روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
سه شنبه 25 مهر 1396 / 26 محرم 1439 / a 17 Oct 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه نوروز 88
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 27 اسفند 1387 - ساعت 14:45
شماره خبر: 100901654042
حميد اسدي - دبير گروه اقتصاد
سال تناقض‌هاي اقتصادي
سال 87 سالی سرشار از تناقض‌های اقتصادی بود. سالی با 2 نیمه کاملا متفاوت که شاید دیگر هیچگاه تکرار نشود. در بعد بین‌المللی حرکت شتابان اقتصاد جهانی در نیمه نخست سال به رکودی وحشتناک و خانمان برانداز در نیمه دوم تبدیل شد. قیمت نفت که به رقم افسانه‌ای 147 دلار رسیده بود در چشم بر هم زدنی به زیر 40 دلار رسید. روند پرشتاب فعالیت‌های اقتصادی و به دنبال آن افزایش تقاضا برای انواع کالاها هر روز قیمت جدیدتری را برای کالاهای مختلف رقم می‌زد. سقوط مداوم ارزش دلار منجر به روی آوردن بورس بازان و دلالان بین‌المللی به کالاهایی همچون نفت، طلا و فلزات گرانبها شده بود.

افزایش بی وقفه بهای این کالاها، رشد قیمت تمام شده محصولات مرتبط با آنها را درپی داشت. اما آتش زیرخاکستربالاخره سربرآورد و بحران مسکن که از سال قبل در آمریکا آغاز شده بود، بانک‌های این کشور را یکی از پس از دیگری به ورطه سقوط و ورشکستگی کشاند. سرایت بحران مالی آمریکا به اروپا و آسیا، بورس‌ها و بانک‌های سراسر جهان را با بحرانی کم سابقه مواجه کرد؛ اما داستان به همین جا ختم نشد؛ با کشیده شدن بحران مالی به بخش واقعی اقتصاد، رکودی سنگین سراسر دنیا را فراگرفت و این تازه آغاز مصیبت اقتصاد جهان بود.

اما در ایران اثرات اقتصادی نیمه نخست سال بیش از نیمه دوم احساس شد. دولت که به خاطر افزایش تورم تحت فشار کارشناسان و افکار عمومی قرار داشت، بخش زیادی از تورم داخلی را ناشی از تورم وارداتی و افزایش قیمت‌های جهانی می‌دانست؛ اما روی دیگر سکه یعنی کاهش قیمت‌های جهانی با وجود تلاش‌های دولت برای متقاعد کردن تولیدکنندگان و تجار در ایران چندان بروز و ظهور نیافت.

سال 87 از منظر تغییر و تحولات مدیرتی هم سالی متفاوت بود. در این سال مسوولان مهم ترین دستگاه‌های سیاستگذار و مجری اقتصاد کشور از قطار کابینه پیاده شدند تا مسافران جدیدی در ایستگاه آخر همراه دولت شوند. محمود بهمنی به عنوان رئیس کل بانک مرکزی و سید شمس الدین حسینی به عنوان وزیر اقتصاد. اولی با کوله باری از تجربه و دانش و دومی وزیری جوان با انگیزه‌های سرشار، صندلی طهماسب مظاهری و داوود دانش جعفری که هر دو از مدیران کارکشته اقتصادی کشور بودند را در دولت اشغال کردند. سال 88 اما آبستن تحولات بر جای مانده ازسال گذشته است. همه نگاه‌ها در داخل متوجه طرح تحول اقتصادی است؛ طرحی که در صورت موفقیت زنجیر یارانه‌ها را از پای اقتصاد ایران جدا خواهد کرد.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: