روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
سه شنبه 20 آذر 1397 / 02 ربيع الآخر 1440 / a 11 Dec 2018
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه نوروز 88
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 27 اسفند 1387 - ساعت 14:44
شماره خبر: 100901652935
2 هزار نقطه حادثه‌خيز بر سر راه مسافران نوروزي
جاده پيچيد ، تو نپيچيدي
نوروز در راه است و بسیاری خانواده‌ها از هم‌اکنون در حال برنامه‌ریزی برای گذران تعطیلات نوروزی هستند. در میان تمام برنامه‌های ریز و درشتی که خانواده‌های ایرانی برای ایام نوروز خود تدارک می‌بینند، سفرهای نوروزی همواره سهم ویژه‌ای در سبد تعطیلات نوروزی بسیاری از خانواده‌های ایرانی داشته است. نمی‌دانیم اکنون که این گزارش را می‌خوانید در کدام شهر ساکن هستید و برنامه‌تان برای نوروز امسال چیست اما اگر بار سفر بسته‌اید و هوای گشت و گذار به سرتان زده است، پیشنهاد می‌کنیم قبل از این که پشت فرمان خودرویتان بنشینید و سفرتان را آغاز کنید، دقایقی هر چند کوتاه وقت بگذارید و به این گزارش هم نگاهی بیندازید.

اگر چه سخن گفتن از ضرورت دقت و احتیاط هنگام رانندگی، رعایت قوانین و خودداری از سرعت غیرمجاز برای سپری کردن سفری ایمن و سلامت برای مسافران نوروزی، تکراری به نظر رسد که شاید از حوصله بسیاری از خوانندگان چنین مطالبی خارج باشد اما آمار 27 هزار کشته در تصادفات رانندگی هر ساله، آمار چندصد نفری مرگ و میر ناشی از تصادفات در سفرهای نوروزی در اثر واژگونی خودرو، خستگی و خواب‌آلودگی رانندگان، سرعت غیرمجاز، حرکات مخاطره‌آمیز و ... بیانگر این واقعیت است که هر چه از خطری که در کمین مسافران نوروزی در جاده‌هاست بگوییم باز هم کم است و همچنان باید گفت و هشدار داد.

براساس آمارهای موجود در ایران تقریبا 90 درصد سفرهای مردم از طریق جاده‌ها و به صورت زمینی انجام می‌شود. حجم بالای سفرهای زمینی، تصادفات متعدد در کشور که آمار آن را برابر با کشته‌های یک زلزله مهیب یا یک دوره جنگ چندین ساله دانسته‌اند، موضوعی تکراری است که بارها و بارها از سوی مسوولان اعلام شده است.

اگرچه برخی کارشناسان و صاحب‌نظران در حوزه ترافیک و حمل و نقل معتقدند اعلام مستمر میزان تصادفات و آمار مرگ و میر حوادث رانندگی بدون توجه به ظرافت‌ها و ظرفیت‌های تاثیرگذار اطلاع‌رسانی و تاثیرات تبلیغی آن، بازدارندگی این آمار را از میان می‌برد و موجب می‌شود مردم ندانند و نتوانند به درک واقعی از اتفاقات تلخی که هر ساله در جاده‌های کشور رخ می‌دهد دست یابند، اما چه مردم، کارشناسان و مسوولان به درک واقعی از تلفات تصادفات رانندگی دست یابند و چه دست نیابند، تمایل به رانندگی در کشور بخصوص با خودروهای شخصی روز به روز افزایش می‌یابد و در کنار تسهیلات شرکت‌های خودروساز برای فروش اقساطی محصولات خود به متقاضیان از یکسو، اشتیاق رانندگان جوان به تخلیه هیجانات درونی خود در قالب رانندگی‌های خطرساز و حادثه‌آفرین و عدم رشد راه‌ها و محورهای مواصلاتی، منطبق نبودن با استانداردهای جهانی راه، وجود بیش از 2 هزار نقطه حادثه‌خیز و ناامن در جاده‌های کشور و عدم امکان رقابت دیگر راه‌های مسافرت از جمله مسافرت ریلی و هوایی با مسافرت‌های زمینی و جاده‌ای، از سوی دیگر، همگی دست در دست یکدیگر می‌دهند تا سالانه بیش از 20 هزار نفر از هموطنانمان در اثر تصادفات رانندگی جان خود را از دست بدهند و مرگ و میر در اثر تصادفات رانندگی دومین عامل مرگ در ایران شناخته شود.

تنها براساس آمارهای موجود در ایام نوروز سال 84، یک هزار و 487 نفر از هموطنانمان بر اثر حوادث رانندگی جان باختند که این تعداد3 برابر آمار تصادفات جاده کشور سوئیس در سال 2005 بوده است.

کنترل آن‌لاین جاده‌ها

بهره‌گیری از ابزار و تجهیزات الکترونیک در جاده‌های کشور در ایام نوروز امسال نسبت به سال‌های گذشته رشد چشمگیری یافته است. در این راستا، فرمانده پلیس راه کشور از بکارگیری دوربین‌های ویژه و تجهیز بخش قابل توجهی از جاده‌های کشور به سیستم مونیتورینگ به منظور کنترل دقیق‌تر تردد خودروها در جاده‌ها خبر می‌دهد. سرهنگ علیرضا اسماعیلی با بیان این که نوروز امسال پلیس راه با استفاده از دو نوع دوربین در جاده‌های کشور به کنترل تردد خودروها و برخورد با رانندگان متخلف خواهد پرداخت، می‌گوید: هم‌اکنون مجموعه‌ای از دوربین‌های ثبت تخلف در جاده‌ها و محورهای مختلف سطح کشور نصب شده‌اند که با رویت رانندگانی که با سرعت غیرمجاز تردد می‌کنند از این خودروها به همراه شماره پلاکشان عکسبرداری کرده و با ارسال این اطلاعات به مرکز اجراییات و ثبت تخلفات، قبض جریمه با عکس مورد نظر به نشانی راننده متخلف ارسال می‌شود.

اما در روش جدیدتر با راه‌اندازی سایتی در مرکز پلیس راه کشور، امکان رویت اکثر جاده‌ها به صورت مونیتورینگ بوجود آمده است. ویژگی مثبت این سیستم در این است که با کنترل آن‌لاین جاده‌های تحت پوشش در صورتی که خودرویی به هر دلیل دچار مشکل شده باشد یا حرکات مشکوک و مخاطره‌آمیز همچون سرعت غیرمجاز داشته باشد بلافاصله