روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
سه شنبه 30 بهمن 1397 / 13 جمادي الثاني 1440 / a 19 Feb 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه نوروز 88
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 27 اسفند 1387 - ساعت 14:43
شماره خبر: 100901651182
تهران- کرکبود
همخواني موزون آب و سنگ
بعضی از پدربزرگ‌های آنها می‌گویند که از پدربزرگ‌هایشان شنیده‌اند و پدربزرگ‌هایشان از پدربزرگ‌هایشان نقل کرده‌اند و پدربزرگ بزرگ‌های آن پدربزرگ‌ها تعریف کرده‌اند که... به هرحال مهم نیست دقیقا چه کسی گفته است، مهم این است که بعضی‌ها معتقدند شاید اسم روستای کرکبود از نام دو اسب که کهر و کبود صدایشان می‌کرده‌اند، گرفته شده است.

هر کس در دیدار از کرکبود از توابع بخش طالقان ساوجبلاغ در استان تهران درباره این که مهم‌ترین جاذبه گردشگری روستا کدام است نظری دارد، اما از نظر ما زیباترین اجزای روستا معماری سنتی خانه‌های آن، درخت‌های تنومند کهنسالش با سایه‌های پربرکت و کوچه‌های خاکی و شیبداری است که دیوانه‌وار پیچ و تاب می‌خورند، پله می‌شوند، حیاط می‌شوند، یا به دل کوه می‌زنند و به آبشار کر در 700 متری شمال شرقی روستا یا یخچال‌های طبیعی آن در شمالش می‌رسند.

آبشار کر 30 تا 50 متر ارتفاع دارد و صدای ریزش آبش آنقدر بلند است که با نیم‌ساعت گوش کردن به آن تا پایان روز در خواب و بیداری زمزمه‌اش در گوش‌هایتان تکرار می‌شود.

روستای کرکبود که به خاطر قرارگرفتن در دامنه کوه، آب و هوایی دلپذیر دارد، از مسیر اتوبان کرج  قزوین و از طریق شهرستان طالقان قابل دسترسی است. فراموش نکنید شما به روستایی دعوت شده‌اید که حدود 1100 سال قدمت دارد با 2 امامزاده به نام‌های امامزاده زید ابراهیم و امامزاده شاه‌محمد حنفیه و البته آرامگاه ملا یغمایی کرکبودی هم در قبرستان تاریخی روستا واقع شده است.

امامزاده زید ابراهیم در مرکز روستا است و نسبش بنا به گفته‌های اهالی به امام موسی کاظم‌(ع) می‌رسد، اما آرامگاه امامزاده شاه‌محمد حنفیه در ارتفاعات شمال‌شرقی روستا معروف به کوه عقیق قرار دارد. علاوه بر همه اینها روستا حمامی‌ تاریخی هم دارد که متعلق به دوره قاجار است.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: