روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
يكشنبه 05 خرداد 1398 / 21 رمضان 1440 / a 26 May 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه نوروز 88
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 27 اسفند 1387 - ساعت 15:03
شماره خبر: 100901657627
گزارشي از پرفروش‌هاي کتاب 87
يک نفر «اسکاول شين» را بگيرد
خیلی‌ها معتقدند ایرانی‌ها کتاب نمی‌خوانند و بخصوص معتقدند که ایرانی‌ها کتاب نمی‌خرند، اما خب خیلی مشخص نیست این خیلی‌ها، این حرف را براساس کدام سند و مدرک می‌گویند چون نقل طوطیان شکرشکن شیرین گفتار از بازار کتاب حکایت از آن دارد که ایرانی‌ها اتفاقا کم کتاب نمی‌خرند، می‌گویید نه؟! بروید از فلورانس اسکاول‌شین بپرسید!

یک نمایشگاه پراتفاق

نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، مهم‌ترین رویداد حوزه کتاب و کتابخوانی در کشور است، اما نمایشگاه امسال تفاوت‌هایی با نمایشگاه‌های سال‌های گذشته داشت، یکی این‌که در دومین سال برگزاری نمایشگاه در مصلی، امکانات و زیرساخت‌‌های لازم برای برپایی یک نمایشگاه بزرگ، شلوغ و پررفت و آمد در مرکز پایتخت فراهم آمد و آن‌گونه که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم اهدای جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی آمار داد با دستیابی نمایشگاه کتاب به رکورد بی‌سابقه 5 میلیون شرکت‌کننده ظرفیت‌های نمایشگاه (یا درست‌تر بگوییم فروشگاه خیلی بزرگ)‌ کتاب تهران نمایان‌تر شد.

ایجاد امکانات و قرار دادن سامانه‌های خرید الکترونیکی کتاب با همه قطع و وصل‌ها و مشکلات آن که نمک هر کار تازه‌‌ای محسوب می‌شود! یکی دیگر از ویژگی‌های نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران بود؛ اگرچه هنوز امکانات استفاده از کارت‌های الکترونیکی کتاب به طور کامل و قابل توجه در سراسر کشور فراهم نیامده و برنامه وزارت ارشاد برای شارژ این کارت‌ها روشن نیست، ولی در همین شرایط نیز این کارت‌ها توانست گشایشی در بازار کتاب ایجاد کند بخصوص زمانی که پشتیبانی برخی بانک‌ها از بن‌های کاغذی کتاب با مشکل ایجاد شد. نکته مهم دیگری که در نمایشگاه تهران قابل توجه بود، چهره‌گشایی و عرضه برخی کتاب‌های تازه و چاپ نخست‌هایی بود که در طول سال فروخت و باعث شد امیدواری به فروش آثار داستانی بیشتر و بیشتر شود.

داستان‌نویسان ایرانی خوب می‌فروشند

اگر فکر می‌کنید بازار فروش کتاب‌های داستانی از انحصار بامداد خمار فتانه حاج سیدجوادی با بیش از 40 چاپ، دالان بهشت نوشته نازی صفوی با حدود 30 چاپ، آثار «م مودب‌پور» و چراغ‌ها را من خاموش می‌کنم نوشته زویا پیرزاد با بیش از 22‌چاپ خارج نشده، اشتباه می‌کنید؛ ادامه این گزارش را بخوانید.

در نمایشگاه بین‌المللی کتاب امسال نشر علم و نشر چشمه 2 کتاب ادبیات داستانی را به مخاطبان ارائه کردند که در طول سال با فروش خیره‌کننده‌ای روبه‌رو شدند و امیدواری‌ها را به شکستن بن‌بست فروش رمان‌های ایرانی شکستند.

«بیوتن» نوشته رضا امیرخانی در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران عرضه شد و با وجود قیمت قابل توجه و شمارگان 4 هزار و 400 تایی برای هر چاپ فروش خوبی داشت و هفتمین چاپ آن با همین شمارگان تا یکی دو روز دیگر در بازار خواهد بود. امیرخانی که پیش‌تر نیز کتاب‌هایش با استقبال خوانندگان روبه‌رو شده بود (از جمله کتاب «من او» که تاکنون 26 چاپ خورده است)‌ در این کتاب «ارمیا» قهرمان داستانش را به آمریکا می‌فرستد تا تقابل انسانی آرمان‌گرا و انسان مادی‌گرا را در خیابان‌های عریض و طویل «نیویورک» به مخاطبانش نشان دهد.فرهاد جعفری داستان‌نویس مشهدی که تاکنون داستان‌های کوتاه خوبی از او خوانده بودیم، نخستین رمانش را به نام «کافه پیانو» منتشر کرد که تاکنون 15 چاپ آن به بازار عرضه شده است.«کافه پیانو» روایت زندگی روزنامه‌نگاری است که در شغلش با شکست حرفه‌ای روبه‌رو شده و در زندگی خانوادگی نیز مشکلاتی دارد.

این کتاب با واکنش‌های متفاوتی در عرصه نقد و مطبوعات مواجه شد. گروهی آن را در گونه ادبیات عامه‌پسند قرار دادند و گروهی آن را حلقه واسطه‌ای خوب میان خواننده نیمه‌حرفه‌ای و ادبیات جدی ارزیابی کردند ولی به هر حال «کافه پیانو» خوب فروخت و همین فروش، «فرهاد جعفری» را وسوسه کرد تا بخش دوم این کتاب را به نام «قطار چهار و بیست دقیقه»‌ بنویسد.

او برای انتشار کتاب جدیدش یک شرط گذاشته و آن، این‌ که ناشر باید کتاب را با «لیبل» و «شماره‌گذاری مشخص» منتشر کند تا به طور دقیق مشخص باشد هر چاپ کتاب دقیقا چند تا فروخته است. او که در سایت شخصی‌اش دعوای مفصلی برای عنوان پرفروش‌ترین نویسنده راه‌انداخت، معتقد است این کار باعث می‌شود اتفاق خوب و مثبتی در صنعت نشر ایجاد شود. ابهام در خصوص پرفروش بودن و کم‌فروش بودن، نکته‌ای است که رضا امیرخانی هم به آن اشاره می‌کند و می‌گوید: «برخی آمارهایی که کتاب فروشی‌ها در خصوص پرفروش‌بودن ارائه می‌کنند مستند نیست.»

مبهم بودن آمار فروش هر کتاب باعث می‌شود هر ناشری هر وقت دلش خواست کتاب منتشر‌شده توسط خود را پرفروش معرفی کند و در این ابهام، قضاوت درباره درستی یا نادرستی بسیاری از آمارها، احتمال خطای بیشتری دارد

وی تاکید می‌کند: «اگر قائل به پرفروش‌ شدن کتاب هستیم یعنی مساله کتاب را نه فقط فرهنگی بلکه اقتصادی نیز دیده‌ایم. دور از منطق نیست که بگوییم کتاب معنای صنعتی نیز دارد. در همه جای دنیا قیمت پشت جلد کتاب براساس قیمت تولید تعیین می‌شود در حالی که در کشور ما قیمت براساس تعداد صفحه است. مشخص است خواننده برای خرید یک کتاب 10 هزار تومانی کمتر ریسک می‌کند ضمن این که امانت گرفتن این کتاب بیشتر می‌شود اما در آمریکا و دیگر کشورها می‌بینیم قیمت کتاب پرحجم و کم حجم تقریبا برابر است. توجه داشته باشید ما هم مثل آنها کاغذ را از چین وارد می‌کنیم پس کاغذ نباید تاثیری تا این حد زیاد بر قیمت کتاب داشته باشد.»

مبهم بودن آمار فروش هر کتاب باعث می‌شود هر ناشری هر وقت دلش خواست کتاب منتشر‌شده توسط خود را پرفروش معرفی کند و در این ابهام، قضاوت درباره درستی یا نادرستی بسیاری از آمارها، احتمال خطای بیشتری دارد.

خاطرات هم فروش خوبی داشت

در بخش خاطرات و زندگینامه‌ها هم سال 87، سال قابل توجهی بود. فروش قابل توجه کتاب «هاشمی بدون روتوش» صادق زیباکلام در ماه‌های ابتدایی سال، پس از بحث و نظرهای مطبوعاتی اولین اتفاق بود و اگر چه این فروش پس از چندی فروکش کرد، انتشار یک کتاب خاطرات دیگر بازار کتاب ایران را تحت تاثیر قرار داد.

«دا» مجموعه‌ای از خاطرات خانم سیده زهرا حسینی که سیده اعظم حسینی آن را تدوین کرده بود و «سوره مهر» در تابستان منتشرش کرد از جمله اتفاق‌های قابل‌توجه در عرصه نشر کشور بود.

«دا» با حجم قابل توجه، قیمت بیش از 11 هزار تومانی و خاطرات تلخ و تکان‌دهنده‌اش، مورد توجه خوانندگان حرفه‌ای و نیمه‌حرفه‌ای قرار گرفت و بر طبق اطلاعات گزارشگر ما چاپ بیست‌و یکم آن تا قبل از نوروز 88 منتشر‌می‌شود، جالب است بدانید «دا» با این فروش انفجاری (حدود 25 هزار نسخه تا بهمن ماه)‌ در فهرست پرفروش‌های سوره مهر رتبه سوم را داراست. پرفروش‌ترین کتاب این نشر، «من و کتاب» نام دارد که برگزیده‌ای است از دیدگاه‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره کتاب و تاکنون 40 هزار نسخه فروش داشته است.

پس از این کتاب، «من می‌گویم شما بگریید» قرار دارد که انتخابی است از اشعار عاشورایی فارسی به همت علیرضا قزوه. در میان کتاب‌های خاطرات این انتشاراتی «خاطرات عزت‌شاهی» نیز با استقبال خوبی روبه‌رو شده است.

کتاب‌های روان‌شناسی پیش می‌تازند

همه ما دوست داریم درباره روش‌های خوب زیستن و نگاه بهتر به خود و زندگی بدانیم و بخوانیم به همین دلیل است که کتاب‌های روان‌شناسی در بازار کتاب همواره با فروش و استقبال خوبی روبه‌رو بوده‌اند.

«چهار اثر از فلورانس اسکاول شین» اگرچه از کتاب‌های تازه بازار نشر ایران نیست، اما در طول سال‌های اخیر (و ازجمله سال 87)‌ فروش تصاعدی این کتاب ادامه داشته است و شاید راز دستیابی این کتاب به رکورد 60 چاپ همین علاقه‌مندی مخاطب به دانستن شیوه‌های نگاه نو به زندگی است.اما در بازار کتاب‌های روان‌شناسی، باید از کتاب «راز» نیز نام برد. مستند «راز» که سال گذشته در شبکه 4 سیمای جمهوری اسلامی پخش شد درباره اعتقاد به «قانون نیروی جاذبه» و کنترل ذهن انسان بر همه رویدادهای زندگی اوست.

اگرچه این کتاب توسط چند مترجم و چند انتشاراتی چاپ شد (ازجمله مهدی قره‌چه‌داغی نشر پیکان، کاوه نیری حوض نقره، نفیسه معتکف انتشارات لیوسا)‌ اما بیشترین بازتاب و توجه آن مهدی قره‌چه‌داغی و نشر پیکان بود که این اثر راندابرن را از خرداد 86 تا آبان 87، 8 بار چاپ کردند.

داریوش مهرجویی ، کارگردان مشهور سینمای ایران نیز امسال کتابی از «مایکل تالبوت» را به نام «جهان هولوگرافیک» ترجمه و نشر هرمس آن را منتشر کرد که این کتاب هم با استقبال قابل توجهی روبه‌رو شد.مهرجویی این کتاب را بر پایه معرفی و تشویق داریوش شایگان و گلی ترقی ترجمه کرده و کتاب می‌کوشد نظریه‌ای درباره توجیه بسیاری از پدیده‌های غیرقابل توجیه عالم هستی به مخاطب ارائه دهد.

فروش‌های فصلی

اما در کنار این کتاب‌ها، کتاب‌هایی نیز بودند که در طول ایام سال و براساس مناسبت‌ها و رویدادهای سال فروش خوبی داشتند.

برای مثال کتاب «من می‌گویم شما بگریید» در ایام محرم با استقبال بیشتری روبه‌رو شد؛ دیوان شهریار با پخش سریال تلویزیونی شهریار فروش خوبی کرد؛ ترجمه جلال آل‌احمد از نمایشنامه یونسکو پس از به روی صحنه رفتن نمایشی براساس آن با استقبال روبه‌رو شد و «قاعده بازی» فیروز زنوزی جلالی با کسب جایزه‌های کتاب سال و جلال آل‌احمد مورد توجه مخاطبان قرار گرفت.

در کنار آثاری که از آنها نام بردیم باید از تعدادی دیگر از کتاب‌های پرفروش (یا حداقل با فروش قابل توجه)‌ در سال 87 نام ببریم: چریک‌های فدایی خلق مرکز تحقیقات و مطالعات سیاسی، رمان‌های خالد حسینی که هر کدام با یکی دو ترجمه متفاوت منتشر شدند، هاکردن (پیمان هوشمندزاده)‌ نشر چشمه، ترجمه‌های تازه از داستان‌های سالینجر که با نام‌های «نغمه غمگین» و «هفته‌ای یه بار آدم رو نمی‌کشه» چاپ شدند ، خرده جنایت‌های زناشوهری نوشته امانوئل اشمیت با ترجمه شهلا حائری نشر قطره، خاله‌بازی از بلقیس سلیمانی، عطر سنبل، عطر کاج و میرا هم کتاب‌هایی هستند که چند سال پیش منتشر شده‌اند و همچنان خوب فروخته‌اند.

البته نسخه تازه یافته دیوان حافظ هم در ابتدای کار مورد توجه مخاطبان قرار گرفت، اما باید فروش آن را در سال آینده زیر‌نظر گرفت تا متوجه استقبال حقیقی از این اثر شد.

پیش‌بینی‌‌های فروش 88

حالا قیافه یک منجم باشی را به خودمان می‌گیریم و پیش‌بینی می‌کنیم! احتمالا ساخته شدن فیلم تهمینه میلانی براساس فیلمنامه‌ای از کتاب «دا» بتواند در فروش این اثر در آینده تاثیرگذار باشد، اگر این اتفاق امسال بیفتد می‌توان فروش تصاعدی این کتاب در سال آینده را پیش‌بینی کرد.

بخش دوم کافه پیانو هم اگر فرهاد جعفری و ناشر به توافق برسند ظرفیت خوبی برای فروش دارد. گفته می‌شود این کتاب درباره داستان‌نویسی به نام فرهاد جعفری است که کتاب اولش به نام «کافه پیانو» فروش نکرده است و مشکلات او همچنان ادامه دارد!

آرش‌شفاعی


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: