روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
پنجشنبه 26 مهر 1397 / 07 صفر 1440 / a 18 Oct 2018
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه نوروز 88
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 27 اسفند 1387 - ساعت 14:44
شماره خبر: 100901651468
خراسان شمالي - درکش
داروخانه سرسبز
چند بار نام روستای درکش از توابع بخش مرکزی شهرستان مانه و سملقان به گوشتان خورده است؟ آیا دوست دارید مهمان کردهای کرمانجی در خراسان شمالی شوید؟ تا حالا پیش آمده به آواز‌های محزون آنها وقتی با دوتار همراه می‌شود، گوش دهید؟ تا به حال دوتار نوازی کرمانجی‌ها را دیده‌اید؟ از مهمان‌نوازی و غیرتمندی‌شان شنیده‌اید؟ وصف رسوم و سنت‌هایشان را در عزا و جشن و... چه طور؟ اگر راجع به همه اینها کنجکاوید به روستای درکش بروید که مردمش بیشتر کردهای کرمانجی‌اند.

درکش روستایی خوش آب و هوا و کوهستانی است که چشمه‌های فراوانی در اطرافش جریان دارند و یافته‌های باستان‌شناسی در حوالی برج تاریخی سبزعلی‌خان قراچورلو و تپه‌های اطرافش نشان می‌دهند این روستا عمری 200 ساله دارد.

از زیباترین جاذبه‌های طبیعی روستای درکش می‌توان به مراتع وسیع و سبز اطراف روستا، حواشی رودخانه زومارو و دره کنداب در جنوب آن اشاره کرد، اما آنچه دوستداران طبیعت را به درکش می‌کشاند جنگل زیبا و انبوه بلوط در نزدیکی آن است که تنها جنگل بلوط شرق کشور محسوب می‌شود.

یک نکته دیگر هم درباره درکش هست که بد نیست آن را بدانید، این روستا بنابر نظر گیاه‌شناسان، گنجینه‌ای کم‌نظیر از گیاهان دارویی است به طوری که چند سال پیش یکی از این کارشناسان گفته بود 380 گونه گیاه دارویی در روستای درکش شناسایی شده است که 79 گونه از آنها بسیار ارزشمند هستند.

او به عنوان نمونه از بابونه بجنورد به عنوان گیاهی منحصر به‌فرد در درمان بیماری‌های گوارشی نام برده بود که در حوالی این روستا می‌روید.

برای سفر به درکش از بجنورد به سمت آشخانه حرکت کنید و همین که روستای کلاته زمان صوفی را پشت سر گذاشتید، نرسیده به جوزک جاده‌ای فرعی شما را به روستا می‌رساند.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: