روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
چهارشنبه 29 اسفند 1397 / 13 رجب 1440 / a 20 Mar 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه نوروز 88
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 27 اسفند 1387 - ساعت 14:44
شماره خبر: 100901652935
2 هزار نقطه حادثه‌خيز بر سر راه مسافران نوروزي
جاده پيچيد ، تو نپيچيدي
نوروز در راه است و بسیاری خانواده‌ها از هم‌اکنون در حال برنامه‌ریزی برای گذران تعطیلات نوروزی هستند. در میان تمام برنامه‌های ریز و درشتی که خانواده‌های ایرانی برای ایام نوروز خود تدارک می‌بینند، سفرهای نوروزی همواره سهم ویژه‌ای در سبد تعطیلات نوروزی بسیاری از خانواده‌های ایرانی داشته است. نمی‌دانیم اکنون که این گزارش را می‌خوانید در کدام شهر ساکن هستید و برنامه‌تان برای نوروز امسال چیست اما اگر بار سفر بسته‌اید و هوای گشت و گذار به سرتان زده است، پیشنهاد می‌کنیم قبل از این که پشت فرمان خودرویتان بنشینید و سفرتان را آغاز کنید، دقایقی هر چند کوتاه وقت بگذارید و به این گزارش هم نگاهی بیندازید.

اگر چه سخن گفتن از ضرورت دقت و احتیاط هنگام رانندگی، رعایت قوانین و خودداری از سرعت غیرمجاز برای سپری کردن سفری ایمن و سلامت برای مسافران نوروزی، تکراری به نظر رسد که شاید از حوصله بسیاری از خوانندگان چنین مطالبی خارج باشد اما آمار 27 هزار کشته در تصادفات رانندگی هر ساله، آمار چندصد نفری مرگ و میر ناشی از تصادفات در سفرهای نوروزی در اثر واژگونی خودرو، خستگی و خواب‌آلودگی رانندگان، سرعت غیرمجاز، حرکات مخاطره‌آمیز و ... بیانگر این واقعیت است که هر چه از خطری که در کمین مسافران نوروزی در جاده‌هاست بگوییم باز هم کم است و همچنان باید گفت و هشدار داد.

براساس آمارهای موجود در ایران تقریبا 90 درصد سفرهای مردم از طریق جاده‌ها و به صورت زمینی انجام می‌شود. حجم بالای سفرهای زمینی، تصادفات متعدد در کشور که آمار آن را برابر با کشته‌های یک زلزله مهیب یا یک دوره جنگ چندین ساله دانسته‌اند، موضوعی تکراری است که بارها و بارها از سوی مسوولان اعلام شده است.

اگرچه برخی کارشناسان و صاحب‌نظران در حوزه ترافیک و حمل و نقل معتقدند اعلام مستمر میزان تصادفات و آمار مرگ و میر حوادث رانندگی بدون توجه به ظرافت‌ها و ظرفیت‌های تاثیرگذار اطلاع‌رسانی و تاثیرات تبلیغی آن، بازدارندگی این آمار را از میان می‌برد و موجب می‌شود مردم ندانند و نتوانند به درک واقعی از اتفاقات تلخی که هر ساله در جاده‌های کشور رخ می‌دهد دست یابند، اما چه مردم، کارشناسان و مسوولان به درک واقعی از تلفات تصادفات رانندگی دست یابند و چه دست نیابند، تمایل به رانندگی در کشور بخصوص با خودروهای شخصی روز به روز افزایش می‌یابد و در کنار تسهیلات شرکت‌های خودروساز برای فروش اقساطی محصولات خود به متقاضیان از یکسو، اشتیاق رانندگان جوان به تخلیه هیجانات درونی خود در قالب رانندگی‌های خطرساز و حادثه‌آفرین و عدم رشد راه‌ها و محورهای مواصلاتی، منطبق نبودن با استانداردهای جهانی راه، وجود بیش از 2 هزار نقطه حادثه‌خیز و ناامن در جاده‌های کشور و عدم امکان رقابت دیگر راه‌های مسافرت از جمله مسافرت ریلی و هوایی با مسافرت‌های زمینی و جاده‌ای، از سوی دیگر، همگی دست در دست یکدیگر می‌دهند تا سالانه بیش از 20 هزار نفر از هموطنانمان در اثر تصادفات رانندگی جان خود را از دست بدهند و مرگ و میر در اثر تصادفات رانندگی دومین عامل مرگ در ایران شناخته شود.

تنها براساس آمارهای موجود در ایام نوروز سال 84، یک هزار و 487 نفر از هموطنانمان بر اثر حوادث رانندگی جان باختند که این تعداد3 برابر آمار تصادفات جاده کشور سوئیس در سال 2005 بوده است.

کنترل آن‌لاین جاده‌ها

بهره‌گیری از ابزار و تجهیزات الکترونیک در جاده‌های کشور در ایام نوروز امسال نسبت به سال‌های گذشته رشد چشمگیری یافته است. در این راستا، فرمانده پلیس راه کشور از بکارگیری دوربین‌های ویژه و تجهیز بخش قابل توجهی از جاده‌های کشور به سیستم مونیتورینگ به منظور کنترل دقیق‌تر تردد خودروها در جاده‌ها خبر می‌دهد. سرهنگ علیرضا اسماعیلی با بیان این که نوروز امسال پلیس راه با استفاده از دو نوع دوربین در جاده‌های کشور به کنترل تردد خودروها و برخورد با رانندگان متخلف خواهد پرداخت، می‌گوید: هم‌اکنون مجموعه‌ای از دوربین‌های ثبت تخلف در جاده‌ها و محورهای مختلف سطح کشور نصب شده‌اند که با رویت رانندگانی که با سرعت غیرمجاز تردد می‌کنند از این خودروها به همراه شماره پلاکشان عکسبرداری کرده و با ارسال این اطلاعات به مرکز اجراییات و ثبت تخلفات، قبض جریمه با عکس مورد نظر به نشانی راننده متخلف ارسال می‌شود.

اما در روش جدیدتر با راه‌اندازی سایتی در مرکز پلیس راه کشور، امکان رویت اکثر جاده‌ها به صورت مونیتورینگ بوجود آمده است. ویژگی مثبت این سیستم در این است که با کنترل آن‌لاین جاده‌های تحت پوشش در صورتی که خودرویی به هر دلیل دچار مشکل شده باشد یا حرکات مشکوک و مخاطره‌آمیز همچون سرعت غیرمجاز داشته باشد بلافاصله قبل از این که راننده خودروی مذکور موجب بروز حادثه‌ای شود، با ابلاغ به نزدیک‌ترین تیم سیار پلیس راه از ادامه تردد آن جلوگیری کرده و به این ترتیب از بروز حوادث و تصادفات رانندگی مرگبار پیشگیری می‌شود.

صدور پرینت عکس خودرو برای رانندگان معترض

سرهنگ اسماعیلی با اشاره به مزیت‌های دیگر سیستم جدید کنترلی پلیس راه کشور می‌گوید: مهم‌ترین مزیت سیستم جدید این است که اگر راننده‌ای نسبت به تخلف خود اعتراض داشته باشد از طریق مونیتوری که تیم‌های سیار پلیس راه به آن مجهز هستند امکان دادن پرینتی از عکس خودروی متخلف به راننده معترض وجود دارد. به این ترتیب ضمن جلوگیری از خطای دید و افزایش دقت پلیس، مردم نیز اطمینان پیدا می‌کنند که عوامل پلیس آگاهانه و تجهیزات به روز و الکترونیک تخلفات را کنترل و ثبت می‌کنند. در واقع این سیستم کمک می‌کند تا حتی در صورت عدم رویت ماموران پلیس راه همچنان رانندگان حضور و کنترل پلیس را بر نحوه رانندگی خود و رعایت قوانین و مقررات رانندگی حس کنند.

به گفته فرمانده پلیس راه کشور این تجهیزات یک ماه است که وارد بدنه پلیس راه شده و با فعال شدن کریدور شاهرود  سبزوار از نیمه اسفندماه با مشاهده هر نوع رفتار غیرمتعارف رانندگان سریعا به تیم‌های گشت ابلاغ و خودروی متخلف متوقف خواهد شد.

برای مردن عجله نکنید!

اما سرهنگ اسماعیلی به نکته مهم و جالبی اشاره می‌کند و آن اینکه بین یک سفر تفریحی با یک ماموریت کاری در سفرهای نوروز تفاوت قائل شوید. زیرا بسیاری از مسافران تصور می‌کنند که تنها وقتی به شهر مورد نظر خود می‌رسند، مسافر هستند در حالی که از همان لحظه خروج از منزل و در طول مسیر با مناظر و زیبایی‌های جاده و راه‌هایی مواجه می‌شوند که می‌توانند از لحظه‌لحظه آن به گونه‌ای بهره ببرند که در کنار آن سفر ایمنی را برای خانواده خود رقم بزنند به این ترتیب علاوه بر این که کمتر خسته می‌شوند و از عجله پرهیز می‌کنند. از بروز بخش قابل توجهی از تصادفات که ناشی از بی‌توجهی به جاده است، جلوگیری می‌کنند اما در مقابل این تصور که به عنوان مثال چون تنها 3 روز برای این سفر وقت دارند پس بنابراین باید بقدری سریع رانندگی کنند که تا پایان شب به شهر مورد نظر برسند تا روزهای بیشتری از تعطیلات را در آن شهر سپری کنند، موجب می‌شود که بی‌احتیاطی و خطر تصادفات مرگبار را به جان بخرند.بنابراین ضروری است رانندگان بخصوص در جاده‌ها و مسیرهایی که قصد دارند برای نخستین بار در ایام نوروز رانندگی در آن را تجربه کنند، سعی کنند به اطلاعات دقیقی از وضعیت آن جاده، پیچ‌ها و گردنه‌های خطرناک آن بدست بیاورند، این که چند کیلومتر است، از چه مسیرهایی عبور می‌کنند، نزدیک‌ترین کمپ‌های استراحت بین راه کجاست و صدها اطلاعات دیگر که شناخت بهتری از مسیر به راننده می‌‌دهد، بدست آورند.

آماده‌باش شبانه‌روزی پلیس‌راه

در عین حال تمام عوامل پلیس راه در ایام تعطیلات نوروزی شبانه‌روزی در آماده‌باش کامل هستند و از آنجا که هنوز شرایط و امکانات پلیس راه به گونه‌ای نیست که با عدم حضور فیزیکی ماموران امکان کنترل تمام جاده‌ها و راه‌های کشور وجود داشته باشد، بنابراین از هم‌اکنون باید بگوییم ایام تعطیلات نوروزی روزهای سخت و طاقت‌فرسایی برای نیروهای پلیس راه و خانواده آنها خواهد بود.

توقیف خودرو و گواهینامه مجازات ‌عشق سرعت‌ها

اما لازم است یک هشدار و تذکر جدی هم به رانندگان عشق سرعت بدهیم و آن این که اگر دلتان نمی‌خواهد که وقتی با هیجان زیاد و با سرعت غیرمجاز در جاده‌ها در حال رانندگی هستید و بدون این‌که حتی ذره‌ای به عواقب این نوع رانندگی وحشتناک‌تان که هم با جان خود و هم سایر رانندگان بازی می‌کند، فکر کنید، ناگهان در پیچ یکی از جاده‌ها توسط گشت‌های پلیس راه متوقف شوید و بعد هم به دلیل این که خودرویتان قرار است تا مدتی به پارکینگ منتقل شود از همانجا مجبور شوید بقیه مسیر را با اتوبوس یا هر سواری دیگری طی کنید، پس بهتر است در نوروز امسال آرام و با سرعت مجاز برانید. فرمانده پلیس راه کشور در این باره از برخورد جدی با رانندگانی که در نوروز امسال‌هنگام رانندگی مرتکب حرکات پرخطر از جمله سرعت غیرمجاز می‌شوند، خبر می‌دهد و می‌گوید: با مشاهده این رانندگان متخلف ضمن توقف خودروی آنها و انتقال وسیله نقلیه‌شان به پارکینگ تا 7 روز در صورتی که این تخلف سومین تخلف آنها در طول یک سال باشد، گواهینامه‌شان نیز ضبط خواهد شد.در عین حال نوروز امسال در جاده‌ها مبلغ جریمه برخی تخلفات رانندگی براساس مصوبه قانونی افزایش می‌یابد که قابل اجرا خواهد بود.

جریمه 30 هزار تومانی سرعت غیرمجاز در جاده‌ها

همچنین همزمان با آغاز طرح نوروزی پلیس راهنمایی و رانندگی از 25 اسفندماه کیت‌های جدید بزاقی تست اعتیاد در جاده‌های کشور در اختیار ماموران پلیس راه قرار می‌گیرد تا با انجام آزمایش از رانندگان وسایل نقلیه عمومی مشکوک و خودروهای شخصی که مرتکب تخلفات حادثه‌ساز شده باشد، ظرف چند دقیقه اعتیاد راننده به هر نوع ماده مخدر، مواد روانگردان و همچنین مصرف مشروبات الکلی مشخص شود.

کنترل اتوبوس‌ها در جاده‌ها با GPS

به کارگیری تجهیزات و ابزارهای به روز الکترونیک مانند سیستم ردیاب ماهواره‌ای GPS در ناوگان بار و مسافر طی دو سال اخیر توانسته است نقش موثری در کاهش مرگ و میر تصادفات ایفا کند. به طوری که براساس آخرین آمار کشته‌های تصادفات وسایل نقلیه عمومی مسافربری در سال‌جاری 15 درصد و تصادفات این وسایل نقلیه نیز حدود 13 درصد کاهش یافته است که به جرات می‌توان گفت این امر مدیون استفاده از سیستم سرعت‌نگار ماهواره‌ایGPS همراه با توجه مدیران فنی نسبت به سلامت خودروها از شهریورماه سال گذشته با همکاری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در کنار آموزش و ارتقای فرهنگ رانندگان بوده است. هم‌اکنون 76 هزار وسیله نقلیه عمومی در کشور مجهز به این سیستم است که قرار است تا نیمه اول سال 88 تمام 280 هزار کامیون کشور نیز مجهز به این سامانه شوند. هنگامی که این وسایل نقلیه شامل اتوبوس و کامیون از مقابل پاسگاه و پلیس راه عبور می‌کند یا گشت پلیس راه پشت خودروی مورد نظر قرار می‌گیرد به طور خودکار تمام اطلاعات آن بر روی سامانه پلیس نمایش داده می‌شود. در صورتی که خودروی مذکور مرتکب تخلفی شده باشد از ادامه حرکتش جلوگیری خواهد شد.

نقاط حادثه‌خیز را بشناسید

براساس اعلام مراکز پلیس راه نیروی انتظامی و راهداری بین دو تا سه هزار نقطه حادثه‌خیز و خطرآفرین در جاده‌های کشور وجود دارد که کوچک‌ترین غفلت و بی‌توجهی از سوی برخی رانندگان بی‌احتیاط کافی است تا در هر یک از این نقاط حادثه و تصادفی مرگبار را رقم بزند.

قصد ما دراین گزارش شناساندن تمام این نقاط حادثه‌خیز نیست چرا که امری غیرممکن و از حوصله و تحمل خوانندگان این گزارش نیز خارج است اما تلاش می‌کنیم با ذکر نمونه‌هایی از این نقاط، در محورهای پرتردد کشور، از شما بخواهیم هنگام نزدیک شدن به این نقاط حساس، با احتیاط و دقت بیشتری برانید.

محور چالوس: در طول این محور خطر ریزش سنگ و بهمن وجود دارد.

محور هراز: بویژه در نقاط پرتگاهی امامزاده هاشم (ع)‌ و پلور

دو تا سه هزار نقطه حادثه‌خیز و خطرآفرین در جاده‌های کشور وجود دارد و کوچک‌ترین غفلتی از سوی برخی رانندگان بی‌احتیاط، کافی است تا در هر یک از این نقاط تصادفی مرگبار رقم خورد

محور رودهن به آمل

قزوین  - رشت

گردنه حیران در اردبیل

گردنه رخ در جاده شهرکرد به اصفهان

گردنه زاغه، رازان و زالیان در محور خرم‌آباد به تهران

محور دره‌شهر به آبدانان در ایلام

جاده خلخال به اسالم

راه سقز  سنندج منتهی الیه پل سنته

محور قوچان به چناران

محور گناباد به بیدخت در استان خراسان رضوی

محور آزادشهر به شاهرود

سه‌راهی اصفهانک در محور اصفهان  نائین

پیچ تفت سرخ جاده اصفهان  اردستان

پیچ مهرآباد در محور کاشان  قم

پیچ دوم در محورقدیم قم به کاشان

محور مشهد اردهال پل ضارود

محور مشهد اردهال سه‌راهی نیاسر

گردنه ملااحمد جاده فرعی ورزنه

گردنه ملااحمد  شیب تند حدفاصل تقاطع جاده ورزنه به سمت شهرستان نائین

پیچ افتخاریه محور اصفهان شهرضا

پیچ بردکان

پیچ گردنه پشته در محور اصفهان به شیراز

پیچ مقصودبیک محور شهرضا  آباده

کمربندی سمیرم

گردنه پوده در محور اصفهان  شیراز

دوربرگردان گلپایگان به سمت دلیجان

پیچ تلخ آب در محور سمنان  گرمسار

پیچ دربند در محور سمنان  شهمیرزاد

پیچ خزامی در محور آبادان به دلیل کم‌عرض و دوبانده بودن

محور هفتکل به دلیل داشتن پیچ‌های تند و سراشیبی و عرض کم جاده

محور اندیمشک  خرم‌آباد به دلیل پیچ‌های تند و شیب‌دار

پیچ گور حسنعلی در محور اندیمشک  خرم‌آباد

سه‌راهی کله‌سر در محور اردبیل  آستارا

پیچ آبی بیگلو در محور اردبیل  آستارا

پیچ‌های سربازوطن در محور اردبیل  مغان

سه‌راهی کرملو، سه‌راهی انبار نفت در محور اردبیل  مغان به دلیل دید بسیار کم و عدم وجود چراغ چشمک‌زن.

پیچ دوم سرعین و پیچ ایلانجیق در محور اردبیل  سراب

پیچ تندآباد و پیچ فاراب در محور خلخال

پیچ مقصودلو در محور سربند

محور قزوین - رشت تقاطع نسیم شمال

محور قزوین - تاکستان

شامی شاپ  آبگرم در محور قزوین  همدان

محور بوئین‌زهرا در مسیر قزوین  تهران

محور الموت و قزوین آبیک در مسیر قزوین  تهران

کمربندی قم - کاشان، محور قم سلفچگان باند شمالی و جنوبی و محور قدیم

سلفچگان - ساوه در مسیر برگشت

محور اراک - سلفچگان

اتوبان قم - تهران باند شرقی و غربی

اتوبان قم - کاشان باند غربی

پیچ طغرور در محورگارژران

پیچ‌های قبل و بعد از روستای قلعه‌چم

پیچ باقرآباد در محور گارژران

پیچ بمانی در محور میناب - جاسک

گردونه ذرتو در محور اصلی بندرعباس - سیرجان

پیچ‌های تند محور مینودشت - گالیکش در استان گلستان

ابتدای پیچ شهر سوخته در محور زابل - زاهدان

گردنه مورگاه در محور یاسوج

پیچ و سه‌راهی ورودی شهر طالقانک در محور خوزستان

پیچ قلعه حیدر در محور گناوه در استان بوشهر

پیچ شکم‌دره، پیچ جوانمرد، دو راهی ترشکان در محور میاندوآب  آذربایجان غربی

تنگه ارغوان در محور ایلام - مهران

گردنه بیخ دراز در محور فسا - داراب

گردنه موک و گردنه چک در محور شیراز - فسا

گردنه پنجه دراژ و تنگه ابوالحیات در محور شیراز - کازرون

جاده شیراز به نورآباد ممسنی

پوران محمدی


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: