روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
پنجشنبه 30 شهريور 1396 / 29 ذی الحجة 1438 / a 21 Sep 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه نوروز 88
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 27 اسفند 1387 - ساعت 15:03
شماره خبر: 100901657721
چگونه پرفروش مي شوند
وقتی نشریه «یواس آتودی» در اکتبر 1993 برای نخستین بار ستون مربوط به فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌های هفته‌اش را به راه انداخت، این کتاب هنوز از فروش اینترنتی برخوردار نبود و ادبیات هم هنوز نویسنده‌ای به نام جی. کی. رولینگ را نمی‌شناخت، اما در کمتر از یک دهه بعد، رولینگ به پرخواننده‌ترین نویسنده جهان تبدیل شد و کتاب‌هایش در سال 2004، شش جایگاه از فهرست 100 کتاب پرفروش 10 سال گذشته را از آن خود کردند. این فهرست نشان می‌داد که میزان فروش کتاب‌ها و عادت‌های کتابخوانی خوانندگان چقدر از زمانی که «یواس آتودی» اولین ستون کتاب‌های پرفروش هفته را منتشر کرد، تغییر کرده است. این تغییرات که آن را می‌توان به سال‌های اخیر هم تعمیم داد به شرح زیر است:

محبوبیت کتاب‌های مذهبی در آمریکا و سراسر جهان افزایش یافته است. کتاب‌هایی چون «به جا مانده» اثر تیم لاهای و جری جنکینز که جایگاه شصت و یکم را در میان 100 کتاب پرفروش یک دهه به خود اختصاص داده است قبلاً فقط در فروشگاه کتاب‌های مذهبی پیدا می‌شد.

جان گریشام با 12 رمان در این فهرست 100 تایی، حضوری دائمی‌ را برای آثارش در فهرست‌های هفتگی فروش کتاب تضمین کرده است. در واقع فقط عناوین کتاب‌های اوست که در این فهرست‌ها تغییر می‌کند.

اگر همیشه رسم بر این بوده که فقط نویسندگان نام آشنا بین کتابخوان‌ها محبوبیت داشته باشند، این فهرست از چند مورد استثنایی در دهه گذشته پرده برداشته است. به طور مثال رمان نویسانی چون دن براون (نویسنده «رمز داوینچی») و آلیس سیبولد (نویسنده «استخوان‌های دوست داشتنی») که قبلاً کاملاً ناشناخته بودند، هم اکنون در زمره پرخواننده‌ترین نویسندگان دهه اخیر قرار گرفته‌اند.

ادبیات داستانی، بویژه رمان مهیج در سال‌های اخیر بیش از 72 درصد فهرست‌های هفتگی فروش کتاب را به خود اختصاص داده است که این در مقایسه با آمار 59 درصدی در همین مورد در سال 1998، نشان از افزایش چشمگیر این ژانر در میان کتابخوان‌های دهه اخیر دارد. اگرچه کتاب‌های الکترونیکی که خواندن آنها فقط روی صفحه مانیتور کامپیوتر امکان‌پذیر است، هنوز در میان کتابخوان‌ها از محبوبیت چندانی برخوردار نشده‌اند، اما هم اکنون به مدد اینترنت خرید کتاب بسیار آسان‌تر از قبل شده و به همین دلیل، آمار انتشار کتاب‌های چاپی هم بالاتر رفته است. در واقع این آمار در آمریکای سال 2004 به بیش از 1000 عنوان در هفته رسید که تقریباً 2 برابر آمار هفتگی کتاب‌های چاپ شده در سال 1993 بود.

جالب اینجاست که بالارفتن آمار نشر بر تعداد کتابفروشی‌های بزرگ‌ترین فروشگاه‌های زنجیره‌ای یعنی بارنز و نوبل و بوردرز افزوده است. تعداد این کتابفروشی‌ها که در هر کدام 200 هزار عنوان کتاب وجود دارد از 247 کتابفروشی سال 1993 به بیش از 1000 کتابفروشی رسیده است. البته به گفته آلبرت گرکو پروفسور مدیریت رسانه در دانشگاه فوردهام نیویورک، آمریکایی‌ها به طور متوسط زمان بیشتری را صرف اینترنت می‌کنند تا کتاب خواندن. آنها در عین حال پول شان را بیشتر صرف سینما و خریدن فیلم‌های ویدئویی و دیویدی می‌کنند تا کتاب خریدن.

 

 


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: