روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
سه شنبه 04 مهر 1396 / 05 محرم 1439 / a 26 Sep 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه نوروز 88
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 27 اسفند 1387 - ساعت 14:46
شماره خبر: 100901661541
تاملي بر محورهاي ثابت مجلس اصولگرايان
دور‌نماندن ‌از ‌«اصل» خويش
مجلس شورای اسلامی که به فرموده بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران عصاره ملت است با پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان یکی از ارکان مردم‌سالاری فعالیت خود را آغاز کرد. مجلس شورای اسلامی در 8 دوره برپایی خود تحولات گسترده‌ای را پشت سر‌گذاشته و همواره در مسیر نظام اسلامی گام برداشته است. هشتمین دوره مجلس که با گذشت بیش از 8 ماه از عمر خود منشأ خدمات بسیاری در عرصه قانونگذاری بوده است، حل مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و تلاش برای گسترش عدالت را در کارنامه خودش قرار داده است، آنچه می‌خوانید گزارشی است از 8 ماه فعالیت مجلس هشتم در سی‌امین سال انقلاب اسلامی.

«مردم شجاع ایران با دقت تمام به نمایندگانی رای دهند که متعهد به اسلام و وفادار به مردم باشند و در خدمت به آنان احساس مسوولیت کنند و طعم تلخ فقر را چشیده و در قول و عمل ، مدافعاسلام پابرهنگان زمین، اسلام مستضعفین، اسلام رنج‌دیدگان تاریخ، اسلام عارفان مبارزه‌جو و یک کلمه اسلام ناب محمدی(ص)‌ باشند و افرادی را که طرفدار اسلام سرمایه‌داری، اسلام مستکبرین ، اسلام مرفهین بی‌درد ، اسلام منافقین ، اسلام راحت‌طلبان ، اسلام فرصت‌طلبان و در یک کلمه اسلام آمریکایی هستند، طرد نموده و به مردم معرفی نمایند.»

امام خمینی(ره)‌

براساس آنچه که رهبر و پایه‌گذار کبیر انقلاب اسلامی، قانون اساسی کشور بر آن اصرار دارد، مجلس شورای اسلامی نهادی قدرتمند و مردم‌محور در جمهوری اسلامی ایران به حساب می‌آید و خانه ملت، اراده یک ملت محسوب شده و به عنوان نهادی مهم از 3 قوای کشور، مسوولیت تصویب قانون و نظارت بر حسن اجرای آن از سوی قوای اجرایی و دستگاه‌ها را در حیطه اختیاراتش گنجانده است.

لذا بر مبنای حساسیت این قوه مهم و رهنمودهای امام بزرگوار، این نهاد قدرتمند، باید به کسانی سپرده شود که از متن جامعه و از دردمندان بوده و در عین تخصص و تعهد بتواند با توجه به وضعیت کشور که براساس آن انقلاب اسلامی ایران با شعار استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی به پیروزی رسید، اهداف بلندی را دنبال کند که دغدغه تمامی مردم به شمار می‌آید.

بعد از گذشت 30 سال از انقلاب اسلامی ، تشکیل 8 دوره از مجلس شورای اسلامی همواره اهداف تبیین شده براساس رسیدن به خواسته‌های ملت و حفظ آثار و ارزش‌های انقلاب و رسیدن به چشم‌اندازی برای درخشیدن در منطقه بوده اما در این مسیر گاهی مجالس به دلیل شرایط سیاسی و جناح‌بندی‌های صورت گرفته از اهداف اولیه به دور ماندند و به جای دغدغه‌های جامعه، وظایف خود را معطوف به اقداماتی نمودند که به حساسیت‌های جامعه هم اشاره‌ای نداشت. البته گذشت چندین سال از انقلاب از نشاط سیاسی در کشور نه تنها چیزی کم نکرد بلکه فعالان سیاسی و تشکیلات انقلابی را بر آن داشت که با سازوکارهای اصیل و از متن انقلاب بار دیگر به صحنه انتخابات وارد شوند و گفتمان جدیدی را با نام اصولگرایی در مقابل جناح اصلاح‌طلب نمایان کنند.

بعد از اعلام نارضایتی مردم از برخی جریان‌های سیاسی که گفتمان اصلی خود را براساس سیاست‌بازی پایه‌گذاری کرده بودند، جریان اصولگرا با تکیه بر ارزش‌ها و اصول انقلاب و اسلام توانست انسجام و پیوند بیشتری را میان خود و مردم برقرار کند و به این ترتیب با تاکید بر این که مملکت‌داری و سیاست را به همراه دانش و تخصص در کنار یکدیگر قرار می‌دهد و دغدغه کارآمدی و ایجاد برنامه را مورد توجه دارد توانست در انتخابات دوره هفتم و هشتم مجلس شورای اسلامی اقبال عمومی مردم را به سوی خود جلب نماید.

انتخابات دوره هفتم مجلس شورای اسلامی و حاکمیت حداکثری اصولگرایان بر کرسی‌های سبز بهارستان توانست زمینه‌ساز حضور دیگری را برای این طیف در مجلس هشتم فراهم کند.

کارآمدی، ارائه تصویر واقعی از وضعیت جامعه و تبیین اهداف بزرگی در جهت رسیدن به سند چشم‌انداز 20 ساله و ارائه نقشه راهبردی برای پیشرفت کشور از بزرگ‌ترین دلایل اصولگرایان برای ورود به میدان حضور سیاسی بود.

پیروزی اصولگرایان در مجلس هفتم و انتخاب مردم و چرخیدن اقبال ملت بر اصولگرایی، 70 درصد کرسی‌های خانه ملت را به این طیف سپرد و منجر به آن شد که در طی 4 سال حاکمیت این گروه قوانین و اقدامات مناسبی از این دوره منتج شود که زمینه‌ساز اقبال بعدی آنان در مجلس هشتم باشد.

شعار اصولگرایی، اعتقاد به نظام اسلامی و خط امام و ولایت امر و ارزش‌های اسلامی و گرایش به توده ملت در مجلس هفتم توانست یکی از موفق‌ترین مجالس را در کارنامه انقلاب بگنجاند؛ چراکه پرهیز از موضعگیری‌های تند سیاسی و تنش‌های جناحی، اتخاذ مواضع اصولی در مسائل داخلی و خارجی، همراهی با دولت خدمتگزار در عین مواضع نقادانه و مستقل و تصویب قوانین در جهت مصالح کشور و خدمت‌رسانی به مردم بویژه اقشار آسیب‌پذیر و کشاورزان، نظارت بر عملکرد دستگاه‌های اجرایی، نتیجه‌ای جز رضایت مردم را به همراه نداشت.

تصویب قوانین کلیدی از جمله مدیریت خدمات کشوری، ابلاغ سیاست کلی اصل 44 قانون اساسی، به‌کارگیری معلمان حق‌التدریس، دستیابی به فناوری هسته‌ای صلح‌آمیز، منطقی کردن نرخ سود تسهیلات بانکی، تنظیم بازار غیرمتشکل پولی، تسهیل ازدواج جوانان، بازنشستگی پیش از موعد کارکنان دولت و... صدها قانون اجرایی و خدماتی، در مجلس هفتم زمینه‌ساز حضور مستمر برای اصولگرایان در مجلس هشتم شورای اسلامی بود.

انتخاب مردم و سپردن اکثریت قاطع کرسی‌های نمایندگی به اصولگرایان در دوره هشتم باعث شد که 105 نماینده مجلس دوره هفتم در جای خود ابقا و الباقی نیروهای جدیدالورود به خانه ملت نیز از طیف اصولگرایان باشند که به این ترتیب مهر تاییدی بر عملکرد اصولگرایان زده شد.

مجلس هشتم؛ حل مشکلا‌ت اقتصادی مردم

آغاز به کار مجلس هشتم در خرداد 1387 در شرایطی صورت گرفت که این مجلس با حضور نیروهای متخصص، پرکار و انقلابی، عزم خود را بار دیگر بر پله‌های محکمی چون تحولات اقتصادی، بالا بردن قدرت و توان معیشتی مردم و حفظ استقلال در عرصه بین‌المللی و... گذاشت.

حضور دو نیروی ارزشمند اصولگرا در مجلس هشتم  علی لاریجانی و غلامعلی حدادعادل ‌ برای تصدی مدیریت مجلس و انتخاب یکی از آنان به دور از جنجال‌ها و نزاع‌های سیاسی که امیدی برای کسانی بود که علاقه‌مند به ایجاد شکاف در دیوار اصولگرایان بودند نشان داد که رفتارهای دمکراتیک در میان این طیف با تکیه بر مهندسی سیاسی، راه هرگونه نفوذ از ناحیه مخالفان را می‌تواند براحتی مسدود کند.

حضور دو نیروی ارزشمند اصولگرا در مجلس هشتم  علی لاریجانی و غلامعلی حدادعادل ‌ برای تصدی مدیریت مجلس و انتخاب یکی از آنان نشان داد که رفتارهای دمکراتیک راه هرگونه نفوذ از ناحیه مخالفان را می‌تواند براحتی مسدود کند

آغاز به کار دوره هشتم با مدیریت جدید، نگاه جدیدی را در اداره خانه ملت به همراه داشت، تکیه بر بازوی نظارتی مجلس به عنوان محوری اساسی بر ایفای وظیفه نمایندگی در این دوره باعث شد که قانون اصلی خانه ملت به عنوان یکی از اساسی‌ترین قوانین کشور مورد بازنگری قرار گیرد و به عبارتی اصلاح آیین‌نامه داخلی مجلس در جهت قدرت بخشیدن به بازوی نظارتی مجلس، سازوکاری جدی برای مجلسیان باشد.

اصلاح‌ آیین‌نامه داخلی در جهت قدرت بخشیدن به نظارت بر قوه مجریه، 3 عنصر سوال، تحقیق و تفحص و استیضاح وزرا را به گونه‌ای مورد بازنگری و اصلاح ساختاری قرار داد که از این پس چنانچه وزیری نتواند نظر مجلس را در پاسخگویی به سوالات ملی طی سه مرحله برآورده نماید، ساز و کار استیضاح را برای وی مهیا می‌کند.

بر این اساس اگر تا قبل از این وزیری، پاسخگو بودن به مجلس را جزو امور جدی و وظایف خود تلقی نمی‌کرد از این پس باید، پاسخگویی به ملت درخصوص اعلام و اعمال روش‌ها و اقداماتش را تمام و کمال به نمایندگان مجلس در اولویت امور خود قرار دهد.

تقویت تحقیق و تفحص‌ها از دستگاه‌های اجرایی و پیگیری آنان توسط دستگاه‌ قضا و ارائه نتیجه برای رئیس‌جمهور و قرائت گزارش‌ها از مسائل مهم کشور در صحن علنی از دیگر دستاوردهای مهم اصلاح آیین‌نامه داخلی مجلس به‌خصوص در بعد نظارتی توسط اصولگرایان مجلس هشتم است.

البته مجلس هشتمی‌ها با اکثریت قاطع اصولگرا طی دوران کوتاه تکیه بر صندلی وکالت مردم مسائل مهم دیگری از جمله پیگیری‌ قانون لایحه خدمات مدیریت کشوری یا لایحه نظام هماهنگ حقوق و دستمزد را که در دوره هفتم مورد تایید و تصویب قرار گرفته بود بشدت مورد پیگیری قرار دادند و موفق شدند تا با هماهنگی دولت و اجرایی شدن آن، تاثیر بسزایی در اقتصاد حقوق‌بگیران بخصوص قشر بازنشسته داشته باشند. اصلاح روش مدل‌های اقتصادی در کاهش و کنترل تورم و هدفمند کردن یارانه با شیوه‌ای که کمترین فشار به وضعیت مردم وارد شود از دیگر اهدافی است که توسط مجلس در جریان بررسی قرار گرفته که به همین منظور و در راستای کار کارشناسی و بهره‌گیری از نیروهای متخصص، کمیسیون ویژه‌ای با عنوان کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی جهت بررسی لایحه‌ای با همین عنوان از چندی پیش تا هم‌اکنون در حال ارزیابی وضعیت کشور و ساماندهی چالش‌های اقتصادی است و این امیدواری وجود دارد که با تایید آن، تحولی عظیم در اقتصاد کشور رخ دهد.

البته اصولگرایان در راستای مسائل اقتصادی و تحقق سند چشم‌انداز 20 ساله کشور که مورد تایید و تصویب رهبر معظم انقلاب است اجرایی شدن اصل 44 قانون اساسی در جهت واگذاری تصدی‌های دولتی به بخش غیردولتی را از دیگر اولویت‌های خود دارند و در این مسیر نظارت گسترده‌ای را بر قوه مجریه بخصوص در بخش واگذاری‌ها و پیگیری چگونگی اعطای بخش‌ها برعهده گرفته است.

گسترش بیمه در اقشار مختلف و بخصوص در میان اقشار روستایی، کشاورز و آسیب‌پذیر از جمله گام‌های دیگر این مجلس به شمار می‌رود و حمایت از بخش مسکن با کمک دولت توانسته حرکت‌های عملی و عمرانی خوبی را به دید عموم بگذارد.

تجربه خوب اصولگرایان در دوره هفتم بخصوص در بخش مبارزه با مفاسد اقتصادی در مجلس هشتم نیز ادامه دارد به طوری که کمیسیون نظارتی اصل 90 با بررسی پرونده‌های متعدد از کجروی‌ها، عزم جدی خود را بر پیگیری پرونده‌های زمین‌خواری و مبارزه با این پدیده شوم گذاشته است.

ورود اصولگرایان در مسائل اجتماعی و فرهنگی و بخصوص مسائل ارزشی از دیگر افتخارات این طیف محسوب می‌شود به طوری که در پیگیری اعتقادات ملت و آرمان‌های حضرت امام با ایستادگی در مقابل برخی اظهارنظرات و اعلام انزجار از موضعگیری‌ها بخصوص در مقابل کشورهایی که ریشه ضدیت با نظام جمهوری اسلامی ایران را دارند، بار دیگر نشان دادند که استقلال قوا و مخالفت با نظرات غیرکارشناسی یکی از اصلی‌ترین اهداف استراتژیک نظام محسوب می‌شود.

اعلام موضع مجلس در حوادث بین‌المللی و سیاسی از جمله؛ مباحث هسته‌ای و حفظ استقلال کشور در استفاده صلح‌آمیز از فناوری روز هسته‌ای و تاکید نمایندگان مردم به عنوان منتخبین ملت از بهره‌گیری از این نعمت و مقابله با زورگویی‌های دشمنان از دیگر مواضعی است که در سخنان رهبر معظم انقلاب از آن تقدیر شده است.

حضور حماسی مردم ‌در دفاع از مردم مظلوم فلسطین و همراهی ساکنان بهارستان در اعلام انزجار از رژیم صهیونیستی در حمله به مردم بی‌دفاع غزه و تصویب قوانینی برای محکوم و تحریم کردن کشورهایی که حمایت خود را از اقدامات اسرائیل اعلام کرده بودند از رهاوردهای مجلس هشتم در این مسیر است.

مجلس اصولگرا که با شعار حمایت از دولت عدالت گستر پا به عرصه خدمت گذاشت، در عین استقلال چندین اقدام نظارتی جدی را نیز پیگیری کرد ؛ طرح استیضاح چند وزیر از جمله وزرای بازرگانی، آموزش و پرورش، جهاد کشاورزی، ارتباطات و فناوری اطلاعات و کشور که در نهایت منجر به برکنار کردن علی کردان از سمت‌اش شد، نشان داد اصولگرایان با کسی که خدمت به مردم را با صداقت پیگیری نکند، هیچ قول و قراری ندارد.

پیگیری چگونگی هزینه‌کردهای بودجه‌های سنواتی و قرائت گزارش‌های تفریغ بودجه که از سوی دیوان محاسبات تهیه شده و اعلام آمار و ارقام از سوی قوه مقننه، با تکیه بر کار کارشناسی از دیگر افتخارات این مجلس به شمار می‌رود.

طرح مسائلی مربوط به سهم‌الارث زنان همسر فوت شده، اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری و گذاشتن شرایط برای کاندیداها، اعلام دارایی‌های مسوولان و مدیران نظام و ... از دیگر مباحث مطرح شده در این مجلس است که هم‌اکنون در حال پیگیری و رسیدن به نتیجه نهایی است.

البته در این دوره از مجلس که عمر خود را به یک سال نرسانده و تا پایان راه مدت طولانی باقی مانده و اهداف جدی را پیش‌روی اصولگرایان قرار داده است که از جمله آن پیگیری برنامه‌های توسعه کشور، عملیاتی شدن و تصویب بودجه‌های سالانه و رسیدگی به دخل و خرج‌ها و جلوگیری از هزینه‌های بی‌رویه بخصوص صرف سرمایه ملی (نفت)‌ به عنوان میراثی برای آیندگان از دیگر دغدغه‌های مهم این طیف است. قطعا براساس میثاق ابتدایی و اعلام شده، اصولگرایان در پیشگاه عدل الهی مسوول هستند که مبادا فرصت بزرگ خدمت به مردم و اعتلای نظام اسلامی را که بر دوش آنان است به دلیل غفلت، کوتاهی و... از دست بدهند که در این صورت در محضر عدل الهی و در برابر شهیدان، خدای ناخواسته سربلند نباشند.

فاطمه ‌امیری


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: