روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
شنبه 01 مهر 1396 / 02 محرم 1439 / a 23 Sep 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه نوروز 88
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 27 اسفند 1387 - ساعت 15:01
شماره خبر: 100901661251
پوريا ناظمي-دبير گروه علمي
سيل تغييرات
علم و فناوری در جهان ما با مقیاس زمانی هفته‌ها دستخوش تغییرات جدی می‌شوند و همراه با پیشرفت خود ما را به دنیاهای تازه رهنمون می‌شود. ما بی‌آن‌که خود بخواهیم با این سیل تغییرات روبه‌رو هستیم. مهم نیست در شهرها زندگی می‌کنیم یا ‌در روستاها یا حتی به غارها پناهنده شده‌ایم. در هرجایی علم و فناوری به شکلی ما را متاثر خواهد کرد حتی در غارها هم نمی‌توانید از اثرات تغییرات اقلیم ناشی از فعالیت‌های تکنولوژیک در امان باشید، ضمن این‌که ماهواره‌ها شما را ردیابی می‌کنند و می‌توانید با یک گوشی تلفن به شبکه جهانی اینترنت وصل شوید، اما آیا انسان معاصر و بخصوص انسان ایرانی معاصر باید از این مواجهه بهراسد؟‌ آیا ما در برابر این سیل غیرقابل مقاومت که بخش عمده جریان آن در بیرون از مرزهای ما سرچشمه گرفته‌اند تنها برگی روی آب هستیم؟ آیا ما باید به مقاومت در برابر فناوری‌ها و علوم نوین دست بزنیم و آنچه از ما نیست را انکار کنیم؟

اینها سوالات مهمی است که بر زندگی روزمره ما تاثیر دارد، پاسخ این سوالات است که سیاست‌ها و روش‌های ما را در مواجهه با جهان جدید و جهانی که جریان علم ما را به آن رهنمون خواهد شد،‌ تعیین می‌کند و آینده ما را در این جهان رقم می‌زند. شاید نگاهی به نوروز کمکی کند تا به این پرسش‌ها پاسخ دهیم. نوروز نماد ملی ایرانیان و جشنی بنا شده بر مبنای توجه انسان ایرانی به طبیعت و تلاشی برای هماهنگ کردن روح و جان با طبیعت است. انسان ایرانی که نوروز را مبنای تحویل سال خود قرار داده است در تاریخ به جذب دستاوردهای فرهنگی ملل مختلف در دل خود و بازآفرینی آن و ارائه روایت مناسب حال خویش از آن دستاوردها،‌ شهره است.

این روشی است که ما در علم نیز باید در پیش بگیریم. انسان ایرانی باید با علم و فناوری نوین مواجه شود و نباید از ابزارها و اندیشه‌های علمی هراسید، اما می‌توان آنها را آموخت،‌ توسعه داد و برای ارتقا خود به کار بست.

نوروز جشنی که بر سنگ بنای مستحکم علوم تجربی بنا شده است برای اهالی علم نیز می‌تواند معنی ویژه‌ای داشته باشد.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: