روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
چهارشنبه 29 اسفند 1397 / 13 رجب 1440 / a 20 Mar 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه نوروز 88
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 27 اسفند 1387 - ساعت 15:04
شماره خبر: 100901653938
مهريه هاي عجيب ،غريب و آشنا
رگ گردن مرد متورم شده است، زن و مرد جوان هر دو با هم حرف می‌زنند، تلاش‌های قاضی که اکنون با فریادهای زوج جوان کمی برافروخته به نظر می‌رسد بی‌نتیجه باقی می‌ماند، چند نفر از اطرافیان آنها نیز شروع به مشاجره با یکدیگر می‌کنند.
بار دیگر قاضی شعبه آنها را دعوت به آرامش می‌کند و ابتدا از زن جوان می‌خواهد تا دلیل دادخواست طلاق خود را بیان کند. زن جوان خطاب به قاضی می‌گوید: آقای قاضی از دست این مرد که به اصطلاح نام خود را شوهر گذاشته خسته شده‌ام، بگذریم که اول خود را تاجر فرش معرفی کرد و بعد معلوم شد که ویزیتوری می‌کند، اما به همین هم قانع بودم، اما رفتارهایش را دیگر نمی‌توانم تحمل کنم.

او نسبت به همه چیز و همه کس شک و تردید دارد و در 6 ماهی که از شروع زندگی مشترک ما می‌گذرد، لحظه‌ای روی آسایش و آرامش را ندیده‌ام و اکنون نیز 3 ماه است که او مرا در خانه زندانی کرده است و شرایطی برای من فراهم کرده که حتی والدینم نیز جرات حضور در خانه مرا ندارند.

بغض زن جوان می‌ترکد و با هر جمله‌ای که می‌گوید در سایه نگاه تحقیر‌آمیز شوهرش قرار می‌گیرد، او می‌‌گوید، نمی‌توانم با او زندگی کنم و او باید 500 سکه طلا را که مهریه من کرده است، پرداخت کند.

پس از اظهارات زن جوان، شوهر او نیز می‌گوید، دخالت‌های والدین همسرم از من سلب آسایش کرده و من قادر به پرداخت مهریه نیستم و اکنون حاضرم دادگاه هر حکمی صادر ‌کند بپذیرم و سپس ادامه می‌دهد، رفتن به زندان به مراتب بهتر از این است که بار دیگر با این زن زیر یک سقف زندگی کنم و ...

در جایی خوانده‌ام که انگلیسی‌ها در یک ضرب‌المثل می‌گویند: زندگی مشترک 3 دوره دارد، در دوره اول یعنی آشنایی و ازدواج مرد هرچه بگوید، همسرش پاسخ مثبت می‌دهد.

در دوره دوم زندگی این بار زن هرچه بگوید مرد پاسخ مناسب ارائه می‌کند، اما در دوره سوم زن و مرد باهم می‌گویند، اما این بار همسایه‌ها برای آرامش خود به آنها بله می‌گویند!


از بال مگس تا رز مشکی

با نگاهی به صفحات حوادث روزنامه‌ها هر از گاه اخباری درخصوص مهریه‌های عجیب و غریب به چشم می‌خورد که تا مدت ها در میان مردم نقل مجالس و محافل می‌شود.

زن جوان درخواست کرد تا همسرش مهریه او را که یک کیلو بال مگس بود در اختیارش قرار دهد. حال معلوم نیست بر چه اساس و پایه‌ای این مهریه در نظر گرفته شده است و از همان ابتدا معلوم بود که هیچ منطقی در ورای این نوع مهریه وجود ندارد و در صورت اصرار وی آقای داماد باید تمام عمر خود را به شکار مگس بپردازد و یک کیلو بال مگس تهیه و به وظیفه قانونی خود عمل کند. از سوی دیگر معلوم نیست حاصل این تلاش غیرممکن و غیرعقلانی چه دردی از عروس خانم که روز اول در پای سفره عقد قول داده با لباس سفید به خانه بخت رفته و با کفن از خانه شوهرش خارج شده، دوا خواهد کرد.

برای نمونه به برخی از مهریه‌هایی که در نوع خود جالب توجه و بعضا طنزآمیز است توجه کنید. 10‌‌هزار شاخه گل رز سیاه، 20 هزار توپ گلف، 2‌قوی سفید وحشی، هزار مرغ مینای سخنگو، چشمان آقای داماد، قلب، دست و پا، 5 هزار سکه طلا، هزار جلد کتاب خیلی نفیس و ...

رضا جعفری معاون دادستان در ارتباط با مهریه می‌گوید: مهریه حقوقی است که اسلام برای زن در نظر گرفته است و از روزگاران قدیم و در فرهنگ‌های مختلف تعاریف خاص خود را دارد.

واژه مهریه ابتدا یک کلمه عبری بوده است و از کلمه <موهار> به <مهر> تغییر پیدا کرده و از نگاه فقهی نیز مالی است که پس از نکاح و جاری شدن صیغه عقد، زوج باید آن را به زوجه خویش پرداخت کند.

در اصل وجود مهریه با تعاریفی که دارد ضامن بقای زندگی مشترک است تا زن بتواند در طول زندگی استقلال مالی داشته باشد.

معاون دادستان در ادامه تصریح می‌کند: متاسفانه برخی از مهریه‌های در نظر گرفته شده خارج از سنت و ارزش‌های جامعه است و این مهریه به گونه‌ای در نظر گرفته می‌شود که نه‌تنها استقلالی برای زوجه ندارد، بلکه بیشتر حالت لجبازی دارد. اگرچه ابتدا برای تضمین، برخی از مهریه‌ها در نظر گرفته می‌شود، اما عملا ضمانت پرداختی برای آن وجود ندارد.

متاسفانه برخی از مهریه‌های در نظر گرفته شده خارج از سنت و ارزش‌های جامعه است و این مهریه به گونه‌ای در نظر گرفته می‌شود که نه‌تنها استقلالی برای زوجه ندارد، بلکه بیشتر حالت لجبازی دارد

وی اضافه می‌کند: در نظر گرفتن این نوع مهریه‌ها و به خصوص مهریه‌های سنگین براساس شواهد موجود نه تنها تضمین بر دوام و قوام زندگی مشترک نیست، بلکه موجب بروز تنش می‌شود. برای نمونه در نظر گرفتن هزار سکه مهریه برای جوانی که با حقوق کارگری و کارمندی به زور چرخ زندگی خود را می‌گرداند، عملا امکانپذیر نیست و چون در قانون به عندالمطالبه بودن آن تاکید شده است، در صورتی که زوجه درخواست مهریه را نماید به دلیل تعهدی که از سوی زوج ارائه شده وی راهی زندان خواهد شد.


ماجرای زن شیاد

جعفری با اشاره به عدم توانایی در مهریه‌ها می‌گوید: در برخی از پرونده‌ها نیز شاهد هستیم زنی که با مهریه سنگین زندگی مشترک خود را آغاز می‌کند، عملا در اندیشه کسب ثروت است و مهریه سنگین بهانه‌ای است تا او بتواند با ابزارهای قانونی تعیین شده بلافاصله مهریه خود را اخذ کند. برای نمونه چندی پیش در شعبه 5 بازپرسی دادسرای جنایی تهران با دستگیری زن شیادی معلوم شد وی تاکنون 7 مرتبه اقدام به ازدواج کرده است و او پس از قرار گرفتن در مسیر مردانی که از امکانات خوب مالی برخوردار بودند در همان شروع زندگی بنای ناسازگاری را گذاشته و مهریه‌های سنگین خود را طلب می‌کرد که در آخرین مرحله وقتی شوهر هفتم در مقابل پرداخت مهریه مقاومت کرده بود، زن شیاد با همدستی 2 نفر از بستگانش او را ربوده و پس از ضرب و جرح وی را مجبور کرده بودند تا مقادیری از اموال خود را به نام او ثبت کند. پس فردی که قصد دارد در آستانه ازدواج مهریه سنگین را به نام همسر خود به ثبت برساند باید دقت کند و توجه داشته باشد که هر لحظه زوجه درخواست مهریه را کرد باید آن را پرداخت کند.


میانگین مهریه‌ها

براساس آخرین پژوهش‌های مرکز مطالعات جمعیتی آسیا و اقیانوسیه مشخص شده است که در حال حاضر میانگین مهریه زنان در ایران بین 260 تا 350 سکه طلاست.

دکتر شهلا کاظمی‌پور چندی پیش و پس از مطرح شدن بحث عندالا‌ستطاعه به عندالمطالبه به خبرگزاری ایسنا گفت: براساس این پژوهش‌ها که در 12 استان کشور صورت گرفته است میانگین مهریه‌ای که از سوی زنان اعلام شده 350‌‌تا‌18 میلیون تومان و از سوی مردان 260 سکه تا 10 میلیون تومان است.

وی اضافه می‌کند: در 5 سال اخیر به دلیل شرایط اقتصادی میزان سکه‌ها که در قدیم به طور میانگین 150 سکه بوده به 450 سکه طلا افزایش پیدا کرده است.


در جستجوی 10 آهوی وحشی

اما یکی از شعبه‌هایی که هرازگاه اخبار مهریه‌های عجیب و غریب در آن مطرح می‌شود شعبه 268 مجتمع قضایی خانواده ونک است.

در پرونده‌هایی که اخیرا در این شعبه مطرح شد، زن جوانی با حضور در دادگاه خواستار مهریه خود که 10 آهوی وحشی است، شد.

این زن به قاضی عموزادی گفت: یک دختر شهرستانی هستم که پس از ازدواج با شوهرم به دلیل آن که محل کار او در تهران بود عازم این شهر شدیم، شوهرم هر روز صبح از خانه خارج می‌شود و شب‌ها دیروقت به خانه بازمی‌گردد و این وضعیت برای من غیرقابل تحمل است و چون شوهرم حاضر نیست به زادگاه خود بازگردیم من نیز قصد دارم با به اجرا گذاشتن مهریه خود که 10 راس آهوی وحشی است او را وادار به بازگشت کنم.

چندی پیش نیز شاهد خبر دیگری بودیم که یک زوج جوان پس از 2 سال زندگی مشترک راهی دادگاه خانواده شدند و مشخص شد مهریه عروس خانم هزار بوسه است و آقای داماد نیز اصرار می‌کرد تا مهریه عروس خانم را پرداخت کند!

شاید برخی این‌چنین تصور کنند که بیشتر دعواهای خانوادگی فقط مخصوص زوج‌های جوان است اما در برخی مواقع شاهدیم که مادربزرگ‌ها هم پس از سال‌ها زندگی مشترک فیلشان یاد هندوستان می‌کند و خواستار مطالبه مهریه خود می‌شوند. در یک نمونه دیگر در شعبه 268 دادگاه خانواده یک مادربزرگ 70 ساله پس از 55‌‌سال زندگی مشترک، قرص و محکم مقابل قاضی قرار گرفت و درخواست کرد تا همسرش 1500‌‌سکه را که مهر او کرده پرداخت کند.

در تحقیق از این زوج معلوم شد مادربزرگ 70 ساله یک سال پیش شوهرش را ترغیب کرده بود که با هم راهی یک دفترخانه شوند و او مهریه‌اش را از 12 سکه به 1500 سکه تغییر دهد.

شوهر این خانم نیز مدام به همسرش التماس می‌کرد که از درخواست خود صرفنظر کند اما تمام تلاش‌های او میخ به سندان کوفتن بود و سرانجام پدربزرگ نگون‌بخت با دستبندی که به دستش خورد روانه زندان شد.


یک سکه برای مهریه

اوضاع و احوال مهریه‌ها گاه چنان شور و گاه هم بی‌نمک می‌شود. برای نمونه زن 35 ساله‌ای که پس از 15 سال زندگی مشترک با شوهرش اختلاف پیدا کرده بود، علیه شوهرش شکایت کرد و پس از جدایی با حضور در دادگاه تجدیدنظر استان تهران یک سکه طلا را که مهریه‌اش بود دریافت کرد.

وی درخصوص حکم طلاق گفت: 15 سال با نداری شوهرم سوختم و ساختم و سرانجام او ازدواج مجدد کرد و زمانی که به او اعتراض کردم مرا از خانه بیرون کرد و من نیز دادخواست طلاق دادم و سهم من از 15 سال زندگی تنها یک سکه طلا بود.


مفلس در امان خدا

التفات سنایی وکیل دادگستری نیز در ارتباط با مهریه‌های عجیب و غریب می‌گوید: پرداخت مهریه باید ضمانت اجرایی داشته باشد بارها در پرونده موکلان خود شاهد بوده‌ام که زوج قادر به پرداخت مهریه نبوده و دارای مال و اموالی هم نبوده است تا بتواند مهریه همسرش را پرداخت کند که در اصطلاح فقهی آنها در شرایطی قرار گرفته‌اند که بیان شده است «المفلس فی امان الله»( مفلس در پناه خداوند است)‌.

سنایی ادامه می‌دهد، به هر حال افراط و تفریط در مقوله مهریه موجب بروز مشکل برای زوجین می‌شود و من عقیده دارم اگر به گذشته‌های نه چندان دور درخصوص مهریه‌‌ها توجه شود آنها که معتقدتر بوده و ارزش‌ها و باورهای عقیدتی را مورد توجه قرار داده‌اند به ندرت در زندگی مشترک دچار مشکل شده‌اند.

اکرم جمالی اخوان


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: