روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
سه شنبه 30 بهمن 1397 / 13 جمادي الثاني 1440 / a 19 Feb 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه نوروز 88
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 27 اسفند 1387 - ساعت 14:44
شماره خبر: 100901652185
فارس- سرمشهد
يک مرد با دو شير مرده
آنجا شما شاهدان جنگی تقریبا تمام شده‌اید، پیکاری میان بهرام دوم، پنجمین پادشاه ساسانی با شیری شرزه. بهرام خنجرش را در سینه شیر فرو کرده و شیری دیگر هم پیش‌تر به دست او کشته شده و بر خاک افتاده است. پشت سر شهریار چند تن از اعضای خانواده‌اش در کنار کرتیر (موبد موبدان) ایستاده‌اند که ظاهرا بهرام در دفاع از آنها با شیر‌ها جنگیده است. درست بالای سر بهرام و خانواده‌اش هم کتیبه‌ای نصب شده که یکی از 4 کتیبه موبد موبدان آن زمان و بزرگ‌ترین کتیبه عهد ساسانی به حساب می‌آید و در ارتفاعی 25 متری از سطح زمین قرار گرفته است. حدس زدید پیشنهاد ما کجاست؟ روستای سرمشهد، از توابع بخش جره و بالاده شهرستان کازرون در استان فارس که جاده‌‌های رسیدن به آن چه از طرف برازجان و چه از طرف کازرون آسفالته و مناسب است.

متون قدیمی‌ نشان می‌دهد روزگاری این منطقه مورد توجه پادشاهان هخامنشی و ساسانی بوده است و در آن بناهای گوناگونی ساخته‌اند که بقایای آنها هنوز در اطراف سرمشهد دیده می‌شود و از آن جمله می‌توان به تپه باستانی تل نقاره‌خانه، آتشکده، تل خاموش، قنات سرمشهد، تل خندق و کاروانسرای کوشک اشاره کرد، در 6 کیلومتری شمال‌شرق روستا هم، باستان‌شناسان شهری کهن به نام «قندجان» را از دل خاک بیرون آورده‌اند که از تماشای آن پشیمان نخواهید شد.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: