روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
يكشنبه 05 خرداد 1398 / 21 رمضان 1440 / a 26 May 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه نوروز 88
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 27 اسفند 1387 - ساعت 15:05
شماره خبر: 100901652388
مدودف
چهره پنهان پوتين
دیمیتری آناتولوویچ مدودف، سیاستمدار و تاجر روس است. او به عنوان معاون اول نخست وزیر روسیه در 14 نوامبر سال 2005 انتخاب شد. مدودف همچنین سرپرست کمیسیون گازپروم است و این دومین بار از سال 2000است که وی این پست را بر عهده دارد. مدودف در سال 1987 از دانشگاه لنینگراد مدرک کارشناسی خود را اخذ کرد و در سال 1990 دکترای خود را در زمینه حقوق خصوصی از همان دانشگاه دریافت نمود. او بین سال‌های 1991 تا 1999 استاد دانشگاه سنت‌پترزبورگ بود. در سال‌های 1991 تا 1996 مدودف کارشناس حقوقی شهردار سنت پترزبورگ ولادیمیر پوتین در امور خارجی بود. در نوامبر سال 1993 او به عنوان سرپرست امور حقوقی شرکت للیمپ پالپ و همچنین صنایع چوب سنت پترزبورگ انجام وظیفه می‌کرد. او برای کمپانی للیمپ پالپ تا سال 1999 خدمت کرد. مدودف در نوامبر سال 1999 به کابینه ولادیمیر پوتین راه پیدا کرد و دسامبر همان سال به عنوان معاون سرپرست هیات ریاست جمهوری شروع به کار کرد.

از تجارت تا معاونت نخست‌وزیری

در سال‌های 2001- 2000 او به عنوان سرپرست گازپروم انتخاب شد. سپس در سال‌های 2002-2001 معاون سرپرست گاز پروم شد و دوباره در ژوئن سال 2002 ریاست گازپروم را بر عهده گرفت. او الکساندر ولشین را در اکتبر سال 2003 رئیس هیات گاز پروم انتخاب کرد. در نوامبر سال 2005 ولادیمیر پوتین مدودف را به سمت‌های معاون اول نخست وزیر و معاون اول رئیس پروژه‌های ملی منصوب کرد.

از مدودف می‌توان به عنوان یک سیاستمدار لیبرال، مدیر و همچنین شخصی وفادار به پوتین نام برد. بسیاری براین باورند که مدودف می‌تواند به عنوان ادامه دهنده سیاست‌های پوتین کاندایدی انتخابات ریاست جمهوری در سال 2008 شود.

مدودف متاهل است و دارای یک پسر به نام لیا است. او همچنین یکی از نویسندگان کتاب حقوق مدنی است که اولین بار در سال 1991 به چاپ رسید.


دیمیتری مدودف کیست؟

دیمیتری مدودف، رئیس جمهور منتخب روسیه، در مبارزات انتخاباتی، خود را فردی تحت‌الحمایه ولادیمیر پوتین معرفی کرد و به محض آن‌که پیروزی او در انتخابات مسجل شد از نزدیکی به سیاست‌های مرشد خود صحبت به میان آورد. مدودف می‌گوید: رئیس جمهور مواضع اصلی داخلی و سیاست خارجی را تعیین می‌کند. او فرمانده کل قوا است. در حالی‌که دولت مسوول تمام فعالیت‌های اقتصادی است. » با این حال به نظر می‌رسد هنوز جا برای تعریف مجدد اختیارات هر منصب وجود دارد.

مدودف اولین معاون ولادیمیر پوتین بود و ریاست شرکت دولتی گازپروم را نیز به عهده داشت که انحصار گاز روسیه را در اختیار دارد. اما ارتباط مدودف با پوتین بسیار پیشتر از این، مشخص بود.

دیمیتری مدودف که اکنون 42 سال دارد، به‌عنوان یک وکیل در لنینگراد (که اکنون سنت پیترزبورگ نامیده می‌شود) تحصیل کرد. او که فرزند یک استاد دانشگاه بود در دهه 90 میلادی در دانشگاه سنت پیترزبورگ به رتبه دستیاری دست یافت. در همان زمان او وارد شورای شهر نیز شد و به عنوان مشاور و کارشناسی که برای شهردار کار می‌کند، به تیم روابط عمومی ولادیمیر پوتین نیز پیوست.

نفوذی پوتین: آقای پوتین هنگام حمایت از او به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری متذکر شد که سابقه آشنایی این دو به 17 سال می‌رسد. اما برخلاف آقای پوتین، دیمیتری مدودف هیچ زمینه‌ای در دستگاه‌های اطلاعاتی اتحاد جماهیر شوروی یا روسیه نداشت.

زمانی که ولادیمیر پوتین پس از بوریس یلتسین راهی کاخ ریاست جمهوری روسیه شد، مدودف نیز پس از آن‌که مسوولیت ستاد انتخاباتی ولادیمیر پوتین را در سال 2000 به عهده گرفت، همراه او به عنوان معاون راهی کاخ کرملین شد. پوتین هم به نوبه خود نقشی عمده در برنامه‌های انتخاباتی مدودف ایفا کرد و تصویر او در یک پوستر انتخاباتی در کنار مدودف منتشر شده بود، و در زیر پوستر این عبارت به چشم می‌خورد: با هم پیروز خواهیم شد.

دیمیتری مدودف در مبارزات انتخاباتی حاضر به شرکت در مناظره‌های تلویزیونی نشد و گفت این کار باعث تبلیغات برای دیگر رقبا خواهد شد.


تجربه سیاسی

او به محض ورود به کرملین نقشی مهم را در گازپروم به عهده گرفت. سفر ماه فوریه او به صربستان نه تنها موقعیتی برای تکرار موضع دولت روسیه در قبال مساله کوزوو بود، بلکه در این سفر او توانست با امضای معاهده ای، راه را برای ساخت یک خط لوله کلیدی گاز هموار سازد.

شاید مهم‌ترین رویدادی که به کسب اعتبار برای او منجر شد، حضور او درسمت معاون اول رئیس جمهور و در اختیار گرفتن پروژه‌های ملی بود. اقدامات عمده‌ای در بخش کشاورزی، بهداشت و آموزش و همچنین برنامه‌ای برای افزایش نرخ تولد تحت نظر او انجام شد.

او در حمایت از خانواده‌هایی که کودکان بی‌سرپرست را به فرزندخواندگی قبول می‌کنند و راه‌انداختن آموزش پیش از دبستان فردی پیشرو محسوب می‌شود. او همچنین به ترمیم روابط دولت با میلیاردر‌هایی که در دوران یلتسین به ثروت خود دست یافته بودند، کمک کرد. او در ژانویه سال 2007 در مجمع عمومی تجارت جهانی در داووس گفت: «هدف ما ایجاد شرکت‌های بزرگ روسی و حمایت از آنها در فعالیت‌های اقتصادی خارجی است.»

مدودف گفته بود دولت در کار شرکت‌ها دخالت نخواهد کرد و تلاش خواهد کرد تا سرمایه‌گذاری خارجی را حتی در شرکت‌های دولتی جذب کند. دیمیتری مدودف عضو هیچ حزب سیاسی نیست، ایدئولوژی را مضر می‌داند و علاقه‌ای ندارد به او برچسب سیاسی زده شود.

اما او موکدا خود را یک دموکرات می‌داند: « ما خوب می‌دانیم که هیچ دولت غیر دموکراتیکی تنها به یک دلیل رشد و شکوفایی واقعی نداشته است؛ آزادی از فقدان آزادی بهتر است.»

زندگی خصوصی: دیمیتری مدودف پیش از انتخابات ریاست جمهوری به مجله خبری ایتوگی گفت اجدادش از جمله کارگر مزرعه، آهنگر و کلاه‌دوز بوده‌اند. در این مصاحبه او شرح داده بود که چگونه در خانه‌ای 40 متری در حومه سنت پیترزبورگ بزرگ شده و رویای خریدن شلوار جین و موسیقی گروه‌های پینک فلوید و دیپ پرپل را در سر می‌پرورانده است. رویای او وقتی محقق شد که گروه دیپ پرپل در فوریه 2008 در کاخ کرملین کنسرتی به مناسبت پانزدهمین سالگرد تاسیس گازپروم اجرا کرد.

او در نوجوانی عاشق همسر کنونی خود شد که اسوتلانا نام دارد. مدودف شرح داده بود که چگونه برای تامین هزینه دانشگاه رفتگری می‌کرد و در یک پروژه ساختمانی به عنوان کارگر مشغول به کار بود. او در 23 سالگی به تصمیم خود در کلیسای ارتودوکس روسیه غسل تعمید یافت و می‌گوید از آن زمان «زندگی تازه‌ای در من آغاز شد.»

گروه بین‌الملل 


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: