روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
سه شنبه 04 مهر 1396 / 05 محرم 1439 / a 26 Sep 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه نوروز 88
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 27 اسفند 1387 - ساعت 15:05
شماره خبر: 100901651784
محمدرضا نادري گيسور - دبير گروه بين‌الملل
سال فرودهاي کم فراز
سال گذشته با همه پستی و بلندی‌هایش تمام شد تا با آغاز سال 1388 خورشیدی جهان به استقبال تحولاتی تازه برود که امید می‌رود به کام ما باشند.

یک سال قبل هیچکس به مخیله‌اش هم خطور نمی‌کرد که قدرت در پاکستان، کشوری که سابقه‌ای طولانی در دست به دست شدن خشونت‌آمیز قدرت دارد. به دنبال برگزاری انتخاباتی دمکراتیک از ژنرالی رئیس‌جمهور به دولتی غیرنظامی واگذار شود. پرویز مشرف، رئیس‌جمهور پیشین پاکستان را باید اولین نظامی در سراسر تاریخ کوتاه پاکستان خواند که بدون روی آوردن به خشونت تصمیم گرفت قدرت را به سلفش «آصف علی زرداری» واگذار کند.

هرچند این انتقال قدرت به قیمت جان شخصیتی موثر همچون بی نظیر بوتو تمام شد تا همسرش بر مسند ریاست جمهوری تکیه زند . ماه اوت و درست مقارن با برگزاری جشن‌های المپیک تابستانی پکن بود که حمله ارتش گرجستان به دو استان جدایی‌طلب آبخازیا و اوستیای‌جنوبی به در گرفتن جنگی ختم شد که روسیه و کشورهای غربی را برای اولین بار پس از سقوط دیوار آهنین روابط مسکو واشنگتن را بیش از هر زمانی تیره کرد.مدتی بعد و وقتی باراک اوباما، سناتور سیاهپوست ایالت ایلنوی در کنگره آمریکا پس از جدالی نفس‌گیر با هیلاری کلینتون، سناتور نیویورک نامزد حزب دمکرات برای راهیابی به کاخ سفید شد، جهان از تعجب سکسکه کرد. او در حالی با وعده تغییر به میدان آمد که زندگی او مملو از تغییرات بود.

او به کاخ‌سفید راه یافت تا به عنوان اولین سیاهپوست آفریقایی‌تبار آمریکا تکیه بر صندلی‌ای بزند که روزگاری آبراهام لینکلن فرمان لغو برده‌داری را با نشستن روی آن امضا کرده بود. به قدرت رسیدن اوباما تنها حادثه‌ای داخلی در آمریکا نبود بلکه تبعات آن امواجی به وجود آورد که سراسر گیتی را درنوردید.

درست در حالی که اوباما در گیر و دار مبارزات انتخاباتی‌اش بود و می‌رفت تا «جورج بوش» را به تاریخ بسپارد، حادثه حملات تروریستی به بمبئی با 200 کشته و بیش از 300 زخمی رخ داد. این حملات پاکستان و هند را تا آستانه جنگی دیگر پیش برد اما خوشبختانه کار به منازعه مسلحانه نرسید. اندکی بعد با حمله ارتش صهیونیستی به غزه با هدف سرکوب همه‌جانبه حماس پس از محاصره 18 ماهه غزه بود که جهانیان شاهد کشتار بی‌رحمانه فلسطینیان در این باریکه بودند. در حالی که غربی‌ها برای حادثه بمبئی اشک تمساح ریختند در برابر کشتار بیش از 1500 فلسطینی در جنگ 22 روزه تنها سکوت کردند و دست روی دست گذاشتند تا صهیونیست‌ها هر آنچه دوست دارند انجام دهند.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: