روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
پنجشنبه 26 مهر 1397 / 07 صفر 1440 / a 18 Oct 2018
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه نوروز 88
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 27 اسفند 1387 - ساعت 15:03
شماره خبر: 100901657266
وضعيت موسيقي در سال 87
مضراب‌هاي تک و توک
سال 1387 برای موسیقی کشور سال پرباری بود؛ از همه لحاظ؛ هم از لحاظ برگزاری کنسرت و هم لغو آن، هم انتصاب مدیران جدید و هم برکناری یا کناره‌گیری مدیران، هم ایجاد محدودیت‌های تازه و هم باز شدن باب‌های جدید برای به رسمیت شناختن موسیقی در کشور و خلاصه این سال یعنی سال 1387 یک سال استثنا بود. نگاهی بسیار گذرا و تلگرافی داریم به موسیقی در سالی که گذشت.

هنرمندان

محمدرضا شجریان: بدون شک نمی‌توان از موسیقی ایران و وقایع مهم آن سخن گفت و نامی از این اسطوره آواز به میان نیاورد؛ شجریان امسال در سه حوزه بسیار پررنگ و قوی ظاهر شد؛ ابتدا برگزاری کنسرت که در ایران (چند نوبت) و عراق و آمریکا و... مردم شاهد اجرای موسیقی و آواز ایشان به اتفاق گروه آوا بودند؛ دوم در هیات ریاست شورای عالی خانه موسیقی با صدور بیانیه‌های متعدد در زمینه مواردی چون کپی‌رایت، قانونمند شدن مبالغ دریافتی اداره اماکن نیروی انتظامی و...تحرکی به این شورا بخشید و مورد سوم هم توجه و جدیت ایشان به کلاس‌ها یا کارگاه‌های آوازش بود که به طور مرتب برگزار شد.

شهرام ناظری: هم از دیگر هنرمندانی است که هراقدام و هر سخنی از او خبرساز است؛ اما مهم‌ترین اتفاق سال 1387درباره ایشان نیز همانا شلوغ‌ترین و پرمخاطب‌ترین کنسرت طول تاریخ ایران است که او در فضای باز کاخ نیاوران برگزار کرد، در آن برنامه حدود 5 هزارنفر شرکت داشتند؛ لغو پی‌درپی کنسرت ایشان از سوی مدیرکل ارشاد یزد از دیگر خبرهای مرتبط با ایشان است که عاقبت معلوم نشد مدیرکل ارشاد یزد که با مدیردفتر موسیقی ارشاد هم همشهری بود چه حرف حسابی داشت که هی شل کن سفت کن در آورد و آخرش هم مردم یزد را از یک برنامه هنری محروم کرد. جا ماندن شهرام و گروهش از هواپیما و لغو شب اول کنسرت او در کرمان هم از دیگر خبرهای امسال او بود.

محمدرضا لطفی: این هنرمندکه از 2 سال پیش با حرف‌های داغ داغ همواره تیتر اول صفحات موسیقی رسانه‌ها بوده و سرداری که در گفتگو با روزنامه شرق گفته بود بعد از 2 سال موسیقی ایران را متحول می‌کند اینک کمتر سخن می‌گوید و بیشتر کنسرت برگزار می‌کند؛ لطفی امسال دردو نوبت کنسرت برگزار کرد؛ ابتدا اوایل تابستان با گروه شیدای آقایان و بعد بانوان که استقبال خوبی از آن برنامه‌ها شد و نوبت بعدی در جشنواره موسیقی فجر بود که او با عتاب و خطاب به دیگران که شما هم بیایید (علیزاده هم پاسخ ایشان را داد) اعلام کرد که حضور خواهد داشت. از این کنسرت فجری (از دکور تا بروشور برنامه هیچ نشانه‌ای از فجر نبود) استقبالی صورت نگرفت.

علیزاده و درویشی: سالی که گذشت نام علیزاده و درویشی به طور بی‌سابقه‌ای به هم گره خورد؛ ماجرای جنجال‌برانگیز موسیقی کلیدر و انتقادات تندی که به محتوا و فرم این برنامه شد کم‌سابقه بود؛ از آنجا که تهیه‌کنندگان این برنامه از روزنامه‌نگاران بودند دامنه و حواشی برنامه بیشتر از حد معمول شد؛ اما علیزاده خیلی آرام و هوشمندانه از کنار این حواشی گذشت و انتقادات بیشتر دامن درویشی را گرفت؛ به هرحال این دو هنرمند آنقدر مخاطب و هوادار دارند که برنامه‌شان خالی از بحث و فحص نباشد.


گروه کامکارها

موفق‌ترین و در عین حال بی‌حاشیه‌ترین گروه موسیقی ایرانی همین کامکارها هستند که همیشه هم در کار خیر پیش قدمند؛ امسال این گروه علی‌رغم این که بیژن عمل جراحی داشت و در بستر بیماری بود برای خرید ملک خانه موسیقی با برگزاری کنسرت قدم پیش نهادند و بار دیگر مردانگی و غیرت خودشان را نشان دادند؛ البته فرهاد فخرالدینی و محمدرضا شجریان نیز در این کار خیر همگام بودند اما کامکارها ... کامکارها ...


گروه‌ها

اگر ما از گروه‌های دیگر مثل دستان (با آواز همایون شجریان)، ارکستر سمفونیک تهران، اشتیاق (با آواز علیرضا قربانی)، قمر و ارکستر ملی (با آواز سالار عقیلی) و دیگران صحبتی نکردیم به خاطر کمبود جا بود وگرنه این عزیزان و خیلی‌های دیگر در سال 87 نقش موثری از خود برجای گذاشتند.


بازار گرم لغو

امسال یکی از سال‌های استثنایی در زمینه لغو کنسرت‌ها بود؛ بسیاری از کنسرت‌ها در دقیقه 90 لغو شد یا شایعه لغو آنها کنسرت‌ها را زمینگیر کرد؛ اما خوشمزه‌ترین لغو کنسرت مربوط به کنسرت گروه اندونزیایی آمریکایی دبو بود که بعد از حضور اعضای گروه در ایران و پس از بلیت‌فروشی و... در روز اجرا خبر لغو آن منتشر شد و کلی تبعات بر جای گذاشت، البته آش آنقدر شور شد که سر و صدای مشاور رئیس‌جمهور هم به اعتراض درآمد و جالب‌تر آن که پس از لغو، رئیس‌جمهور با اعضای این گروه ملاقات کرد؛ برخی رندان می‌گویند به دلیل این‌که تهیه کننده آن کنسرت یک آقازاده بوده چنین سرو صدایی به پا شد؛ به هرحال قرار بود تهیه کننده خسارت لغو را از ارشاد بگیرد که ما نفهمیدیم چنین شد یا نه!


تغییر مدیران

در سال87 تقریبا هر چهار نهاد مرتبط با موسیقی دچار تغییر مدیریت شد، برخی خودشان رفتند و برخی هم خودشان را برکنار کردند! حالا چرا تقریبا ؟چون رئیس موسیقی حوزه هنری اواخر سال گذشته تغییر کرد ولی جالب آن که بتازگی شنیده شده این رئیس جدید هم چون نتوانسته یا نگذاشتند تا برنامه‌هایش عملی شود استعفا داده ولی هنوز سر جایش هست؛ به هرحال رئیس موسیقی تلویزیون رفت و به جای پیریایی که علاقه زیادی به تشکل‌های متعدد و کلونی‌های مرتبط با موضوعات مختلف موسیقی داشت دکتر طهماسبی نسب آمده که بیشتر اهل عمل است تا حرف و بیشتر عملیاتی و کاربردی فکر می‌کند تا بیان آرمان‌های بزرگ و...؛ در ارشاد هم محمدحسین احمدی که وقتی از نحوه و نوع مدیریت او سوال می‌شود غالبا از انسانیت او صحبت می‌کنند رفت و جای خودش را به دکتر خبری داد که بیشتر از آن‌که یک مدیراجرایی باشد فردی پژوهشگر و فرهیخته به نظر می‌رسد و در مراسم معارفه دکتر آیت‌اللهی ابراز امیدواری کرد تا این فرهیختگی قربانی مدیریت و اجراییات نشود و البته بالعکس آن هم صادق است؛ دست آخر هم باید از تغییر نابهنگام حمیدرضا نوربخش و انتخاب دکتر سریر به مدیرعاملی خانه موسیقی بگوییم؛ نابهنگام برای آن که یک ماه از انتخاب مجدد نوربخش در مهر ماه نگذشته بود که ایشان با استعفای خود جایش را به رئیس هیات مدیره این نهاد (دکتر سریر) داد. به هرحال فعلا نمی‌توان درباره عملکرد و شجاعت مدیریتی سه مدیر اخیر قضاوت کرد.


خبرمهم

اما خبر مهم ان‌شاءالله در سال نو اتفاق خواهد افتاد چراکه در سال 87 بنیان و نهال آن کاشته شده است؛ شاید مهم‌ترین اتفاق در زمینه موسیقی سال 87 بررسی موسیقی از نگاه فقهی بوده است که فعالیت‌هایی با حضور برخی موسیقیدانان و درایت برخی مسوولان انجام شده است تا این هنر فاخر از بلاتکلیفی در بیاید؛ به امید آن روز؛ سال نو مبارک.

گروه فرهنگ و هنر


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: