 رمضان 1440 / a 26 May 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه نوروز 88
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 27 اسفند 1387 - ساعت 14:43
شماره خبر: 100901650894
آذربايجان غربي - سهولا‌ن
به کبوترها احترام بگذاريد
حتی اگر هیچ‌یک از آن قلعه‌ها و مساجد قدیمی، دور و بر روستای سهولان از توابع بخش مرکزی شهرستان مهاباد در آذربایجان غربی، وجود نداشت، حتی اگر آن چشمه‌های خروشان و باغ‌های میوه پربار روستا را احاطه نکرده بودند، وسوسه سوار شدن بر قایقی پارویی و گردش در دالان‌های تودرتوی غار معروف این روستا حتما می‌توانست هر گردشگری را به آنجا بکشاند، وسوسه تماشای قندیل‌هایی که گاهی خوشه انگور شده‌اند، گاهی پروانه، گاهی پای فیل، گاهی توت فرنگی، گاهی عروس دریایی و ... .

کردها می‌گویند سهولان به زبان آنها به معنای یخبندان است که احتمالا دلیل گذاشتن این نام بر روستای 400 ساله سهولان، آب و هوای سرد آن است که اگر شما این پیشنهاد را بپذیرید و به آنجا بروید، بخوبی تجربه‌اش می‌کنید.

وقتی مسافر دنیای اسرارآمیز غار سهولان شدید، چه در دالان‌های تودرتوی بخش خشک آن پرسه می‌زدید، چه سوار قایق‌ در حوضچه‌هایش گشتید، به یاد داشته باشید به کبوترها و آرامش‌شان احترام بگذارید، چون آنها ساکنان اصلی سهولان محسوب می‌شوند و در نقاط مختلفش لانه ساخته‌اند، به همین خاطر هم اهالی به این غار «کونه کوتر» یا «لانه کبوتر» گفته‌اند.

برای سفر به روستای سهولان، باید آن قدر در جاده بوکان  مهاباد برانید تا به فرعی برسید که به روستای عیسی کندی می‌رسد و همین جاده را اگر ادامه دهید سهولان در انتظار شماست.