روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
يكشنبه 05 خرداد 1398 / 21 رمضان 1440 / a 26 May 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه نوروز 88
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 27 اسفند 1387 - ساعت 15:03
شماره خبر: 100901662541
آشنايي با گستره کاربرد ربات‌هاي پرنده
حشرات رباتي
بزودی نه تنها در عرصه نظامی‌بلکه در عملیات‌های امدادی و کمک‌رسانی به مردم نیز از حشرات کوچک رباتیک که MAV نامیده می‌شوند، استفاده خواهد شد. وزارت دفاع ایالات متحده تاکنون بیش از 30 میلیون دلار برای طراحی و ساخت این ربات‌های کوچک هزینه کرده است. از آنجا که استفاده از این ربات‌های کوچک، بهترین راه حفاظت نیروها از خطرات موجود در عملیات‌های شناسایی است، سازمان پروژه‌های تحقیقات دفاع پیشرفته ایالات متحده()DARPA از چندین گروه تحقیقاتی برای ساخت ربات‌هایی که طول، عرض و ارتفاع‌شان کمتر از 20 سانتی‌متر باشد، حمایت مالی به عمل آورده است.

در واقع این ربات‌های پرنده، کوچک‌ترین هواپیماهای بدون سرنشین هستند که تاکنون ساخته شده‌اند. این ربات‌های کوچک پرنده به تقلید از حرکات پرواز و نحوه بال زدن برخی از حشرات (از جمله سنجاقک، زنبور عسل و مگس) طراحی شده‌اند. به طور مثال پرواز مگس نکات بسیار زیادی از علم هوانوردی را به بشر یاد می‌دهد که بسیاری از آنها را نمی‌توان با بررسی بال‌های ثابت هواپیماها یاد گرفت، زیرا اصول و قواعد پرواز حشرات و حرکت بال‌های آنها، از اصول و قواعد موجود برای پرواز با بال‌های ثابت هواپیما متفاوت است.

«مایکل دکینسون» استاد زیست‌شناسی دانشگاه برکلی کالیفرنیا در این زمینه می‌گوید: «می‌توان بسادگی ثابت کرد که زنبور عسل هرگز پرواز نمی‌کند چرا که اگر تئوری بال‌های ثابت را در مورد بال‌های حشرات هم به کار بریم می‌توان محاسبه کرد که پرواز این حشرات غیرممکن است، بنابراین به طور حتم باید از تئوری دیگری درباره اثبات چگونگی پرواز این حشرات استفاده کرد.» پروفسور دکینسون یکی از اعضای گروه مربوط به برنامهMFI یا حشرات پرنده میکرومکانیکی است. وظیفه دکینسون و همکارانش در این پروژه، ساخت روبات‌های کوچک پرنده‌ای است که از اصول پرواز حشرات در طراحی آنها استفاده شده است.

این پروژه با همکاری سازمان طرح‌های تحقیقاتی دفاع پیشرفته در حال انجام است.

حشره رباتیکی که اعضای برنامه تحقیقاتی ( MFIپرنده میکرومکانیکی) آن را طراحی کرده‌اند و بزودی ساخت آن به اتمام می‌رسد، تنها 15 تا 25 میلی متر عرض خواهد داشت که حتی از اندازه‌های مورد نظر سازمان برنامه‌های تحقیقاتی هم کوچک‌تر است و در آن از بال‌های ثابت استفاده نشده است. در حال حاضر 2 پروژه بزرگ «ربات‌های پرنده» تحت حمایت مالی آژانس تحقیقات دفاع پیشرفته در حال انجام است و مراحل پایانی ساخت را می‌گذراند. یکی از این پروژه‌ها برنامه گروه پروفسور دکینسون است و طرح دیگر را پروفسور «رابرت میشلسن» هدایت می‌کند. یعنی دقیقاً زمانی که دکینسون در حال ساخت حشرات میکرومکانیکی در دانشگاه کالیفرنیا بود، رابرت میشلسن هم در مجتمع فناوری «جورجیا» مشغول فعالیت روی پروژه انتومتر بود.

 

 


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: