روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
پنجشنبه 26 مهر 1397 / 07 صفر 1440 / a 18 Oct 2018
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه نوروز 88
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 27 اسفند 1387 - ساعت 15:04
شماره خبر: 100901653693
تاملي بر سايه روشن‌هاي باشگاه‌هاي بدنسازي
ضرب مرشد و حالا بازوهاي زورگير
اگر در گذشته‌های دور صدای ضرب مرشد و زنگ زورخانه ورود هر تازه واردی را به زورخانه که از تقدس خاصی برخوردار بود، خوش‌آمد می‌گفت و عطر صلوات و بانگ شعرهای حماسی که ریشه در باورها و ارزش‌های اعتقادی داشت، نوید جوانمردی می‌داد؛ امروزه به لطف زندگی ماشینی و آپارتمان‌نشینی تنها تعداد معدودی از این زورخانه‌ها که هر کدام مأمن جوانمردان و پهلوانان بود به یادگار باقی مانده است و شاید کسی دیگر صدای ضرب مرشد را نمی‌شنود و او نیز همانند کباده و میل‌های باستانی میاندار به سرنوشت تاریخ پیوند خورده است.

امروز اگر به جای زورخانه، آجرها یکی پس از دیگری روی هم قرار گرفته و قفسی به نام آپارتمان ساخته شده‌اند، اما در عوض باشگاه‌های شیک و مدرنی ساخته شده است که با بهره‌گیری از آخرین روش و متد و قرار گرفتن دستگاه‌های عجیب و غریب و فولاد سرد، اشتیاق به افزودن قطرسینه و بازوها همراه با مکمل‌های دارویی و تزریق هورمون در پستوی این باشگاه‌ها خود جذابیتی برای نوجوانان و جوانان دارد که نگو و نپرس.

اگر تا دیروز مرد میاندار در گود زورخانه از پیر و جوان برای کمک به دیگران مراسم گلریزان برگزار می‌کرد و داروندار و داشته‌های خود را ایثار می‌کرد، امروزه در باشگاه‌های بدنسازی همه در جستجوی لقب <مرد آهنین> هستند.

73 پرونده زورگیری و سرقت

با نگاهی به آمار و ارقام موجود در محاکم قضایی در سال جاری اگر بخواهیم به صورت دقیق اشاره کنیم 73 پرونده در ارتباط با زورگیری و سرقت تشکیل شده است که در یک سوی پرونده افراد تنومندی بوده‌اند که با بهره‌گیری از زور بازوی خود اقدام به سرقت کرده و در سوی دیگر مردم عادی و معمولی که می‌شود درمیان شاکیان از نوجوان 15 ساله تا پیرمرد 76 ساله را مشاهده کرد.

یکی از مهم‌ترین پرونده‌ها در ارتباط با 2 نفر از متهمانی بود که به نوعی با یک برنامه تلویزیونی درچند سال پیش معروف شده بودند. ماجرای این پرونده هنگامی در دستور کار ماموران قرار گرفت که زن جوانی با مراجعه به دادسرای جنایی با ارائه شکایتی بیان کرد، 2 مرد تنومند با ورود به محل سکونت او پس از ضرب و جرح و آزار و اذیت وی، اموالش را به سرقت برده‌اند. به دنبال این شکایت و با سرنخ‌هایی که در این ارتباط به دست آمد، ماموران پس از 2 ماه موفق شدند این دو متهم را دستگیر کنند. در پرونده دیگری شاهد بودیم 4‌‌ورزشکار رشته بدنسازی با تشکیل باند سرقت به‌صورت گسترده اقدام به کیف‌قاپی می‌کردند و در یک فقره از سرقت آنها با کمین در اطراف یکی از بانک‌های شمال تهران و شناسایی کسانی که پول دریافت می‌کردند به تعقیب مشتریان بانک رفته و اموالشان را سرقت می‌کردند. در یک مرحله از این سرقت‌ها با حمله به مرد سالخورده‌ای که با دریافت مقادیری پول از بانک خارج شده بود، وقتی مقاومت کرد، علاوه بر ضرب و جرح، لباس‌های او را از تن خارج کرده و به صورت عریان در خیابان رهایش ساختند و متواری شدند که سرانجام با پیگیری‌ها و تحقیقات بعدی از سوی پلیس آگاهی تهران متهمان دستگیر و پس از صدور قرار مجرمیت در شعبه 5 بازپرسی دادسرای جنایی تهران روان زندان شدند.

فرهنگ ورزشکاری

فخرالدین جعفرزاده، سرپرست دادسرای جنایی در ارتباط با هدفمند شدن ورزش در بخش‌های مختلف و به خصوص ورزش در باشگاه‌های بدنسازی می‌گوید: فرهنگ ما از غنای خاصی برخوردار است و در طول تاریخ می‌توان به پوریای‌ولی یا مرحوم تختی به عنوان یک نماد اشاره کرد، اما هیچ گاه برای ارتقای فرهنگ ارزشی و توجه دادن به این باورها اقدامی صورت نگرفته است.

از گذشته‌های دور تا امروز رویای نیرومند شدن به نوعی مورد توجه قرار داشته است، اما امروزه جوانی که ساعت‌ها وقت خود را در باشگاه‌های بدنسازی سپری می‌کند و مدام مقابل آینه با هر حرکت ورزشی چشم به عضله‌های خود دوخته است شاید نامی هم از پوریای ولی نشنیده باشد اما به کمک تبلیغات و بهره‌گیری از رسانه‌ها او آرنولد و رامبو را بیش از دیگران می‌شناسد و شاید یکی از آرزوهایش این باشد که او نیز بتواند روزی تبدیل به یک آرنولد یا رامبو شود؛ در حالی که اخلاق و توجه به آموزه‌های اخلاقی و ارزشی پایه ورزش است و هیچ تفاوتی نمی‌کند رشته ورزشی چه باشد.


سرقت از دانش‌آموزان

فاطمه فلاح، عضو کانون وکلا و وکیل چند مالباخته که اموال آنها از سوی یک سارق فعال و علاقه‌مند بدنسازی سرقت شده، می‌گوید: موکلان من عمدتا نوجوانانی هستند که از سوی سارق ورزشکاری، تلفن همراه،‌پول‌شان و ... به سرقت رفته است.

مرد سارق پس از پرسه زدن در اطراف مدارس و شناسایی دانش‌آموزانی که گوشی تلفن گرانقیمت همراه داشته‌اند به آنها حمله‌ور شده و اقدام به سرقت می‌کرد.

این وکیل دادگستری در ادامه می‌گوید: در پرونده اتهامی و با توجه به تحقیقات انجام شده این متهم دارای 3 فقره سابقه کیفری در ارتباط با سرقت و زورگیری است و تصور می‌کنم به دلیل وجود سوابق متعدد این بار مجازات سختی انتظار این فرد را می‌کشد.


ملوان زبل

علی دلداری، نماینده دادستان در دادگاه‌های کیفری نیز در خصوص سایه روشن‌های باشگاه‌های بدنسازی می‌گوید: باشگاه‌های بدنسازی باید تحت کنترل و مراقبت قرار گیرند، در این که این ورزش از جذابیت خاصی برخوردار است، تردیدی وجود ندارد، اما نباید فراموش کرد اگر با نگاه تساهل و تسامح به فعالیت آنها نگریسته شود لطمات جبران‌ناپذیری برای جوانان و نوجوانانی که در این باشگاه‌ها حضور پیدا می‌کنند، رقم خواهد خورد.

برای نمونه استفاده از مکمل‌های غذایی بدون هیچ‌گونه نظارت، تزریق آمپول برای حجیم شدن بازو و عضلات خود از مواردی است که در پاره‌ای اوقات موجب بروز مشکل می‌شود.

دلداری ادامه می‌دهد: جذابیت در این ورزش را می‌توان در تمام لایه‌ها و به خصوص قشر نوجوان شاهد بود و رسانه‌ها نیز به افزایش این جذابیت دامن می‌زنند.


اغفال چند نوجوان در باشگاه بدنسازی

اما در کنار اخبار گوناگونی که در ارتباط با سایه‌روشن‌های باشگاه‌های بدنسازی هر از گاه منتشر می‌شود اوایل سال جاری پلیس امنیت اعضای یک شبکه که در پوشش باشگاه بدنسازی اقدام به اغفال نوجوانان می‌کردند را دستگیر کرد.

موضوع این شکایت هنگامی در دستور کار ماموران پلیس امنیت اخلاقی قرار گرفت که زنی با مراجعه به کلانتری یوسف‌آباد با ارائه شکایتی عنوان کرد از چند روز پیش که فرزند 16 ساله او برای ورزش به یک باشگاه بدنسازی می‌رود، رفتارهایش تغییر کرده و گوشه‌گیر شده است به طوری که از خانه خارج نمی‌شود.

وقتی مکمل‌ها مورد بررسی قرار گرفت معلوم شد بسیاری از آنها که با برچسب‌های کشورهای اروپایی، در کشورهایی مانند پاکستان تولید می‌‌شود، استفاده‌کنندگان را دچار ضایعات جبران‌ناپذیری می‌کند

وی افزود: در چندین مرحله از فرزندم خواستم تا علت تغییر در رفتارش را توضیح دهد اما او هربار به بهانه‌ای از پاسخ گفتن طفره می‌رفت تا این‌که پس از اصرارهای فراوان بیان کرد از سوی یکی از مربیان خود در باشگاه بدنسازی مورد آزار و اذیت قرار گرفته است و این مربی او را تهدید کرده در صورتی که موضوع را برای کسی بازگو کند او را به قتل خواهد رساند. با تشکیل پرونده‌ای در این ارتباط موضوع در دستور کار ماموران پلیس امنیت قرار گرفت و مشخص شد مرد متهم به بهانه تاسیس باشگاه بدنسازی، پسربچه‌ها را اغفال و سپس به اتفاق 2‌نفر از دوستانش آنها را به منزل خود کشیده و مورد آزار و اذیت قرار می‌دهد.

با به دست آمدن این اطلاعات، موضوع به مقام قضایی گزارش شد و با دستور قضایی در این ارتباط هر سه متهم دستگیر و با شکایت خانواده چند نفر از قربانیان و مواجهه حضوری هر سه متهم به اعمال مجرمانه خود اعتراف کردند.

با صدور کیفرخواست برای این متهمان و حکم تعطیلی این باشگاه، پرونده به دادگاه ارسال شد تا در این خصوص حکم قانونی صادر شود.


مرگ با داروهای مکمل

سرهنگ عباسعلی محمدیان، رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ نیز در ارتباط با سایه‌روشن‌های باشگاه‌های بدنسازی می‌گوید: اگرچه این باشگاه‌ها با هدف پرکردن اوقات فراغت و ورزش فعالیت می‌کنند اما در پاره‌ای اوقات برخی از این باشگاه‌ها در حاشیه فعالیت خود اقدام به فعالیت‌های غیرقانونی می‌کنند که از جمله آن فروش مواد نیروزا و مکمل‌های غذایی است که متاسفانه در چند نمونه نیز شاهد بودیم فرد استفاده‌کننده از این مکمل‌ها جان خود را از دست داده است، سرهنگ محمدیان اضافه می‌کند: علاوه بر این موضوع در طول سال جاری چندین باند قاچاق مکمل‌های دارویی متلاشی شده‌اند که در بررسی و تحقیق معلوم شده است آنها از مواد غیربهداشتی و فاسد اقدام به فروش با برچسب‌های معروف می‌کرده‌اند.


مکمل‌های تقلبی

استفاده از مکمل‌ها در باشگاه‌های بدنسازی و طرفداران این نوع ورزش یکی از داغ‌ترین و بحث‌انگیزترین مسائلی است که مورد توجه قرار دارد. استفاده از مکمل‌ها طرفدارانی دارد که برخی به صورت افراط از آن استفاده می‌کنند و در کنار آن مخالفانی وجود دارد که عمدتا از اقشار پزشک هستند.

برخی مکمل‌ها به دلیل ترکیبات می‌توانند باعث رشد عضلات شود، اما وزارت بهداشت از مکمل‌ها و تولید آن حمایت نمی‌کند.

با بررسی اجمالی از سوی کارشناسان وزارت بهداشت اعلام شده است، مکمل‌های موجود در بازار عمدتا به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود و برخی نیز در زیرزمین‌ها با ترکیبات شیمیایی و فاسد روانه بازار می‌شود و فروشندگان نیز برای آن قیمت گزافی طلب می‌کنند.

در چندین مرحله وقتی مکمل‌ها مورد بررسی و تحقیق قرار گرفت معلوم شد بسیاری از آنها که با برچسب‌های مربوط به کشورهای اروپایی به بازار عرضه می‌شوند در کشورهایی مانند پاکستان تولید می‌‌شوند و قیمت آنها ارزان‌تر است و کسانی که از آنها به طور مداوم استفاده می‌کنند دچار ضایعات بعضا جبران‌ناپذیری می‌شوند.

دبیر ستاد مرکز اطلاع‌رسانی دارو و سموم وزارت بهداشت در‌این‌باره می‌گوید: مکمل‌ها و داروهای غیرمجاز عمدتا در خارج از چارچوب نظارتی وزارت بهداشت و در محل‌هایی مانند ناصرخسرو به فروش می‌رسد و این داروها دارای دو اثر اندروژیک و آنابولیک هستند.

اثر اندروژیک مستقیما باعث صدمات ثانویه جنسی برای مردان و اثر آنابولیک سبب عضله‌سازی و افزایش حجم بدن می‌شود و در حال حاضر هیچ دارویی در بازار یافت نمی‌شود که فقط اثر آنابولیک (افزایش عضلات) داشته باشد.


شاید ناکجا‌آباد

کلام آخر این‌که؛ استفاده از داروها و مکمل‌های غیرمجاز، در واقع روحیه انجام اعمال غیرقانونی را در نفس ورزشکار تقویت می‌کند. اگر به اخبار حوادث روزنامه‌ها نگاه کنیم به همان اندازه که به مکمل‌ها پرداخته می‌شود، شکایت‌هایی نیز در خصوص فعالیت باندهای زورگیری به چشم می‌خورد که عاملان آن هرکول‌هایی هستند که با بهره‌گیری از عضلات خود دست به اقدام مجرمانه زده‌اند.

اگر چه عده‌ای از ورزشکاران این رشته اقدام به ارتکاب جرم می‌کنند، اما جمع زیادی از ورزشکاران این رشته هستند که به آموزه‌های اخلاقی و اجتماعی بسیار پایبند هستند و حتی در چندین مورد نیز شاهد بودیم که آنها برای مقابله با افراد شروری که افراد ضعیف را مورد حمله قرار داده بودند با تکیه بر فرهنگ جوانمردی به دفاع از مردم برخاسته و خود نیز مجروح شده بودند و... .

به هر تقدیر سایه‌روشن‌های مربوط به باشگاه‌های بدنسازی همچنان ادامه دارد، اما نباید فراموش کرد در صورت عدم نظارت بهینه برخی از این مراکز ما را به ناکجاآباد می‌برد... .

ولی الله ناصری


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: